Connect with us
Funchal, Madera

TOP oferty

Przepiękna Madera, loty od 473 zł

Przepiękna Madera, loty od 473 zł

Kraina wiecznej wiosny to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. W roli głównej będzie oczywiście przyroda i jej piękno, które zapiera dech w piersiach. Zastanawiasz się, czy to wyspa dla Ciebie?

Sprawdź naszych TOP 7 powodów dla których portugalska Madera to idealne miejsce na urlop!

Spacer wzdłuż lewad

Lewady to inaczej kanały, które służą do transportowania wody deszczowej z północnej części wyspy na południową. Sieć kanałów liczy ok. 2500 km. Wzdłuż lewad biegną trasy spacerowe, które są jedną z atrakcji na Maderze. Niektóre z nich prowadzą w pobliżu wodospadów. Jedną z najbardziej popularnych i widowiskowych tras jest Levada das 25 Fontes (Lewada 25 źródeł) w środkowej części wyspy.

Lewady, Madera Portugalia
Lewady, fot. Jörg Steffen Pixabay

Trekking na Maderze

Pico Ruivo, Pico das Torres i Pico do Arieiro to trzy najwyższe szczyty na Maderze. Wyspa jest górzysta i stworzona do górskich wędrówek. Jedną z najbardziej spektakularnych jest szlak Vereda do Arieiro, który łączy dwa szczyty Madery – Pico Ruivo i Pico do Arieiro. Podczas wędrówki można zobaczyć rozmaite jaskinie z tufu wulkanicznego oraz różnorodne formy fascynującej fauny i flory wyspy.

Maderę warto pokonać pieszo, jest tu wytyczonych wiele szlaków
Maderę warto pokonać pieszo, jest tu wytyczonych wiele szlaków, Frank Nürnberger Pixabay
Górski krajobraz Madery,
Górski krajobraz Madery, fot. Justas Samalius Unsplash

Klify i Cabo Girão

Pewna szklana platforma i prawie 600-metrowy klif. Cabo Girão to jeden z najwyższych klifów w Europie. Na szczycie została zbudowana specjalna platforma widokowa z której można zobaczyć nie tylko strome zbocze pod własnymi stopami, ale też pobliskie miasto Funchal i panoramę okolicy.

Klify na Maderze,
Klify na Maderze, fot. TC Kniss Unsplash

Przylądek św. Wawrzyńca

Znajdujący się na wschodzie Madery Ponta de São Lourenço, przylądek św. Wawrzyńca. Został tam wytyczony szlak turystyczny PR8 Vereda da Ponta de São Lourenco, który prowadzi przez najpiękniejsze malownicze tereny przylądka. Podczas 8-kilometrowej trasy (w dwie strony) można zobaczyć strome klify, wzniesienia i niewielkie plaże.

Przylądek św. Wawrzyńca na Maderze
Przylądek św. Wawrzyńca na Maderze, fot. Reiseuhu Unsplash

Funchal

Stolica Madery położona jest w południowo-wschodniej części wyspy. W centrum miasta znajdują się liczne parki i ogrody oraz muzea. Jedną z atrakcji Funchal jest kolejka Telefericos do Madeira, którą można wjechać na szczyt Monte z którego rozpościera się wspaniały widok na port i zatokę. Drugą kolejką można dotrzeć do Jardim Botânico da Madeira, ogrodu botanicznego. Z Funchal pochodzi znanym piłkarz Cristiano Ronaldo, lotnisko na Maderze nosi jego imię.

Funchal, Madera
Funchal, fot. Martha Dominguez de Gouveia Unsplash
Najbardziej znaną osobą urodzoną na Maderze jest Cristiano Ronaldo,
Najbardziej znaną osobą urodzoną na Maderze jest Cristiano Ronaldo, fot. upstairsgbr Pixabay

Naturalne baseny

Na Maderze nie znajduje się wiele piaszczystych plaż. Jedyną naturalną plaża na Maderze jest Prainha znajdująca się przed początkiem szlaku na przylądek św. Wawrzyńca. Atrakcją na wyspie są naturalne baseny skalne, które są wypełnione morską wodą. Znajdują się one m.in. w Porto Moniz i Seixal, w północno-zachodniej części Madery.

Lido Promenade, Madera,
Lido Promenade, Madera, fot. Daniela Turcanu Unsplash
Naturalne baseny na Maderze,
Naturalne baseny na Maderze, fot. bg62 Pixabay

Maderskie wino

Będąc na Maderze trzeba spróbować madery – lokalnego wina, które swoją sławę zawdzięcza m.in. piratom. W XV wieku pierwsi osadnicy na Maderze zaczęli uprawiać winorośl. Wino z Madery nie różniło się specjalnie od tego, które było produkowane w Portugalii na kontynencie. Ze względu na to, że podczas podróży na ląd szybko się psuło, zaczęto je wzmacniać destylatem z trzciny cukrowej. Beczki z winem były przewożone pod pokładem, dzięki długiemu czasu, wysokiej temperaturze dojrzewały i zyskały specyficzny smak. Madera pojawia się również na francuskim dworze dzięki piratom, którzy podczas wypraw rabowali również beczki. Co roku na Maderze odbywa się Madeira Wine Festival.

Bilety na Maderę

Bilety lotnicze na Maderę z Polski można dolecieć z przesiadką z m.in. portugalskimi liniami lotniczymi TAP Portugal z Warszawy. Przesiadka odbywa się w Lizbonie. Podczas lotu pasażerowie otrzymują przekąskę i napoje.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.9/5 - (9 votes)
//
To Top