Connect with us
Antwerpia Centralna, Belgia

Artykuły

10 najpiękniejszych dworców pociągowych na świecie

10 najpiękniejszych dworców pociągowych na świecie

Podróżowanie pociągiem jest dla wielu osób magicznym czasem. Zmieniające się widoki za oknem, ciekawi ludzie i uspokajający dźwięk szumu pociągu… W wielu przypadkach już sam dworzec pociągowy może być zapowiedzią niesamowitej przygody.

Magazyn podróżniczy Condé Nast Traveler wybrał 10 najpiękniejszych dworców kolejowych na świecie? Jesteś ciekawy, gdzie się znajdują? Zapraszamy!

Dworzec Liège-Guillemins, Belgia

Dworzec w Liège jest jednym z największych w Belgii. Został zrekonstruowany w 2009 roku przez znanego architekta Santiago Calatravy. Znajduje się tu 9 peronów. Uwagę zwraca monumentalny łuk o długości 160 metrów i szerokości 32 metrów. Z dworca Liège-Guillemins można dojechać szybką koleją do Francji i Niemiec oraz belgijskich miast.

Belgijski dworzec w Liège-Guillemins,
Belgijski dworzec w Liège-Guillemins, fot. Fotografie Damen Dreamstime.com

Dworzec Atocha, Madryt, Hiszpania

Dworzec w centrum Madrytu przypomina raczej ogród botaniczny aniżeli dworzec. Atocha jest uważana za arcydzieło – w XIX wieku, kiedy była budowana nie miała sobie równych. Znajduje się tu 15 peronów z których można dojechać do wielu miejsc w Hiszpanii, m.in. koleją dużych prędkości AVE do Sewilli, Malagi na południu i Barcelony i León na północy. W ramach Atochy znajduje się również metro.

Dworzec Atocha, Madryt
Dworzec Atocha, fot. Rramirez125 Dreamstime.com

Stacja kolejowa w Helsinkach, Finlandia

Helsingin päärautatieasema jest najczęściej odwiedzanym budynkiem w Finlandii. Można stąd dotrzeć nie tylko do innych finlandzkich miast, ale również pojechać do Sankt Petersburga i Moskwy. Stacja została otwarta na początku drugiej połowy XIX wieku. Wyróżniającym elementem są cztery pomniki “strażników”, którzy trzymają światła.

Stacja kolejowa w Helsinkach, Norwegia
Stacja kolejowa w Helsinkach, fot. Svetlana195 Dreamstime.com

Dworzec św. Benedykta, Porto, Portugalia 

Sao Bento jest nie tylko dworcem kolejowym, ale też małą galerią, gdzie można zobaczyć wspaniałe płytki azulejos przedstawiające różne sceny z życia Portugalii. Znajduje się tu około 20 000 kafelek. 

Inspiracja podróżnicza: Zakochaj się w Porto.

Dworzec Sao Bento ozdobiony jest płytkami azulejo, Porto
Dworzec Sao Bento ozdobiony jest płytkami azulejo, fot. Fotokon Dreamstime.com

Gare de Metz-Ville, Metz, Francja

W zeszłym roku francuski przewoźnik kolejowy SNCF ogłosił konkurs na najpiękniejszy dworzec w kraju – na pierwszym miejscu uplasował się w dworzec z Metz. Budowa została postawiona w 1908 roku, charakterystycznym elementem jest 40-metrowa wieża godzinowa.

Dworzec kolejowy w Metz, Francja
Dworzec kolejowy w Metz, fot. Digikhmer Dreamstime.com

Antwerpia Centralna, Belgia

Dworzec w Antwerpii jest jedną z atrakcji turystycznych miasta. Zachwyca swoją spektakularną architekturą, przez wielu nazywana jest “Kolejową Katedrą”. Budowla została postawiona na początku XX wieku i łączy Antwerpię z największymi belgijskimi miastami. 

Inspiracja podróżnicza: TOP 5 najciekawszych miast w Belgii.

Antwerpia Centralna, Belgia
Antwerpia Centralna, fot. Zozifoto Dreamstime.com

Dworzec Jungfraujoch, Szwajcaria

Stacja kolejki Jungfraujoch znajduje się na wysokości 3454 m n.p.m. w Alpach Berneńskich. Jungfraubahn jest wąskotorową koleją zębatą łączącą stacje Kleine Scheidegg z przełęczą Jungfraujoch. Duża część trasy prowadzi przez tunel wykuty w masywach górskich.

Pociąg na trasie między Kleine Scheidegg a przełęczą Jungfraujoch, Szwajcaria
Pociąg na trasie między Kleine Scheidegg a przełęczą Jungfraujoch, fot. Martin Schneiter Dreamstime.com

Dworzec Króla Śiwadźiego (Chhatrapati Shivaji Terminus), Indie

Indyjski dworzec trafił na listę dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w Mumbaju, został zbudowany w 1888 roku. Wyróżnia się architekturą, która łączy elementy neogotyku oraz architektury indyjskiej. Dziennie przez dworzec przejdzie około 3 miliony podróżnych.

Dworzec Króla Śiwadźiego w Mumbaju, Mumbaj Indie
Dworzec Króla Śiwadźiego w Mumbaju, fot. Joe Ravi Dreamstime.com

Dworzec Kanazawa, Japonia

Japonia to kraj, który łączy w sobie tradycyjne elementy z nowoczesnością. Jednym z takich przykładów jest również dworzec Kanazawa. Zwraca uwagę ze względu na bramę Tsuzumi-mon, inspirowaną świętymi bramami w style torii i tradycyjnymi japońskimi bębnami tsuzumi, które są przymocowane do ultra nowoczesnego stalowo-szklanego terminalu.

Dworzec Kanazawa, Japonia
Dworzec Kanazawa, fot. Richie Chan Dreamstime.com

Dworzec Maputo, Mozambik

W Maputo, stolicy Mozambiku znajdziesz stację kolejową, która jest największa w kraju. Zwraca uwagę swoją miętową fasadą. Została postawiona w stylu Beaux-Arts na początku XIX wieku. Odbywają się tu również koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Działa tu też niewielkie muzeum.

Dworzec Maputo, Mozambik
Dworzec Maputo, fot. Swisshippo Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.9/5 - (7 votes)
//
To Top