Connect with us
Koloseum nocą, Rzym

Artykuły

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, bilety od 171 zł

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, bilety od 171 zł

Rzym to miasto, które prawdopodobnie nigdy nie przestanie interesować turystów i podróżników, historyków, miłośników zagadek i mody. Dzięki licznym zabytkom, dziełom sztuki i wyśmienitej kuchni Wieczne Miasto jest idealną opcją na city-break oraz dłuższy pobyt.

Przedstawiamy te najlepsze atrakcje Rzymu! Nie zapominamy też o tych, którzy chcą zejść z utartego szlaku i zobaczyć ciekawe miejsca.

Koloseum

Budowla, która jest jednym z symboli Rzymu. Amfiteatr został wzniesiony w I wieku n.e. Odbywały się tu różnego rodzaju wydarzenia – walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta. Po dziś dzień system podziemnych przejść, korytarzy wzbudza ogromne wrażenie. 

Koloseum jest jednym z symboli Rzymu, Rzym
Koloseum jest jednym z symboli Rzymu, fot. Calin Andrei Stan Dreamstime.com
Wnętrze Koloseum, Rzym
Wnętrze Koloseum, fot. Zastavkin Dreamstime.com

Schody Hiszpańskie

Scenograficzne schody prowadzą z pl. Hiszpańskiego go kościoła Trinità dei Monti. Sam kościół i schody zostały sfinansowane przez rząd francuski, ale nazwa pochodzi od pobliskiej hiszpańskiej ambasady.

Schody Hiszpańskie w Rzymie,
Schody Hiszpańskie w Rzymie, dot. Frank P. Pixabay

Fontanna di Trevi

To jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych fontann na świecie. Znajduje się na Placu Trevi. Zachwyca swoim barokowym stylem. Są tu rzeźby przedstawiające cztery pory roku oraz kobiece postacie-alegorie Zdrowia i Obfitości. Panuje tu zwyczaj dotyczący wrzucania monet. Jeśli wrzuci się jedną, zapewni to, że się wróci do Rzymu, jeśli dwie – romans, trzy oznaczają ślub. Każdego wieczoru wyłowione monety przekazywane są na cele charytatywne (czasami uzbiera się w ten sposób kilka tysięcy złotych).

Fontanna Trevi w Rzymie
Fontanna Trevi w Rzymie, fot. Christopher Czermak Unsplash

Zamek św. Anioła

Castel Sant’Angelo służyła jako grobowiec cesarza Hadriana, cytadela i więzienie, była też rezydencją papieską. Obecnie jest tam muzeum – w trakcie jego zwiedzania można zobaczyć najniższe piętra zamku aż po bogato zdobione freskami sale i apartamenty. 

Zamek św. Anioła, Rzym
Zamek św. Anioła, fot. Igorp1976 Dreamstime.com

Panteon

Znajdujący się na Polu Marsowym na Piazza della Rotonda Panteon został zbudowany w 125 roku naszej ery na miejscu wcześniejszej z 27 roku p.n.e. świątyni, która została zniszczona w pożarze. Jest najbardziej zachowanym budynkiem w czasów starożytnego Rzymu. Rotunda ma 42 metrów średnicy i tyle samo wysokości. Zachwycająca jest jej kopuła z otworem, który jako jedyny w budowli jest źródłem naturalnego światła. Wewnątrz znajdują się nagrobki sławnych osób związanych z Rzymem.

Panteon w Rzymie,
Panteon w Rzymie, fot. Christopher Czermak Unsplash

Bazylika św. Piotra

Bazylika św. Piotra znajduje się w Watykanie a jej budowa zajęła ponad sto lat, między XVI a XVII wiekiem. Została zbudowana na miejscu starszego kościoła pod wezwaniem świętego. Obie budowle zostały podstawione na miejscu, gdzie miał zostać ukrzyżowany święty Piotr. Balkon z którego przemawia papież zna prawdopodobnie każdy. Na Placu świętego Piotra oprócz bazyliki znajduje się również Kaplica Sykstyńska i Muzeum Watykańskie. 

Bazylika jest bogato zdobiona, w jej wnętrzu znajduje się m.in. rzeźba Michała Anioła, Pieta Watykańska. Jest drugim co do wielkości kościołem na świecie. Jest to również nekropolia papieży. Jest możliwość wejścia za opłatą na kopułę (windą lub pieszo).

Bazylika św. Piotra, Rzym
Bazylika św. Piotra, fot. Anna Church Unsplash

Forum Romanum

Centrum życia politycznego, gospodarczego i sądowniczego skupiało się na forum. Ze względu na szybko zaludniający się w ramach rozrastającego się kompleksu powstawały świątynie i liczne budowle spełniające różne zadania.

Forum Romanum, Rzym
Forum Romanum, fot. Ekaterinabelova Dreamstime.com

Zobacz również

Weekend w Wiecznym Mieście nie musi być drogi. Wiele pamiątek i atrakcji jest dostępnych za darmo. Co można zobaczyć za darmo w Rzymie? Darmowe atrakcje w Rzymie.

Muzea Watykańskie 

Zbiory rzymskich muzeów i galerii są imponujące. W Muzeach Watykańskich można zobaczyć ekspozycje prezentuje dzieła sztuki egipskiej, etruskiej, greckiej, rzymskiej i wczesnochrześcijańskiej. Nie brakuje również interesujących zbiorów nowożytnego malarstwa i rzeźby. Na uwagę zasługują nie tylko dzieła, ale również pałace w których są wystawione. Imponujące wrażenie sprawia spiralna rampa, która została zaprojektowana w latach 30-tych XX wieku. Do zespołu muzeów zalicza się również Stanze Rafaela i Kaplicę Sykstyńską.

Plac św. Piotra w Watykanie,
Plac św. Piotra w Watykanie, fot. Caleb Miller Unsplash
Spiralna rampa w Muzeach Watykańskich, Rzym
Spiralna rampa w Muzeach Watykańskich, fot. Jonathan Singer Unsplash

Stanze Rafaela

Dekorację prywatnych apartamentów papież Juliusz II zwierzył Rafaelowi i jego uczniom. Freski, które można zobaczyć przedstawiają religijne i filozoficzne idee renesansu. 

Kaplica Sykstyńska

Główną atrakcją Kaplicy Sykstyńskiej i jednym z arcydzieł Michała Anioła jest “Sąd Ostateczny”. Prace nad freskiem trwały 7 lat i zostały ukończone w połowie XVI wieku. Po dziś dzień zachwycają swoją dynamiką i tematyką. Niemniejsze zainteresowanie należy poświęcić na sklepienie na którym znajdują się malowidła postaci ze Starego Testamentu.

Kaplica Sykstyńska, Muzea Watykańskie Rzym
Kaplica Sykstyńska, fot. Mistervlad Dreamstime.com

Willa w Tivoli 

Planując wycieczkę poza granicę Rzymu warto udać się do tivoli, popularnego miejsca odpoczynku. W granicach miasta można znaleźć zabytek wpisany na listę dziedzictwa UNESCO – Villa D’Este. Stanowi świadectwo luksusu i przepychu. Warto zwrócić uwagę na taras stu fontann w ogrodzie, który przyjemnie chłodzi podczas ciepłych dni.

Taras stu fontann w Tivoli, niedaleko Rzymu
Taras stu fontann w Tivoli, fot. Alexisdc Dreamstime.com
Widok z willi w Tivoli, niedaleko Rzymu
Widok z willi w Tivoli, fot. Angelaphoto777 Dreamstime.com

Villa Doria Pamphilj

W Villa Doria, największym parku publicznym w Rzymie znajdują się nie tylko okazałe fontanny i ogrody, ale można tu znaleźć letnią rezydencję Casino del Bel Respiro. Nazwa nawiązuje do malowniczego usytuowania na wzniesieniu. 

Villa Doria Pamphilj, niedaleko Rzymu
Villa Doria Pamphilj, fot. Natalia Oskanova Dreamstime.com

Plaże w okolicach Rzymu

Stolica Włoch położona jest niedaleko zachodniego wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Uciekając przed natłokiem zabytków i historii warto wybrać się na wycieczkę do pobliskich nadmorskich miasteczek. Kilkanaście kilometrów piaszczystego wybrzeża znajdziesz w dzielnicy Ostia. Lubisz podczas spacerów niedaleko lotnisk obserwować startujące i lądujące samoloty? Wybierz się na do Fiumicino i dalej na północ do Focene, Fregenae. 

Plaże w Ostii, plaże niedaleko Rzymu
Plaże w Ostii, fot. Marcello Celli Dreamstime.com
Fiumicino z okna samolotu, niedaleko Rzymu
Fiumicino z okna samolotu, fot. Wastesoul Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (5 votes)
//
To Top