Connect with us
Plaża Karidi, Chalkidiki

TOP oferty

Chalkidiki i Saloniki

Chalkidiki i Saloniki

Tajemniczo brzmiąca nazwa półwyspu pobudza wyobraźnię. Poznaj tajemnice Salonik i udaj się na Półwysep Chalcydycki w poszukiwaniu najlepszych greckich plaż.

Saloniki

Saloniki są drugim co do wielkości miastem w Grecji. Miesza się tu nowoczesność z tradycją.  35-metrowa Biała Wieża jest symbolem miasta, została zbudowana przez osmańskiego sułtana i była częścią fortyfikacji, które otaczały miasto. Z jej szczytu rozpościera się doskonały widok na miasto. Najstarszym w pełni zachowanym budynkiem w Grecji jest Rotunda św. Jerzego, która pochodzi z IV wieku. Spacerując po mieście natrafisz na pozostałości z czasów bizantyjskich i fragmenty murów miejskich. Obowiązkowo udaj się do Bazyliki św. Dymitra, patrona miasta, która została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Jest jednym z najcenniejszych zabytków wczesnego chrześcijaństwa, została wzniesiona w V wieku. Idealne miejsce na posiłek do dzielnica Ladadika, znajdująca się niedaleko portu, pełna tawern i barów.

Biała Wieża, Saloniki
Biała Wieża, fot. Dorinmarius Dreamstime.com
Saloniki, Grecja
Saloniki, fot. Evgeniy Fesenko Dreamstime.com

Półwysep Chalcydycki

Położony u północnych wybrzeży Morza Egejskiego. Jego południowa część dzieli się na trzy mniejsze cyple, które mają nazwy: Kassandra, Sithonia i Athos. Przypominają zęby w trójzębie Posejdona. Każdy z “palców” charakteryzuje się czymś innym. Zastanawiasz się, który z cypli Półwyspu Chalkidiki będzie dla Ciebie idealny?

Kassandra

Kassandra jest zachodnim cyplem. Charakteryzuje się największym zaludnieniem, ale równocześnie doskonałą infrastrukturą turystyczną. Znajdują się tu bary, restauracje, dyskoteki. Odwiedź Loutra i skorzystaj z kąpieli w źródłach termalnych. Podczas podróży na samo południe Kassandry będziesz przejeżdżał Nea Potidea, gdzie znajduje się kanał mający ponad 1 km długości oddzielający półwysep od stałego lądu.    

Grecka restauracja nad brzegiem morza na cyplu Kassandra, Grecja Chalkidiki
Grecka restauracja nad brzegiem morza na cyplu Kassandra, fot. Stoyan Haytov Dreamstime.com
Kalnał Potidea, Grecja
Kalnał Potidea, fot. Lefteris Papaulakis Dreamstime.com

Plaże na cyplu Kassandra

Kassandra zachwyca swoimi plażami i turkusową wodą. Jest tu wiele malowniczych zatoczek i lagun. Plaża Paliouri jest piękna i długa. Idealna zarówno dla rodzin z dziećmi oraz osób lubiących zabawę do białego rana. Niedaleko znajduje się Glarokavos z przepiękną laguną.

Plaża Glarokavos, Chalkidiki
Plaża Glarokavos, fot. Porojnicu Dreamstime.com
Wybrzeże Kassandry, Chalkidiki
Wybrzeże Kassandry, fot. Ekaterina Dushenina Dreamstime.com

Sithonia

Środkowy cypel Sithora jest zielony i górzysty. Niektórzy uważają, że jest najbardziej “dziki” spośród całej trójki. Jeśli szukasz odosobnionych plaż, wybierz się na te znajdujące się wzdłuż wschodniego wybrzeża. Sarti jest jednym z głównych ośrodków turystycznych na Sithonii. Przy dobrej widoczności widać stąd górę Athos, która znajduje się na sąsiadującym cyplu. Sithonia to raj dla osób lubiących spacery po plażach i górach.   

Zatoki w Sarti, Sithonia Chalkidiki
Zatoki w Sarti, fot. wabeno Dreamstime.com

Plaże na cyplu Sithonia

Jedną z najładniejszych plaży na Sithonia jest Armenistis, leżąca na środkowo-wschodnim wybrzeżu. Charakteryzuje się niesamowitym błękitem wody. Niedaleko miejscowości Vourvourou znajdziesz plażę Karidi z piaskiem, który połyskuje niczym brokat. Ze względu na niski poziom wody Karidi to idealna plaża dla rodziców z dziećmi. Plaża Orange to raj dla fanów snorkelingu.

Plaża Karidi, Chalkidiki
Plaża Karidi, fot. Vasilis Ververidis Dreamstime.com
Plaża Orange na Sithonia, Chalkidiki
Plaża Orange na Sithonia, fot. Vasilis Ververidis Dreamstime.com

Athos

Cypel Athos jest najbardziej tajemniczy ze wszystkich. W połowie X wieku na górze o tej samej nazwie i wysokości 2033 m n.p.m. osiedlili się prawosławni mnisi, powstał tu klasztor, który przez wieki kształcił wielu pisarzy religijnych i myślicieli. Do klasztoru mają wstęp tylko mężczyźni, którzy wcześniej otrzymają specjalne pozwolenie. Łącznie na terenie monastycznej republiki znajduje się 20 klasztorów, większość terenów Athosu jest niedostępna dla turystów. W północnej części półwyspu znajduje się miejscowość Ouranoupolis słynąca z połowów ryb i owoców morza. Na Athosie produkowane jest wino.

Klasztor Simonopetra na cyplu Athos, Chalkidiki
Klasztor Simonopetra na cyplu Athos, fot. Rostislav Ageev Dreamstime.com
Góra Athos ma wysokość 2033 m n.p.m., Chalkidiki
Góra Athos ma wysokość 2033 m n.p.m., fot. Stoyan Haytov Dreamstime.com

Pomysły na Grecję

Najlepsze plaże w Grecji

Wyspy w Grecji


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (13 votes)
//
To Top