Connect with us
Rzym

Artykuły

Darmowe atrakcje w Rzymie, loty od 97 zł

Darmowe atrakcje w Rzymie, loty od 97 zł

Weekend w Wiecznym Mieście nie musi być drogi. Wiele pamiątek i atrakcji jest dostępnych za darmo. Co można zobaczyć za darmo w Rzymie?

  • Do Rzymu polecisz z Berlina, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic i Poznania

Panteon

Znajdujący się na Polu Marsowym na Piazza della Rotonda Panteon został zbudowany w 125 roku naszej ery na miejscu wcześniejszej z 27 roku p.n.e. świątyni, która została zniszczona w pożarze. Jest najbardziej zachowanym budynkiem w czasów starożytnego Rzymu. Rotunda ma 42 metrów średnicy i tyle samo wysokości. Zachwycająca jest jej kopuła z otworem, który jako jedyny w budowli jest źródłem naturalnego światła. Wewnątrz znajdują się nagrobki sławnych osób związanych z Rzymem.

Panteon w Rzymie,
Panteon w Rzymie, fot. Christopher Czermak Unsplash

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – sobota: 9:00 – 19:15

Niedziela: 9:00 – 17:45

Święta: 9:00 – 12:45

Bazylika św. Piotra

Bazylika św. Piotra znajduje się w Watykanie a jej budowa zajęła ponad sto lat, między XVI a XVII wiekiem. Została zbudowana na miejscu starszego kościoła pod wezwaniem świętego. Obie budowle zostały podstawione na miejscu, gdzie miał zostać ukrzyżowany święty Piotr. Balkon z którego przemawia papież zna prawdopodobnie każdy. Na Placu świętego Piotra oprócz bazyliki znajduje się również Kaplica Sykstyńska i Muzeum Watykańskie.

Bazylika jest bogato zdobiona, w jej wnętrzu znajduje się m.in. rzeźba Michała Anioła, Pieta Watykańska. Jest drugim co do wielkości kościołem na świecie. Jest to również nekropolia papieży. Jest możliwość wejścia za opłatą na kopułę (windą lub pieszo).

Plac św. Piotra w Watykanie,
Plac św. Piotra w Watykanie, fot. Caleb Miller Unsplash
Bazylika św. Piotra, Rzym
Bazylika św. Piotra, fot. Anna Church Unsplash

Godziny otwarcia:

Bazylika:

Kwiecień – wrzesień: 7:00 – 19:00

Październik – marzec: 7:00 – 18:00

Kopuła (wejście za opłatą 8 euro)

Kwiecień – wrzesień: 8:00 – 18:00

Październik – marzec: 8:00 – 16:45

Groty Watykańskie:

Kwiecień – wrzesień: 7:00 – 19:00

Październik – marzec: 7:00 – 17:00

Fontanna di Trevi

To jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych fontann na świecie. Znajduje się na Placu Trevi. Zachwyca swoim barokowym stylem. Są tu rzeźby przedstawiające cztery pory roku oraz kobiece postacie-alegorie Zdrowia i Obfitości. Panuje tu zwyczaj dotyczący wrzucania monet. Jeśli wrzuci się jedną, zapewni to, że się wróci do Rzymu, jeśli dwie – romans, trzy oznaczają ślub. Każdego wieczoru wyłowione monety przekazywane są na cele charytatywne (czasami uzbiera się w ten sposób kilka tysięcy złotych).

Fontanna Trevi w Rzymie
Fontanna Trevi w Rzymie, fot. Christopher Czermak Unsplash

Godziny otwarcia:

Fontannę di Trevi można oglądać przez całą dobę.

Schody Hiszpańskie

Scenograficzne schody prowadzą z pl. Hiszpańskiego go kościoła Trinità dei Monti. Sam kościół i schody zostały sfinansowane przez rząd francuski, ale nazwa pochodzi od pobliskiej hiszpańskiej ambasady. Po schodach możesz się wspinać przez całą dobę, ale pamiętaj, żeby nic nie jeść, jest to zabronione i karane!

Schody Hiszpańskie w Rzymie,
Schody Hiszpańskie w Rzymie, dot. Frank P. Pixabay

Godziny otwarcia:

Schody Hiszpańskie można oglądać całą dobę.

Usta Prawdy

Z włoskiego Bocca della Verita usta to okrągły, marmurowy medalion, który przedstawia twarz brodate bóstwo. Znajduje się w przedsionku Bazyliki Santa Maria in Cosmedin. Legenda mówi, że rzeźba była wykrywaczem kłamstwa. Podejrzana osoba musiała włożyć dłoń do ust i jeśli mówiła nieprawdę, usta miały się zamknąć i ja odgryźć.  

Bocca della Verita, Usta Prawdy, Rzym
Bocca della Verita, Usta Prawdy, fot. Gianni Crestani Pixabay

Godziny otwarcia:

Usta Prawdy można oglądać przez całą dobę.

Łuk Konstantyna Wielkiego

Łuk został zbudowany na początku IV wieku na cześć cesarza Konstantyna oraz jego zwycięstwa nad Maksencjuszem. Ponad 20-metrowa budowla ma 7,5-metrowej grubości mury. Znajdują się na nich płaskorzeźby związane z polowaniami i wojnami. Został wykonany z białego marmuru i znajduje się niedaleko Koloseum.

Łuk Konstantyna Wielkiego. Rzym
Łuk Konstantyna Wielkiego. fot. jacqueline macou Pixabay

Godziny otwarcia:

Łuk Konstantyna Wielkiego można oglądać przez całą dobę.

Ogrody Borghese

Założony na początku XVI wieku park znajduje się niedaleko Galerii Borghese. Wejście do galerii jest odpłatne, ale spacer po parku nie. Ogrody to idealne miejsce na spokojny spacer pod koronami drzew po wyczerpującym zwiedzaniu Rzymu.

Ogrody Borghese, Rzym
Ogrody Borghese, fot. xlizziexx Pixabay

Godziny otwarcia:

Wejście do Ogrodów Borghese jest przez całą dobę.

Piramida Cestiusza

Piramida jest grobowcem, która została wzniesiona około 12 roku p.n.e. dla Gajusza Cestiusza. W czasie, kiedy była stawiana w Rzymie panowała “mania” na wszystko, co pochodziło z Egiptu.

Godziny otwarcia:

Piramidę można oglądać przez całą dobę.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.8/5 - (11 votes)
//
To Top