Connect with us
Blue Lagoon na Islandii

Artykuły

10 najbardziej szczęśliwych krajów świata. Byłeś już tam?

10 najbardziej szczęśliwych krajów świata. Byłeś już tam?

Chociaż szczęście trudno zmierzyć, co roku europejska sieć na rzecz zrównoważonego rozwoju OSN (ESDN) przygotowuje ranking najszczęśliwszych krajów. Również w 2019 roku OSN przedstawiło wyniki badań, które skupiały się na połączeniu między szczęściem a rozwojem. Około tysiąc respondentów z każdego członkowskiego kraju OSN oceniało jakość swojego życia w skali od 0 do 10. Badacze analizowali dane z obszaru PKB, długości życia, pomocy społecznej, zaufania i korupcji, poczucia wolności podczas podejmowania decyzji i hojność.

Na podstawie badań powstał ranking najbardziej szczęśliwych krajów świata. Oto najlepszych 10 z nich w 2019 roku.

Prym wiodą państwa skandynawskie. Na którym miejscu uplasowała się Polska?

Finlandia

Drugi rok po sobie Finlandia zajęła pierwsze miejsce. Fiński system edukacji traktowany jest za jeden z najlepszych na świecie. Jedną z rzeczy, która jest wysoko oceniana to kładzenie mniejszego nacisku na ilość testów i większe zaangażowanie w nauczaniu eksperymentalnym i równych szansach. 

Inspiracja podróżnicza: 10 najpiękniejszych dworców pociągowych na świecie.

Zorza polarna w Finlandii,
Zorza polarna w Finlandii, fot. Nicole Brown Dreamstime.com

Dania

Dania to kraj, którego filozofią jest hygge, wewnętrzna równowaga i zadowolenie. Jest jednym z państw, które zajęło wysokie miejsce w każdej kategorii. 

Inspiracja podróżnicza: Malownicza Skandynawia: Dania.

Nyhavn, Nowy Port, Kopenhaga Dania
Nyhavn, Nowy Port, Kopenhaga, fot. Flydragonfly Dreamstime.com

Norwegia

Połączenie dobrze działającego systemu pomocy społecznej i prosperującej gospodarki opartej na odpowiedzialnym i zrównoważonym zarządzaniu zasobami naturalnymi – to jedna z rzeczy którymi może się pochwalić Norwegia. Obywatele kraju wierzą w to, że Norwegia jest dobrze zarządzana dzięki czemu ich jakość życia jest wysoka.

Inspiracja podróżnicza: Malownicza Skandynawia: Norwegia.

Wybierz się do norweskiego Tromso obserwować zorze polarne,
Wybierz się do norweskiego Tromso obserwować zorze polarne, fot. Bjørn Are With Andreassen Unsplash

Islandia

Mogłoby się wydawać, że nawał turystów mógł zmniejszyć jakość życia obywateli Islandii. Tak się mimo wszystko nie stało, Islandczycy są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie. Dzięki niesamowitej więzi z przyrodą odnajdują wewnętrzny spokojów i szczęście.

Inspiracja podróżnicza: Islandia: Kraina Lodu i Ognia.

Wodospad Skógafoss na Islandii,
Wodospad Skógafoss na Islandii, fot. Balazs Busznyak Unsplash

Holandia

Poziom szczęścia i zadowolenia wśród obywateli Holandii jest bardzo wysoka. Według rankingu UNICEF z 2013 roku holenderskie dzieci są jednymi z najszczęśliwszych dzieci na świecie. Spowodowane to jest dobrą i dostępną edukacją, bezpieczeństwem i zdrowiem.

Inspiracja podróżnicza: 16 miejsc w Holandii, które mogą Ci się bardziej niż Amsterdam.

Tulipany w Lisse, Holandia
Tulipany w Lisse, fot. Nikolay Antonov Dreamstime.com

Szwajcaria

Szwajcaria jest znana z tego, że jej obywatele mogą zagłosować o czymkolwiek. Często tu mają miejsca referenda, na poziomie kraju, ale też lokalnym podczas którego można wyrazić zdanie o nowej sygnalizacji świetlnej w swojej dzielnicy. Szwajcarzy uważani są izolowany naród, ale z drugiej strony wierzą, że każda opinia jest ważna.

Inspiracja podróżnicza: Wschodnia Szwajcaria i Liechtenstein.

Jezioro Seealpsee, fot. archiwum własne
Jezioro Seealpsee, fot. archiwum własne

Szwecja

Szwecja jest uważana za najlepszy kraj dla kobiet. Dobry system pomocy socjalnej, 16-miesięczny urlop macierzyński, który mamy mogą rozdzielić wraz z ojcami swoich dzieci, edukacja, która zaczyna się już od najwcześniejszych lat. We Szwecji zachowana jest równowaga między pracą a życiem osobistym dzięki czemu Szwedzi są w TOP najszczęśliwszych narodów.

Inspiracja podróżnicza: Malownicza Skandynawia: Szwecja.

Metro w Sztokholmie,
Metro w Sztokholmie, fot. Fred Rivett Unsplash

Nowa Zelandia

Zadowolenie z pracy i w prywatnym życiu, przepiękne plaże, winnice, góry i zapierające dech w piersiach krajobrazy odgrywają w tym też dużą rolę. 

Inspiracja podróżnicza: Nowa Zelandia: 7 najpiękniejszych parków narodowych.

Tongariro, Nowa Zelandia
Jezioro Emerald na szlaku Tongariro Crossing, fot. Filip Fuxa Dreamstime.com

Kanada

Kanada zachwyca swoją przyrodą. Nie ma się czemu dziwić – znajdziesz tu najpiękniejsze parki narodowe z bogatą fauną i florą. W Kanadzie znajdziesz góry sięgające nieba, lodowce, tajemnicze lasy deszczowe i odosobnione plaże. Żyją tu niedźwiedzie grizzly, w wodach rzek i mórz pływają łososie i wieloryby. Obywatele Kanady czują się wolni w podejmowaniu ważnych życiowych decyzji. 

Inspiracja podróżnicza: 20 najpiękniejszych miejsc w Kanadzie.

Dzieci grające hokej w Banff National Park, fot. Priscilla Du Preez Unsplash
Dzieci grające hokej w Banff National Park, fot. Priscilla Du Preez Unsplash

Austria

Wysoka jakość i średnia życia oraz PKB – Austriacy zamykają TOP 10 najszczęśliwszych narodów świata. Wielu obywateli uprawia cyklistykę, która łączy się z wysokim poziomem szczęścia.

Inspiracja podróżnicza: 6 miejsc w Austrii, które warto zobaczyć.

Jezioro Nezyderskie, latarnia w Podersdorf am See, Austria
Jezioro Nezyderskie, latarnia w Podersdorf am See, fot. Daliu80 Dreamstime.com

Polska w rankingu najszczęśliwszych państw świata

Według raportu Polska zajmuje 40. miejsce w rankingu OSN. Bardziej szczęśliwi od Polaków są m.in. Słowacy, Włosi, Hiszpanie, obywatele Malty czy też Czech. Na liście znalazło się 156 państw, najmniej szczęśliwi okazali się obywatele Afganistanu, Republiki Środkowoafrykańskiej i Sudanu Południowego.

Cały raport – World Happiness Report 2019

Raport najszczęśliwszych krajów na świecie można zobaczyć w całości na stronie worldhappiness.report.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (4 votes)
//
To Top