Connect with us
Zamek w Liechtensteinie,

Artykuły

Liechtenstein

Liechtenstein

Małe, ciasne, ale własne! Przeczytaj o tym, dlaczego mikropaństwo miałoby się znaleźć na Twojej liście miejsc do odwiedzenia. Na upartego za mniej jak 2 dni można go przejść wzdłuż granic, które mają około 70 kilometrów, dlatego też nie zastanawiaj się i pakuj plecak!

Wciśnięte między Austrię i Szwajcarię, z jednej strony otoczone Alpami Ryteckimi, z drugiej rzeką Ren. Od 1719 roku rządzony jest przez jedną rodzinę, Liechtensteinów. Vaduz, stolica zamieszkana przez 5 tysięcy mieszkańców przypomina raczej alpejskie miasteczko aniżeli stolicę państwa. Nad miastem góruje zamek, który po dziś dzień jest zamieszkany przez rodzinę książęcą. W 2019 roku księstwo będzie świętować 300-lecie.

Staatsfeiertag, czyli Święto Państwowe

15 sierpnia mają miejsce obchody Święta Państwowego. Jest to idealny dzień, żeby odwiedzić Liechtenstein. Co roku program uroczystości jest taki sam: orszak rodziny książęcej i ważnych osobistości, niektórzy są w tradycyjnych strojach, hymn, przemowa. Najbardziej oczekiwana jest jednak część nieoficjalna, która odbywa się w zamkowym ogrodzie. Cały rok ogród jest niedostępny dla “śmiertelników”, tego dnia jednak nawet jako turysta możesz pobiesiadować. Przekąski i piwo sponsoruje rodzina książęca. Co ciekawe, podczas święta w ogrodzie możesz spotkać członków rodziny i porozmawiać z księciem Alojzym i księżną Zofią, którzy swobodnie spacerują po ogrodzie i rozmawiają z mieszkańcami i turystami.

Zamek w Vaduz, Liechtenstein
Zamek w Vaduz, fot. István Asztalos Pixabay

Vaduz, siedziba Liechtensteinów

Nad Vaduz, stolicą Liechtensteinu góruje zamek, którego historia sięga XII wieku. Największa część zamku jest z XVI wieku. Mieści się tam kaplica św. Anny.  Zamek nie jest dostępny dla turystów, od 1938 roku po dziś dzień mieszka w nim rodzina książęca.

Panorama Liechtensteinu,
Panorama Liechtensteinu, fot. Oliver Schwendener Unsplash
Ratusz w Vaduz Liechtenstein
Ratusz w Vaduz, fot. Daniel Unsplash

Kunstmuseum Liechtenstein

W muzeum znajdują się zbiory malarstwa historycznego i współczesnego. Interesująca jest sama budowa, która przypomina czarne pudełko, które odbija otoczenie. Wnętrze zaś jest zorganizowane tak, żeby uwaga skupiała się na obrazach i eksponatach.

Muzeum Znaczków Pocztowych

Miejsce dla hobbystów filatelistyki. Prócz 300 znaczków, które pochodzą nawet z 1912 roku znajdują się tu różne tablice, skrzynki i uniformy listonoszy. Przedstawiona jest tu historia poczty.

Jezioro Grossabuent

Na terenie 4,5 hektara znajduje się tu jezioro, w którym w lecie można pływać, boisko do piłki nożnej oraz ściana wspinaczkowa.

Trasy narciarskie i piesze w Liechtensteinie

Liechtenstein jest idealnym miejscem na turystykę. Miłośnicy gór mogą wybierać między trasami narciarskimi i pieszymi. Malbun to ośrodek narciarski i snowboardowy, gdzie znajdziesz 23 km tras zjazdowych. Jest tu też tor saneczkowy, organizowane są też psie zaprzęgi. Wschodnia część Liechtensteinu to góry, wytoczono tu wiele szlaków, m.in. Szlak Księżnej Giny, który zaczyna się Sareis a końcu w Malbun. Ma długość 12 km a jego przejście trwa ok. 5 godzin.

Steg, Triesenberg w Liechtensteinie,
Steg, Triesenberg w Liechtensteinie, fot. Sara Groblechner Unsplash

Wymagającą, ale dostarczającą wielu wrażeń jest szlak na Drei Schwestern (Trzy Siostry). Szczyt znajduje się na granicy Austrii i Liechtensteinu i ma 2 053 m n.p.m. Wędrówkę można rozpocząć w Gaflei albo Plaken.

Kuchnia w Liechtensteinie

Będąc w Liechtensteine w restauracjach zjesz tradycyjne alpejskie przysmaki, warto posmakować np. fondue, topiony ser, w którym macza się pieczywo lub warzywa. Mimo małej powierzchni Liechtenstein uprawia winogrona, z których robi wino.

Liechtenstein: jak dojechać

Najłatwiej samochodem. Można też samolotem, lądując w Zurychu i wybrać kombinację pociągu (dojeżdża do Buchs, potem  autobusem do Vaduz). Można wybrać również połączenie lotnicze z Wiednia do St. Gallen–Altenrhein realizowane przez linię lotniczą Peoples Vienna Line, potem trzeba wybrać pociąg do Buchs i bus do Vaduz.

Liechtenstein: gdzie spać

Liechtenstein nie ma wielu hoteli, wielu mieszkańców prowadzi pensjonaty, warto też skorzystać z airbnb. W Schaan mieści się schronisko młodzieżowe. Noclegi nie należą do tanich, w cenie w większości jest śniadanie.

Tanie zakwaterowanie w Liechtensteinie zarezerwujesz na hotele.flipo.pl.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top