Connect with us
Zaprzęg z reniferami,

Artykuły

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi

Daleka Laponia to kraina śniegu i mrozu, z najpiękniejszymi zorzami polarnymi i zapierającą dech w piersiach przyrodą. Mieszka tu też święty Mikołaj, który wraz ze swoimi elfami pracowicie odpisuje na listy z całego świata. Zastanawiasz się dlaczego akurat tutaj?

Święty Mikołaj – obecnie utożsamiany ze starszym panem z białą brodą, czerwonym kostiumie pochodził z Turcji. W 1866 roku jego podobizna pojawiła się na łamach jednego z czasopism “Harper” – tym razem w otoczeniu ośnieżonych wzgórz koła podbiegunowego.  

W 1927 w finlandzkim radiu odbiorcy usłyszeli, że w okolicy lapońskiej góry Korvatunturi (obecnie na granicy fińsko-rosyjskiej) odkryli dom świętego Mikołaja. Legenda spopularyzowana przez Markusa Rautio głęboko zakorzeniła się w świadomości Finów, którzy zaczęli wysyłać listy na adres tamtejszej poczty.

W czasie drugiej wojny światowej okolice były świadkiem wielu bitew, bombardowań, spustoszeń. Po wojnie zimowej między Finlandią a ZSRR Finlandia musiała oddać Rosjanom część swojego terytorium, góra Korvatunturi znajdowała się na granicy obu państw i nie za bardzo nadawała się do “zamieszkania” przez świętego Mikołaja. 

Po wojnie zaczęto zastanawiać się nad ożywieniem ruchu turystycznego w regionie. Sprawie pomogła Eleonora Roosevelt, wdowa po prezydencie USA, która odwiedziła Rovaniemi w latach 50-tych XX wieku. Ze względu na zainteresowanie, które spowodowała zostało zbudowane tu schronisko polarne, potem w latach 80-tych powstała cała wioska. 

Wioska świętego Mikołaja, Rovaniemi
Wioska świętego Mikołaja, fot. Roman Babakin Shutterstock

W ramach wioski świętego Mikołaja w Rovaniemi mieści się oficjalna kancelaria, poczta i park. Nie brakuje też restauracji i atrakcji przygotowanych specjalnie dla najmłodszych (i nie tylko).

Smutną historię przypominają z czasów wojny przypominają pozostałości nazistickich fortyfikacji w pobliskich lasach. Oficjalne lotnisko świętego Mikołaja, które zostało zbudowane w 1940 roku służyło jako baza lotnicza i centrum zaopatrzenia niemieckiej Luftwaffe. 

Odwiedzając Laponię i Rovaniemi zimą można cieszyć się jednak magiczną świąteczną atmosferą. Spacery w zaśnieżonym lesie, psie zaprzęgi, obserwacja zorzy polarnej i noce w igloo oraz nieodłączna fińska sauna. Niezależnie od tego, ile masz lat taką wizytę w wiosce świętego Mikołaja zapamiętasz na długo.

Psi zaprzęg w Rovaniemi Finlandia
Psi zaprzęg w Rovaniemi, fot. fox jia Unsplash

Pogoda w Rovaniemi

Położone niedaleko północnego koła podbiegunowego Rovaniemi w zimie pogrążone jest w mroku, latem w słońcu.  Finlandzkie zimy są długie i zimne. Od Listopada do marca temperatura utrzymuje się poniżej zera. Często temperatura może spaść do nawet -40°C. Niech Cię to jednak nie odradzi – srogi klimat nadaje charakter temu miejscu!

Zorza polarna,
Zorza polarna, fot. Jaanus Jagomägi Unsplash

Loty do Rovaniemi

Z Polski nie ma dostępnych żadnych bezpośrednich lotów do Laponii. Dolecisz tam samolotem z minimalnie jedną przesiadką. Najbardziej komfortowe loty oferuje Finnair – z Krakowa i Warszawy z jedną przesiadką w Helsinkach, z pozostałych lotnisk z dwiema przesiadkami. Bilety zarezerwujesz na Flipo.pl.

Zaprzęg z reniferami,
Zaprzęg z reniferami, fot. Roman Babakin Shutterstock

List do świętego Mikołaja w Laponii – adres

Tähtikuja 1, 96930 Arctic Circle, Finland – wyślij swoją listę życzeń i czekaj, może któreś z nich się spełni :).


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top