Connect with us
Dolina Wachau, austria

Artykuły

Dolna Austria – od regionu Waldviertel po Alpy Wiedeńskie

Dolna Austria – od regionu Waldviertel po Alpy Wiedeńskie

Dolna Austria (niem. Niederösterreich) jest największym austriackim krajem związkowym. Graniczy ze Słowacją i Czechami, otacza kraj związkowy Wiedeń. Dzięki swojej różnorodności krajobrazowej i ciekawym atrakcjom to idealna opcja dla tych, którzy zwiedzając Wiedeń chcieliby wybrać się na wycieczkę i poznać interesujące miejsca w okolicy. W Dolnej Austrii znajdziesz zamki, parki, skosztujesz lokalnej kuchni, możesz wybrać się w góry i na rower.

Wybierz się z nami do Dolnej Austrii!

Las Wiedeński

Wienerwald, czyli Las Wiedeński to wyjątkowy obszar niedaleko stolicy Austrii. To idealne miejsce na odpoczynek – leniwy na pikniku lub aktywny pieszo lub na rowerze. Wytyczonych zostało tu ponad 6000 km oznakowanych szlaków i 46 tras do kolarstwa górskiego. W Lesie Wiedeńskim można zagrać również golf.

Najwyższym szczytem jest Schöpfl (893 m n.p.m.).

Alpy Wiedeńskie

Wchodzące w skład Alp Wschodnich, Alpy Wiedeńskie są częstym kierunkiem wybieranym przez fanów wspinaczki oraz pieszych wędrówek po górach. Jedną z atrakcji jest linia kolejowa Semmering (Semmeringbahn), która prowadzi z Gloggnitz przez Semmering do Mürzzuschlag. Często się o niej pisze jako o pierwszej na świecie górskiej kolejki. Została zbudowana w połowie  XIX wieku, ze względu na trudne warunki i różnice wysokości postawiono mosty i wiadukty, wydrążono tunele. Semmeringbahn znajduje się na liście dziedziedzictwa UNESCO.

Semmering, Austria
Semmering, fot. Daniela Turcanu Unsplash

Hohe Wand jest według nas jedną z top atrakcji w całej Austrii (zobacz: 6 miejsc w Austrii, które warto zobaczyć). Szlaki górskie, ferraty i trasy wspinaczkowe – sposobów spędzania czasu jest tu co niemiara.

Zamek Schallaburg

Renesansowy zamek Schallaburg swój wygląd zyskał w XVI wieku. Wiele elementów pochodzi jednak z wcześniejszych wieków. Szczególną uwagę zwraca terakotowy dziedziniec. W pobliskich ogrodzie znajduje się m.in. sad jabłkowy – zapewnia nie tylko smaczne owoce, ale też miejsce na odpoczynek.

Zamek Schallaburg, austria
Zamek Schallaburg, fot. Joachim Hamberger Pixabay

Park Archeologiczny Carnuntum

Łaźnie, lecznica wojskowa, luksusowe wille, amfiteatr – dzisiaj resztki budynków i ulic. Odwiedzając dawną rzymską metropolię Carnuntum można przenieść się w czasie do początków naszej ery. Ówczesne miasto Carnuntum liczyło około 70 tysięcy mieszkańców i było stolicą Górnej Panonii. 

Carnuntum, Austria
Carnuntum, fot. elduderino69 Pixabay

W Parku Archeologicznym (Archäologischer Park Carnuntum) można zwiedzać budynki, które zostały odbudowane techniką i z użyciem starodawnych materiałów, np. łaźnie publiczne. Ruiny amfiteatru cywilnego i wojskowego przypominają o znaczeniu gladiatorów w Carnuntum. Dzięki multimedialnej ekspozycji można spojrzeć na świat starożytnych wojowników.

Więcej: Park Archeologiczny Carnuntum – Römerstadt Carnuntum

Dunaj – wybierz się na rejs po rzece

Poznaj Dolną Austrię z perspektywy rzeki. Wybierz się w rejs – do wyboru masz wiele opcji – łodzią możesz dotrzeć nie tylko do pobliskich miasteczek, ale też wybrać się do słowackiej Bratysławy lub węgierskiego Budapesztu. Wachau, Krems, Melk, Tulln albo Hainburg an der Donau – czeka Cię tam wiele atrakcji i wspaniałej kuchni.

Dolina Wachau, austria
Dolina Wachau, fot. Zsolt Cserna Unsplash

Smaki Dolnej Austrii

Czym byłoby podróżowanie gdyby nie lokalna kuchnia. Dolna Austria może pochwalić się licznymi winnicami. Region Weinviertel, który dosłownie tłumaczy się jako “Winna Ćwiartka”, słynie z uprawy winorośli – najbardziej uznawany jest tu Grüner Veltliner (Zielony veltliner) i Zweigelt. Produkuje się tu jedną trzecią całego austriackiego wina. Wytyczonych jest tu kilkanaście tras rowerowych – po aktywnym dniu warto odwiedzić liczne piwnice i spróbować tych najlepszych roczników. 

Weinviertel, Austria
Weinviertel, fot. Arno Senoner Unsplash
Weinviertel, Austria
Weinviertel, fot. Meine Männerwelt Pixabay

Region Mostviertel – kraina moszczu z gruszek urzeknie każdego. Łagodne pagórki zachęcają do rowerowych wypraw. W przydrożnych restauracjach nie zabraknie tych najlepszych przysmaków z gruszek – z nich tu robią chyba wszystko!

Odwiedzając dolinę Wachau skosztuj moreli – prosto z drzewa albo w formie nalewki lub dżemu.

Mostviertel, austria
Mostviertel, fot. urltaler Pixabay

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top