Connect with us
Żółty tramwaj jest symbolem Lizbony, Portugalia

TOP oferty

NAJ portugalskie miasta: bilety już od 125 zł

NAJ portugalskie miasta: bilety już od 125 zł

Tramwaj w Lizbonie, wino porto w Porto, plaże w okolicach Faro… Portugalia oferuje wiele ciekawych miejsc, które przyciągają i fascynują turystów z całego świata ze względu na historię, zabytki, ale również przyrodę i kuchnię. Przedstawiamy TOP 10 najlepszych miast w Portugalii. Wybierz się z nami w podróż!

Advertisement

Lizbona

Żółte tramwaje, płytki azulejos i pastel de nata, do tego uliczki prowadzące jak w górę, raz w dół. Lizbona, stolica Portugalii jest miastem leżącym na siedmiu wzgórzach nad rzeką Tag. Jednym z symboli jest Most 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril), który przypomina Golden Gate w San Francisco.

  • Do Lizbony polecisz z Katowic, Krakowa, Warszawy i Wrocławia.
4 miasta Lot bezpośredni Lizbona Lot bezpośredni 4 miasta
od 324 Rezerwacja
Most 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril) w Lizbonie, fot. Tomtsya Dreamstime.com
Zachód słońca nad Lizboną, Portugalia
Zachód słońca nad Lizboną, fot. Europhotos Dreamstime.com

Podczas zwiedzania zajrzyj koniecznie do obiektów znajdujących się na liście UNESCO, Klasztoru Hieronimitów oraz znajdującej się nad brzegiem rzeki Tag Torre de Belém, XVI-wieczna forteca, która jest symbolem morskiej potęgi Portugalii.

Torre de Belem Lizbona
Torre de Belém, fot. Tomas1111 Dreamstime.com
Żółty tramwaj jest symbolem Lizbony, Portugalia
Żółty tramwaj jest symbolem Lizbony, fot. Altezza Dreamstime.com
Portugalski deser - Pastéis de nata
Portugalski deser – Pastéis de nata, fot. Viennetta Dreamstime.com

Sintra

Leżąca ok. 30 km na północny zachód od Lizbony znajduje się Sintra, dawna letnia rezydencja portugalskich władców. Ze względu na liczne pałace, wille i ogrody Sintra jest idealnym miejscem na całodzienną wycieczkę z Lizbony. Wybierz się do Pałacu Pena z połowy XIX wieku, wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO. Kompleks jest uznawany za jeden z najważniejszych przykładów romantyzmu w architekturze. Odwiedź ruiny Zamku Maurów, Pałac Narodowy i rezydencję Quinta da Regaleira, który zachwyca swoim ogrodem.

Palácio Nacional da Pena w Sintrze, Portugalia
Palácio Nacional da Pena w Sintrze, fot. Europhotos Dreamstime.com
Miasto Sintra, Portugalia
Miasto Sintra, fot. Jose Antonio Sanchez Reyes Dreamstime.com

Cascais

Cascais leży 30 km na zachód od Lizbony. Małe rybackie miasteczko jest obecnie popularnym kurortem. W XIX w Cascais wypoczywała portugalska rodzina królewska, po dziś spędzają tu czas sławni i bogaci. Mimo wszystko miasto zachowało swoją specyficzną atmosferę. Warto wybrać się rowerem lub pieszo do latarni morskiej Santa Maria, która jest zarówno punktem widokowym i dalej do Boca do Inferno, formacji skalnej, której nazwę można przetłumaczyć jako “Usta do piekła”.

Cascais, Portugalia
Cascais, fot. Carlos Caetano Dreamstime.com
Boca do Inferno w Cascais,Portugalia
Boca do Inferno w Cascais, fot. Serhii Liakhevych Dreamstime.com

Porto

Leżące u ujścia rzeki Douro Porto jest miastem, które zachwyca swoją architekturą i zabytkami, jedzeniem i atmosferą. Pokryte płytkami budynki, stylowe kawiarnie (Majestic Cafe w stylu Art Nouveau), kościoły (Katedra Sé, Igreja de S. Francisco z drewnianymi elementami pokrytymi złotem), pałace i place powodują, że spacer po mieście jest prawdziwą przygodą, gdzie na każdym kroku czeka jakieś zaskoczenie. To czeka Cię również w księgarnii Livraria Lello & Irmao, w której wnętrzu znajdziesz kręcone schody i przepiękne witraże na suficie.

  • Do Porto polecisz z Berlina, Krakowa i Warszawy.
3 miasta Lot bezpośredni Porto Lot bezpośredni 3 miasta
od 142 Rezerwacja
Księgarnia Lello & Irmao, Porto
Księgarnia Lello & Irmao, fot. Ivo Rainha Unsplash
Klasztor na Serra do Pilar po lewej stronie Mostu św. Ludwika, Porto
Klasztor na Serra do Pilar po lewej stronie Mostu św. Ludwika, fot. Vitaly Fedotov Dreamstime.com

Wino porto

Punktem obowiązkowym jest spacer po Moście Ludwika I do Nova de Gaia i degustacja wina porto w jednej z tutejszych piwnic.

Most Ludwika I, Porto
Most Ludwika I, fot. Rudi1976 Dreamstime.com
Nabrzeże Cais da Ribeira, Porto
Nabrzeże Cais da Ribeira, fot. Viktor Bondar Dreamstime.com
Piwnice z winem porto, Porto
Piwnice z winem porto, fot. Martin Lehmann Dreamstime.com

Aveiro

Aveiro jest nazywane często “portugalską Wenecją” ze względu na znajdujące się tu kanały. Wybierz się na rejs w moliceiros, łódką ozdobioną różnokolorowymi historyjkami. Skosztuj ovos moles, lokalnego deseru z żółtkiem jajka i cukru i przejdź się uliczkami i podziwiaj azulejos.

Łodzie moliceiros w Aveiro, Portugalia
Łodzie moliceiros w Aveiro, fot. Acnaleksy Dreamstime.com
Deser ovos moles, Aveiro Portugalia
Deser ovos moles, fot. Natalia Mylova Dreamstime.com

Vila Real

Niecałe 100 km na wschód od Porto znajduje się miasto Vila Real. Urocze miasto z ciekawymi zabytkami. Dlaczego polecamy to miejsce? Ze względu na Pałac Mateus z XVIII wieku, którego obraz znajduje się na znanym również w Polsce winie Matues. Wino jest sprzedawane w charakterystycznej butelce o wąskim szyjce, w kształcie kolby, z unikalną etykietą barokowego zabytkowego dworku.

Casa de Mateus, Vila Real Portugalia
Casa de Mateus, fot. Freesurf69 Dreamstime.com

Coimbra

W Coimbrze znajduje się najstarszy portugalski uniwersytet, który był założony w XIII wieku. Po dziś dzień jest to popularne studenckie miasto. Wybierz się na spacer po uliczkach Dolnego i Górnego Miasta, wstąp na chwilę do katedry Sé Velha, a wieczorem do pubów i restauracji na lokalne przysmaki.

Coimbra, Portugalia
Coimbra, fot. Daniel M. Cisilino Dreamstime.com

Faro

Region Algarve w południowej Portugalii to przede wszystkim plaże i leniwe wioski rybackie. Faro, stolica Algarve zachwyca swoimi uliczkami i atmosferą. Starówka jest otoczona murami obronnymi. Rozległe tereny pobliskiego Parku Naturalnego Ria Formosa są idealnym miejscem dla fanów ornitologii.

  • Do Faro polecisz z Berlina, Warszawy.
2 miasta Lot bezpośredni Faro Lot bezpośredni 2 miasta
od 125 Rezerwacja
Park Ria Formosa, Faro Portugalia
Park Ria Formosa, fot. Jacek Sopotnicki Dreamstime.com

Region Algarve

Płudnie Portugalii to klimatyczne wioski, plaże i strome klify. Sprawdź naszych 10 powodów na Algarve.

Jaskinia Benagil, Algarve Portugalia
Jaskinia Benagil, fot. Paulo Costa Dreamstime.com

Ponta Delgada

Ponta Delgada leży na wyspie São Miguel w archipelagu Azorów. “Zielona Wyspa” jest znana z uprawy ananasów i plantacji herbaty. Stolica autonomii Azorów jest niewielkim miastem z malowniczymi wąskimi uliczkami, charakterystycznymi biało-czarnymi budynkami. Otoczone niesamowitą przyrodą z roku na rok jest coraz częściej wybieranym miejscem wśród turystów. Warto wypożyczyć samochód i udać się do Sete Cidades, gdzie znajdują się bliźniacze jeziora. Atrakcją będzie również spacer po czarnych plażach i obserwacja wielorybów.

Magiczne jeziora Sete Cidades, czarne plaże, plantacje herbaty i szczęśliwe krowy. Azory są TOP podróżniczą destynacją. Zastanawiasz się, czy lecieć na Azory? Sprawdź nasz artykuł o zachwycających Azorach: zdjęcia i atrakcyjne ceny biletów w z pewnością Cię przekonają!

Centrum miasta Ponta Delgada, fot. dreamstime.com
Panorama São Miguel z perspektywy wody, Azory Portugalia
Panorama São Miguel z perspektywy wody, fot. Dan Grytsku Dreamstime.com
Jeziora Sete Cidades, Azory Portugalia
Jeziora Sete Cidades, fot. Lenise Calleja Dreamstime.com

Funchal

Wiosenno-letni klimat Madery powoduje, że wyspa jest często odwiedzana. Jedną z atrakcji głównego miasta jest kolejka Telefericos da Madeira, którą można wjechać na szczyt Monte z którego rozpościera się wspaniały widok na port i zatokę. Madera to wyspa, gdzie można zobaczyć niesamowitą roślinność, bujną i kolorową. Jest to idealne miejsce na piesze wędrówki wzdłuż lewad.

Spacer wzdłuż lewad, trekking lub kąpiel w naturalnym basenie?

Sprawdź naszych TOP 7 powodów dla których portugalska Madera to idealne miejsce na urlop!

Kolejka w Funchal, Madera Portugalia
Kolejka w Funchal, fot. Fluffthecat Dreamstime.com
Przylądek św. Wawrzyńca, Madera
Przylądek św. Wawrzyńca, fot. Maximustockphoto Dreamstime.com

Hotele i hostele w Portugalii

W każdym większym i mniejszym mieście znajdziesz ofertę noclegów. Hostele w popularnych miastach takich jak Porto i Lizbona uważane są za jedne z najlepszych w Europie. Szukasz noclegu w Portugalii? Zarezerwuj go przez hotele.flipo.pl.

Zdjęcie: Shutterstock, Dreamstime, Unsplash.com
Click to comment
//
To Top