Connect with us
Psi zaprzęg w Rovaniemi Finlandia

Artykuły

10 miejsc w Finlandii, które warto odwiedzić

10 miejsc w Finlandii, które warto odwiedzić

Zapierająca dech w piersiach przyroda, hotele z lodu, łosie, Muminki, święty Mikołaj – Finlandia jest jednym z najbardziej szczęśliwych krajów świata. Zachwyć się jej architekturą, wybierz się na łono przyrody i rejs po tysiącach wysp.

Przedstawiamy 10 miejsc w Finlandii, które warto zobaczyć.

  • Do Turku polecisz z Krakowa, Warszawy i Gdańska.
3 miastaLot bezpośredniTurkuLot bezpośredni3 miasta
od 104 Rezerwacja

Savonlinna

W południowo-wschodniej Finlandii znajdziesz miasto Savonlinna, które położone jest na dwóch wyspach pomiędzy jeziorami Haapavesi i Pihlajavesi. Krajobrazu dominuje XV-wieczny zamek Olavinlinna. Zwiedzając okolice koniecznie wybierz się do rezerwatu przyrody Punkaharju i Kolovesi.

Zamek Olavinlinna, Savonlinna Finlandia
Zamek Olavinlinna, fot. Ekaterina Kondratova Shutterstock

Porvoo

Jedną z popularnych wycieczek jednodniowych z Helsinek jest rejs statkiem do Porvoo. Charakterystyczne drewniane budynki z XVIII wieku zwracają uwagę swoimi kolorami, które kontrastują z otaczającą wodą i zielenią. Przejdź się wąskimi uliczkami po starej części Porvoo, zahacz o katedrę do której prowadzi najbardziej stroma ulica w całej Finlandii.

Porvoo, Finlandia
Porvoo, fot. Jani Riekkinen Shutterstock

Mariehamn

Miasto Mariehamn (Maarianhamina) to stolica Wysp Alandzkich, które są położone na Morzu Bałtyckim. Ciekawostką jest to, że w tej autonomicznej prowincji Finlandii wszyscy obywatele mówią po szwedzku. Na Fasta Åland dostaniesz się promem z Turku lub Sztokholmu.

Mariehamn, finlandia
Mariehamn, fot. Fijalka Shutterstock

Lappeenranta

Miasto położone nad jeziorem Saimaa jest drugim najczęściej odwiedzanym miastem w Finlandii. A to wszystko dzięki swojemu położeniu pomiędzy Helsinkami a Sankt Petersburgiem.Wybierz się na wycieczkę po kanałach i śluzach lub wypożycz rower.

Lappeenranta, Finlandia
Lappeenranta, fot. Irina Sen Shutterstock

Helsinki

Na brzegu Zatoki Fińskiej położona jest stolica kraju – Helsinki. W okolicy Helsinek znajduje się ponad 300 wysp, na wielu z nich stoją samotne domki, które są idealną opcją na ucieczkę od zgiełku wielkiego miasta. Dominantą Helsinek jest wyjątkowa architektura na którą miały wpływu nurty klasycystyczne i funkcjonalistyczne. Z portu w Helsinkach możesz popłynąć do Sztokholmu lub Tallina.

Helsinki, Finlandia
Helsinki, fot. Tommi Selander Unsplash
Port w Helsinkach, Finlandia
Port w Helsinkach, fot. Tapio Haaja Unsplash

Tampere

Miasto położone jest  między jeziorami Näsijärvi i Pyhäjärvi. Może pochwalić się mnóstwem jezior, które w lecie przyciągają miłośników wodnych zabaw, zimą zaś saun i połowu ryb. W Tampere powstało wiele zespołów rockowych i metalowych, które często koncertują w mieście.

Tampere, Finlandia
Tampere, fot. Good_mechanic Shutterstock

Rovaniemi

Magiczne miasto położone za kołem podbiegunowym znane jest przede wszystkim z tego, że mieszka tu Święty Mikołaj. Zaplanuj wyprawę do Laponii, zobacz pracowite skrzaty które przygotowują się na grudzień, weź udział w kuligu i zobacz przepiękną zorzę polarną w szlanym igloo.

Psi zaprzęg w Rovaniemi Finlandia
Psi zaprzęg w Rovaniemi, fot. fox jia Unsplash

Turku

Turku to najstarsze fińskie miasto, wśród ponad 50 zabytków jest zamek z XIII wieku. Okoliczne lasy i wyspy są dobrym pomysłem na wycieczki na łonie natury.

Turku, Finlandia
Turku, fot. Patrick Selin Unsplash

Rukatunturi

Na narty w Finlandii? Wybierz się do Rukatunturi! Są tu skocznie i stoki narciarskie. W okolicach znajdziesz również 500 km tras biegowych. Poza tym możesz cieszyć się tu z zaprzęgów śnieżnych, w lokalnych restauracjach spróbować regionalnych przysmaków.

Rukatunturi, ośrodek narciarki w Finlandii
Rukatunturi, fot. AN Images Shutterstock

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top