Connect with us
Choinka świąteczna,

Artykuły

Święta Bożego Narodzenia na świecie

Święta Bożego Narodzenia na świecie

Opłatek, kolędy, 12 dań, przystrojona choinka i pasterka – tak spędzamy święta Bożego Narodzenia w Polsce. Jednak, co kraj to obyczaj – jakie mają zwyczaje obcokrajowcy? Co trafia na ich stoły? Czy wymieniają się prezentami i ozdabiają choinkę? Zobacz najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe za granicą.

Mieszkasz lub spędziłeś Święta za granicą? Napisz o ciekawych zwyczajach.

Boże Narodzenie w Szwecji

Wigilia jest dla Szwedów najważniejszym dniem świąt. Świąteczny posiłek je się po południu, na stole nie brakuje m.in. pieczonej szynki. Podaje się również łososia, pieczone mięsne kulki. Najstarszym szwedzkim symbolem bożonarodzeniowym jest koziołek, który wykonany jest ze słomy. Szwedzi lubią wysyłać sobie piękne kartki świąteczne, ich charakterystycznym elementem graficznym jest krasnal. Podobnie jak w Polsce w okresie adwentu zaczynają pojawiać się wystrojone choinki i szoki bożonarodzeniowe. 

Sztokholm zimą
Sztokholm zimą, fot. David Mark Pixabay

Boże Narodzenie w Portugalii

Portugalczycy obchodzą święta wieczorem 24 i 25 grudnia. 26 grudnia wraca się już do pracy. Najważniejszym posiłkiem całych świąt jest kolacja wigilijna – podobnie jak w Polsce podawana 24 grudnia po zachodzie słońca. Tradycyjną potrawą jest dorsz, który na tę okazję przyrządzony jest w specjalny sposób – mimo swojej prostoty jest sycąca i smaczna. Na stole w czasie świąt pojawia się wiele słodkich przysmaków, m.in. Bolo Rei – słodki drożdżowy wypiek z orzechami i kandyzowanymi owocami. Pije się grzaniec z cynamonem i przyprawami. Missa do Galo – “msza koguta” to pasterka. W Portugalii królują drobne podarunki, które otrzymują dzieci po przyjściu z pasterki lub 25 grudnia. Żywa jest tu również tradycja szopek bożonarodzeniowych.

Choinka pojawia się również na portugalskich wyspach, np. Maderzę
Choinka pojawia się również na portugalskich wyspach, np. Maderzę, fot. Martha Dominguez de Gouveia Unsplash

Boże Narodzenie w Finlandii

Najważniejszym dniem dla Finów jest wigilia. Tego dnia należy udać się do sauny, żeby oczyścić umysł i ciało. Odwiedza się groby bliskich zmarłych na cmentarzach. Kolacja wigilijna składa się m.in. z pieczonej szynki, łososia, sałatki warzywnej ze śledziem.To właśnie w Finlandii znajduje się wioska świętego Mikołaja. Daleka Laponia to kraina śniegu i mrozu, z najpiękniejszymi zorzami polarnymi i zapierającą dech w piersiach przyrodą. Mieszka tu też święty Mikołaj, który wraz ze swoimi elfami pracowicie odpisuje na listy z całego świata. Zobacz więcej: Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi.

Wioska świętego Mikołaja, Rovaniemi
Wioska świętego Mikołaja, fot. Roman Babakin Shutterstock

Boże Narodzenie w Niemczech

Tradycja choinek pojawiła się w Alzacji, na granicy Francji i Niemiec. Szybko stała się popularna w protestanckich Niemczech i później w innych europejskich i światowych krajach. Drzewko zdobi się w wigilię. Pierwszego dnia, tj. 25 grudnia Niemcy zasiadają do uroczystej kolacji, na stole pojawia się pieczona gęś lub faszerowana kaczka, kiełbaski i słodkości. Rozdawane są również prezenty.

Choinka świąteczna pojawia się w wielu krajach na całym świecie
Choinka świąteczna pojawia się w wielu krajach na całym świecie, fot. Євгенія Височина Unsplash

Boże Narodzenie we Francji 

Francuzi świętują w Wigilię i pierwszy dzień świąt, 25 grudnia. W trakcie adwentu ozdabiają swoje mieszkania świątecznymi dekoracjami. Pod choinką dzieci zostawiają czyste buty, żeby 25 grudnia rano wypełniły się prezentami. Coraz częściej jednak najmłodsi przygotowują szczegółową listę życzeń i rzeczy, które by chciały otrzymać w trakcie świąt. Na świąteczne stoły trafiają łososie, ostrygi, ślimaki i pasztet z gęsich wątróbek. Nie szczędzi się szampana – pije się go nie tylko podczas toastu. Młodzi (oraz starsi) preferują wieczorne wyjścia na kieliszek do pubów i restauracji – wracając w rodzinne strony to idealna okazja na spotkanie starych znajomych.

Pola Elizejskie, Paryż
Pola Elizejskie, fot. Stephanie LeBlanc Unsplash

Boże Narodzenie w Hiszpanii

Bożonarodzeniowe szopki są bardzo popularne w Hiszpanii. Przygotowywane są w szkołach, w kręgu rodziny. Bardzo ważne jest uczestnictwo w pasterce. Po niej rodzina zasiada w kolacji wigilijnej. Prezenty w Hiszpanii rozdaje się na Trzech Króli, 6 stycznia.

Ciekawą tradycją w Katalonii jest umieszczanie do szopki figurki Caganer. “El Caganer” oznacza dosłownie “kupę” – figurka załatwiającej się osoby (najczęściej sławnej, ale może być również fikcyjna) trafia do świątecznego żłobka.

Boże Narodzenie w Australii 

Kiedy w Europie pada śnieg i temperatura spada poniżej zera, w Australii w najlepsze trwa lato. Mikołaj na desce surfingowej albo wylegujący się na plaży? Australijczycy często spędzają święta na świeżym powietrzu, spotykając się ze znajomymi, wybierając na żagle.

Egzotyczna australijska kolacja wigilijna
Egzotyczna australijska kolacja wigilijna, fot. Maddi Bazzocco Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product