Connect with us
Żółty tramwaj jest symbolem Lizbony

TOP oferty

NAJLEPSZE portugalskie miasta, loty od 136 zł

NAJLEPSZE portugalskie miasta, loty od 136 zł

Tramwaj w Lizbonie, wino porto w Porto, plaże w okolicach Faro… Portugalia oferuje wiele ciekawych miejsc, które przyciągają i fascynują turystów z całego świata ze względu na historię, zabytki, ale również przyrodę i kuchnię. Przedstawiamy TOP 10 najlepszych miast w Portugalii. Wybierz się z nami w podróż!

  • Warunki podróży do Portugalii – od początku lata oczekiwane jest „poluzowanie” zasad dot. podróży do Portugalii. Aktualnie jednak Polacy lecący do Portugalii muszą liczyć się m.in. z 14-dniową kwarantanną.

Lizbona

Żółte tramwaje, płytki azulejos i pastel de nata, do tego uliczki prowadzące jak w górę, raz w dół. Lizbona, stolica Portugalii jest miastem leżącym na siedmiu wzgórzach nad rzeką Tag. Jednym z symboli jest Most 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril), który przypomina Golden Gate w San Francisco.

Lizbona, Portugalia
Lizbona, fot. Andreas Brücker Unsplash
Most 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril) w Lizbonie, Portugalia
Most 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril) w Lizbonie, fot. Glauco Zuccaccia Unsplash

Podczas zwiedzania zajrzyj koniecznie do obiektów znajdujących się na liście UNESCO, Klasztoru Hieronimitów oraz znajdującej się nad brzegiem rzeki Tag Torre de Belém, XVI-wieczna forteca, która jest symbolem morskiej potęgi Portugalii.

Torre de Belém, Lizbona
Torre de Belém, fot. Igor Ferreira Unsplash
Żółty tramwaj jest symbolem Lizbony
Żółty tramwaj jest symbolem Lizbony, fot. pixpoetry Unsplash
Portugalski deser – Pastéis de nata,
Portugalski deser – Pastéis de nata, fot. Felix Kolthoff Unsplash

Sintra

Leżąca ok. 30 km na północny zachód od Lizbony znajduje się Sintra, dawna letnia rezydencja portugalskich władców. Ze względu na liczne pałace, wille i ogrody Sintra jest idealnym miejscem na całodzienną wycieczkę z Lizbony. Wybierz się do Pałacu Pena z połowy XIX wieku, wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO. Kompleks jest uznawany za jeden z najważniejszych przykładów romantyzmu w architekturze. Odwiedź ruiny Zamku Maurów, Pałac Narodowy i rezydencję Quinta da Regaleira, który zachwyca swoim ogrodem.

Sintra, Portugalia
Sintra, fot. Katia De Juan Unsplash
Sintra, Portugalia
Sintra, fot. Alex K Unsplash

Cascais

Cascais leży 30 km na zachód od Lizbony. Małe rybackie miasteczko jest obecnie popularnym kurortem. W XIX w Cascais wypoczywała portugalska rodzina królewska, po dziś spędzają tu czas sławni i bogaci. Mimo wszystko miasto zachowało swoją specyficzną atmosferę. Warto wybrać się rowerem lub pieszo do latarni morskiej Santa Maria, która jest zarówno punktem widokowym i dalej do Boca do Inferno, formacji skalnej, której nazwę można przetłumaczyć jako “Usta do piekła”.

Boca do Inferno w Cascais, Portugalia
Boca do Inferno w Cascais, fot. Zoltan Tasi Unsplash
Cascais, Portugalia
Cascais, fot. Alice Butenko Unsplash

Porto

Leżące u ujścia rzeki Douro Porto jest miastem, które zachwyca swoją architekturą i zabytkami, jedzeniem i atmosferą. Pokryte płytkami budynki, stylowe kawiarnie (Majestic Cafe w stylu Art Nouveau), kościoły (Katedra Sé, Igreja de S. Francisco z drewnianymi elementami pokrytymi złotem), pałace i place powodują, że spacer po mieście jest prawdziwą przygodą, gdzie na każdym kroku czeka jakieś zaskoczenie. To czeka Cię również w księgarnii Livraria Lello & Irmao, w której wnętrzu znajdziesz kręcone schody i przepiękne witraże na suficie.

Księgarnia Lello & Irmao, Porto
Księgarnia Lello & Irmao, fot. Ivo Rainha Unsplash
Cais da Ribeira, Porto
Cais da Ribeira, fot. nathsegato Pixabay

Wino porto

Punktem obowiązkowym jest spacer po Moście Ludwika I do Nova de Gaia i degustacja wina porto w jednej z tutejszych piwnic.

Most Ludwika I w Porto,
Most Ludwika I w Porto, fot. Daniel Seßler Unsplash

Aveiro

Aveiro jest nazywane często “portugalską Wenecją” ze względu na znajdujące się tu kanały. Wybierz się na rejs w moliceiros, łódką ozdobioną różnokolorowymi historyjkami. Skosztuj ovos moles, lokalnego deseru z żółtkiem jajka i cukru i przejdź się uliczkami i podziwiaj azulejos.

Łodzie moliceiros w Aveiro, Portugalia
Łodzie moliceiros w Aveiro, fot. Ricardo Resende Unsplash

Vila Real

Niecałe 100 km na wschód od Porto znajduje się miasto Vila Real. Urocze miasto z ciekawymi zabytkami. Dlaczego polecamy to miejsce? Ze względu na Pałac Mateus z XVIII wieku, którego obraz znajduje się na znanym również w Polsce winie Matues. Wino jest sprzedawane w charakterystycznej butelce o wąskim szyjce, w kształcie kolby, z unikalną etykietą barokowego zabytkowego dworku.

Casa de Mateus, Portugalia
Casa de Mateus, fot. Arvid Olson Pixabay

Coimbra

W Coimbrze znajduje się najstarszy portugalski uniwersytet, który był założony w XIII wieku. Po dziś dzień jest to popularne studenckie miasto. Wybierz się na spacer po uliczkach Dolnego i Górnego Miasta, wstąp na chwilę do katedry Sé Velha, a wieczorem do pubów i restauracji na lokalne przysmaki.

Coimbra, Portugalia
Coimbra, fot. Egor Kunovsky Unsplash

Faro

Region Algarve w południowej Portugalii to przede wszystkim plaże i leniwe wioski rybackie. Faro, stolica Algarve zachwyca swoimi uliczkami i atmosferą. Starówka jest otoczona murami obronnymi. Rozległe tereny pobliskiego Parku Naturalnego Ria Formosa są idealnym miejscem dla fanów ornitologii.

Faro, Portugalia
Faro, fot. rashid khreiss Unsplash

Region Algarve

Płudnie Portugalii to klimatyczne wioski, plaże i strome klify. Sprawdź naszych 10 powodów na Algarve.

Jaskinia Benagil, Algarve
Jaskinia Benagil, fot. Julius Silver Pixabay.jpg

Ponta Delgada

Ponta Delgada leży na wyspie São Miguel w archipelagu Azorów. “Zielona Wyspa” jest znana z uprawy ananasów i plantacji herbaty. Stolica autonomii Azorów jest niewielkim miastem z malowniczymi wąskimi uliczkami, charakterystycznymi biało-czarnymi budynkami. Otoczone niesamowitą przyrodą z roku na rok jest coraz częściej wybieranym miejscem wśród turystów. Warto wypożyczyć samochód i udać się do Sete Cidades, gdzie znajdują się bliźniacze jeziora. Atrakcją będzie również spacer po czarnych plażach i obserwacja wielorybów.

Sete Cidades, Azory
Sete Cidades, fot. Chris Slupski Unsplash

Magiczne jeziora Sete Cidades, czarne plaże, plantacje herbaty i szczęśliwe krowy. Azory są TOP podróżniczą destynacją. Zastanawiasz się, czy lecieć na Azory? Sprawdź nasz artykuł o zachwycających Azorach: zdjęcia i atrakcyjne ceny biletów w z pewnością Cię przekonają!

Azory,
Azory, fot. Ferdinand Stöhr Unsplash
Plantacja herbaty na Azorach,
Plantacja herbaty na Azorach, fot. Daniel Krueger UnsplashPlantacja herbaty na Azorach, fot. Daniel Krueger Unsplash

Funchal

Wiosenno-letni klimat Madery powoduje, że wyspa jest często odwiedzana. Jedną z atrakcji głównego miasta jest kolejka Telefericos da Madeira, którą można wjechać na szczyt Monte z którego rozpościera się wspaniały widok na port i zatokę. Madera to wyspa, gdzie można zobaczyć niesamowitą roślinność, bujną i kolorową. Jest to idealne miejsce na piesze wędrówki wzdłuż lewad.

Spacer wzdłuż lewad, trekking lub kąpiel w naturalnym basenie?

Funchal, Madera
Funchal, fot. Martha Dominguez de Gouveia Unsplash

Sprawdź naszych TOP 7 powodów dla których portugalska Madera to idealne miejsce na urlop!

Ponta dol Sol, Madera,
Ponta dol Sol, Madera, fot. Frank Nürnberger Pixabay
Maderę warto pokonać pieszo, jest tu wytyczonych wiele szlaków
Maderę warto pokonać pieszo, jest tu wytyczonych wiele szlaków, Frank Nürnberger Pixabay
Najbardziej znaną osobą urodzoną na Maderze jest Cristiano Ronaldo,
Najbardziej znaną osobą urodzoną na Maderze jest Cristiano Ronaldo, fot. upstairsgbr Pixabay

Hotele i hostele w Portugalii

W każdym większym i mniejszym mieście znajdziesz ofertę noclegów. Hostele w popularnych miastach takich jak Porto i Lizbona uważane są za jedne z najlepszych w Europie. Szukasz noclegu w Portugalii? Zarezerwuj go przez hotele.flipo.pl.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.8/5 - (23 votes)
//
To Top