Connect with us
Fårö, Szwecja,

Artykuły

Malownicza Skandynawia: Szwecja

Malownicza Skandynawia: Szwecja

W krajach skandynawskich żyją najszczęśliwsi ludzie. Nie ma się czemu dziwić. Wysoka jakość życia współistnieje z dziewiczą przyrodą. Przedstawiamy TOP miejsca w Szwecji, które warto odwiedzić.

Szwedzkie klopsiki, ABBA i H&M to główne hity eksportowe Szwecji. Równocześnie jest to kraj dla miłośników przyrody. Liczne jeziora, wyspy i lasy powodują, że Szwecja to idealne miejsce na uprawianie turystyki. Nie brakuje tu ciekawych miast, które zachwycają swoją architekturą.

Sztokholm

Sztokholm jest nie tylko stolicą Szwecji, ale też jest nazywany stolicą całej Skandynawii. To idealne miasto na weekendowy city-break. Leży na 14 wyspach. Fani muzeów mogą odwiedzić ich aż 70, warto zajrzeć na Zamek Królewski, jeden z największych, które są cały czas zamieszkane lub skoczyć na fikę, krótką przerwę połączoną z piciem kawy. O pozostałych atrakcjach w Sztokholmie przeczytasz również u nas.

Metro w Sztokholmie
Metro w Sztokholmie, fot. Robert Bye Unsplash
Sztokholm zimą
Sztokholm zimą, fot. David Mark Pixabay

Malmö

Malmö jest trzecim co do wielkości miastem w Szwecji. To miasto przyjazne rowerzystom, do ich dyspozycji jest około 500 km ścieżek rowerowych. Wybierz się na spacer do historycznego centrum, okolic portu i pobliskich parków. Zwróć uwagę na 190-metrowy wieżowiec Turning Torso i jego nietypową konstrukcję. Malmö jest położone jest nad cieśniną Sund nad którą został zbudowany most łączący miasto z duńską Kopenhagą.

Panorama Malmö,
Panorama Malmö, fot. Pontus Ohlsson Unsplash

Göteborg

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od portu. Bez problemu znajdziesz tam biało-czerwony budynek, biurowiec Lilla Bommen, gdzie na najwyższym piętrze znajduje się kawiarnia z punktem widokowym. Tuż obok zacumowany stoi żaglowiec Barken Viking, który został zbudowany na początku XX wieku. Obecnie znajduje się tam hotel i restauracja. Obowiązkowym punktem jest spacer po Avenyn, głównym deptaku miasta i wizyta w Muzeum Kultury Światowej (Världskulturmuseet) i jej interesujące wystawy. Dla dzieci alternatywą jest lunakarp Liseberg.

Göteborg,Szwecja
Göteborg, fot. Pasi Mämmelä Pixabay

Wyspy Szwecji

W Szwecji jest ponad 250 tysięcy większych i mniejszych wysp. Do największych z nich należy Gotlandia, Olandia i Södertörn (na której leży też część Sztokholmu). Wyspy zachwycają swoim ukształtowaniem, fauną i florą. Mieszkańcy żywią się rybołówstwem i rolnictwem. Liczne jeziora i lasy zachęcają do aktywnej turystyki. Będąc na Olandii rzucą Ci się w oczy z pewnością liczne wiatraki i kamienie runiczne. Warto wybrać się również do Trollskogen, Lasu Trolli.

Borgholm na Olandii, Szwecja
Borgholm na Olandii, fot. Carl Nenzen Loven Unsplash

Parki narodowe w Szwecji

Krajobraz Szwecji jest bardzo urozmaicony, wiele terenów znajduje się pod ochroną. Wstąp do świata dzikiej przyrody i zobacz na własne oczy cuda szwedzkiej natury. W okolicach Sztokholmu znajdziesz Park Narodowy Ängsö, podczas spaceru po wyspie można zobaczyć dawny krajobraz rolniczy. W pobliżu Olandii zaś jest Park Narodowy Blå Jungfrun który zachwyca stromymi klifami. Na dalekiej północy warto odwiedzić Park Narodowy Sarek, najbardziej górzysty park z ponad 200 szczytami mającymi wysokość ponad 1800 m n.p.m. oraz około 100 lodowcami.

Park Narodowy Sarek, Szwecja
Park Narodowy Sarek, fot. Arto Marttinen Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (7 votes)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product