Connect with us
Svalbard

Artykuły

12 faktów o Spitsbergenie o których mogłeś nie wiedzieć

12 faktów o Spitsbergenie o których mogłeś nie wiedzieć

Nieprzyjazny, surowy, ale z drugiej strony przepiękny i fascynujący. Taki jest Spitsbergen położony w archipelagu Svalbard. Mało kto tu dociera, ale jak już się tu znajdzie, będzie chciał tu wrócić. Każdego dnia w roku odgrywa się tu niepowtarzalne przedstawienie – zobaczyć niedźwiedzie polarne, posłuchać zorzy i wziąć udział w codziennym życiu mieszkańców.

Przedstawiamy 12 ciekawostek o Spitsbergenie o których mogłeś nie wiedzieć? Ciekawy? Czytaj dalej!

Miasto Longyearbyen założył Amerykanin

Pisał się rok 1906, kiedy John Longyear, właściciel firmy firmy Arctic Coal Company of Boston założył osadę, którą tworzyli z początku pracownicy kopalni węgla kamiennego. Po latach zaczęły sprowadzać się tu ich rodziny. Kilka lat później norweska firma odkupiła kopalnię i osadę, którą nazwała Longyearbyen – miasto Longyeara.

Spitsbergen
Spitsbergen, fot. ginger_polina_bublik Shutterstock

Miasto Longyearbyen postawione jest na słupach

Całe miasto Longyearbyen postawione zostało na słupach/palach. Dlaczego? Powierzchnię tworzy wieczna zmarzlina, która ma od 10 do 40 metrów głębokości. W czasie topnienia lub zamarzania ziemia nie jest stabilna, dlatego przy budowie domów potrzebna jest specjalna konstrukcja.

Zdejmij buty, proszę

Będąc na Spitsbergenie w muzeum, koście czy centrum turystycznym możesz być poproszony o zdjęcie butów. Spokojnie, dostaniesz ciepłe kapcie!

Więcej niedźwiedzi polarnych niż ludzi

Nie jedzą przez kilka miesięcy, są niebezpieczne i jest ich więcej niż 3 tysiące. Na Spitsbergenie mieszka więcej niedźwiedzi polarnych niż ludzi. Duża część obywateli posiada z tego powodu broń.

Niedźwiedzie polarne, svalbard
Niedźwiedzie polarne, fot. skeeze Pixabay

Najlepszy środek transportu? Skuter śnieżny

Poza miastami i osadami trudno znaleźć drogi. Najpopularniejszym i najbardziej niezawodnym środkiem transportu na Svalbardzie jest skuter śnieżny. Bez niego ani rusz!

Skuter śnieżny - najpopularniejszy środek transportu,
Skuter śnieżny – najpopularniejszy środek transportu, fot. Decokon Pixabay

Zachód słońca w październiku, wschód w marcu

Mieszkańcy Spitsbergenu mają zaznaczone w kalendarzu dwie daty: 25 października i 8 marca. W tym czasie na Svalbardzie nie wschodzi słońce.

Zorza na Svalbardzie
Zorza na Svalbardzie, fot. Noel Bauza Pixabay

Ta restauracja na północy

Na Spitsbergenie znajduje się jedna z ciekawszych restauracji na świecie. Nie tylko znajduje się najdalej na północ, ale też w swoich piwnicach przechowuje 20 tysięcy butelek wina. Sprawdź “Huset” i zarezerwuj stolik. To, co zobaczysz na talerzu będzie niepowtarzalne.

Wiele rzeczy jest tu oddalone najbardziej na północ

Prócz restauracji tytuł najbardziej oddalonego na północ miejsca/instytucji ma również poczta, muzeum, lotnisko i bankomat.

Ulice bez nazw

Ulice w Longyearbyen nie mają nazw, konkretny dom znajdziesz tu na podstawie jego numeru.

Domy na Svalbardzie,
Domy na Svalbardzie, fot. Elmira Ashirova Pixabay

Kotom wstęp wzbroniony

Na Spitsbergenie koty są zakazane. Jest to spowodowane dużą różnorodnością ptactwa na wyspie.

Renifer nie boi się człowieka

Przemierzając Svalbard często można natknąć się na renifery. Ze względu na brak zagrożenia są całkiem przyjazne dla ludzi.

Renifer w okolicy Longyearbyen
Renifer w okolicy Longyearbyen, James Padolsey Unsplash

Śmierć jest zakazana

Tak, czytasz dobrze. Na Spitsbergenie jest zakazane umieranie. Miejski cmentarz wypełnił się już 70 lat temu. Ze względu na wieczną zmarzlinę i trudne warunki nie ma gdzie pochować ciał.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.7/5 - (3 votes)
//
To Top