Connect with us
Strzykawka na szczepienie, fot. Markus Spiske Unsplash

Artykuły

Podróż w 2021 roku: wszystko może zmienić cyfrowa karta szczepień

Podróż w 2021 roku: wszystko może zmienić cyfrowa karta szczepień

Szczepienia przed podróżą do konkretnych krajów są obowiązkowe już od dłuższego czasu. Na przykład, jeśli podróżujesz do niektórych krajów w Afryce, Ameryce Południowej lub odległych części Azji – wymagają są potwierdzenia szczepienia na żółtą febrę lub innej choroby. Wkrótce może być podobnie z koronawirusem.

Elektroniczny paszport zdrowotny 

Jest bardzo prawdopodobne, że wkrótce światło dzienne ujrzy nowa aplikacja mobilna, która będzie zawierała informacje o przebyciu COVID-19, ważnym negatywnym teście czy wykonanym szczepieniu.

Nowość może znacząco ułatwić podróżowanie po świecie, uczestniczenie w imprezach sportowych czy kulturalnych oraz stopniowy „powrót do normalności”.

Cyfrowy paszport szczepień, który potwierdza, że ​​dana osoba jest zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, mógłby w przyszłości służyć również jako swego rodzaju “przepustka” i umożliwić relatywnie bezproblemowe podróżowanie czy uczestnictwo w imprezach masowych.

Prace na aplikacją

Jednym z głównych inicjatorów cyfrowego świadectwa zdrowia jest genewska organizacja non-profit The Common Project. Inicjatywa, zwana Common Trust Network, skupia linie lotnicze, takie jak Lufthansa, Swiss Airlines, Virgin Atlantic i Cathay Pacific. To właśnie przewoźnicy lotniczy są najbardziej zainteresowani tego typu rozwiązaniem, które mogłoby obudować sektor turystyczny. 

Efektem tej współpracy powinna być aplikacja mobilna, w której pasażerowie mogliby pobrać zaświadczenie z testu na koronawirusa, a także kartę szczepień lub inne dokumenty cyfrowe.

Brak szczepienia? Oczekuj testów i ograniczeń

Unia Europejska rozważa ograniczenie przepływu osób, których nie można zaszczepić przeciwko COVID-19. UE również rozważa wprowadzenie uniwersalnych elektronicznych kart szczepień. Karty te miałyby zawierać kod QR, który będą mogli sprawdzić funkcjonariusze policji ze wszystkich państw członkowskich. Będzie zawierała również informacje dotyczące szczepienia lub przebyciu COVID-19. Aktualnie zarówno Unia oraz WHO dyskutują nad tym projektem.

Komisja Europejska od prawie dwóch lat rozważa wprowadzenie jednej karty szczepień w całej Unii. Wygląda na to, że COVID-19 będzie dla Brukseli pretekstem do jej w życie.

Szczepienie, fot. Steven Cornfield Unsplash
Szczepienie, fot. Steven Cornfield Unsplash

Szczepienie przeciwko COVID-19 – kiedy się zaszczepić przed podróżą?

Ogólnie w przypadku szczepień poleca się je wykonać 2 miesiące przed planowaną podróżą. Wszystko zależy od rodzaju szczepionki – podróżując do Azji lub Ameryki Południowej zaleca się skontaktować z lekarzem 2-3 miesiące przed podróżą, ten poleci konkretne szczepienia.

W przypadku szczepień przeciwko COVID-19 każdy kraj Unii wprowadził podobną politykę pierwszeństwa. Z czasem ich dostępność może ułatwić podróże i “powrót do normalności”.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top