Connect with us
Pawilon Polski w ramach Expo 2020 Dubai

Artykuły

Polska na Expo 2020 Dubai. Jak będzie wyglądał Pawilon Polski?

Polska na Expo 2020 Dubai. Jak będzie wyglądał Pawilon Polski?

Największe wydarzenie promocyjno-gospodarcze na świecie rozpocznie się już za miesiąc, 1 października (i potrwa do końca marca 2022). W ramach Expo 2020 w Dubaju będzie można “przenieść się w przyszłość”. Expo 2020 Dubai – albo inaczej: witaj w przyszłości. Zrównoważonej i pełnej możliwości. W wydarzeniu roku weźmie udział również Polska. „Poland. Creativity inspired by nature”, czyli “Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Tak brzmi hasło Pawilonu Polskiego. Czego można się spodziewać?

Polska na Expo 2020 w Dubaju

Za projekt Pawilonu Polskiego odpowiadają architekci z warszawskiej pracowni WXCA. Swoim kształtem budowa ma nawiązywać do mobilności, która jest jednym z głównych haseł całego Expo. Uwagę zwrócą między innymi umieszczone nad głowami gości rzeźby kinetyczne przypominające lecące stado ptaków. Nawiązuje to do migracji europejskich ptaków wędrownych, których Polska jest najważniejszym siedliskiem.

Na pełną opowieść o Polsce składa się pięć rozdziałów, odpowiadających pięciu strefom Pawilonu Polski, które tworzą serię wynikających z siebie doświadczeń i treści. W każdej z nich przewija się zaproponowany przez organizatora Wystawy motyw mobilności – w odniesieniu do ludzi, idei, kultury czy technologii.

Polska na Expo w Dubaju
Polska na Expo w Dubaju

Instalacja „Polski Stół”

Polska zostanie zaprezentowana jako otwarty i gościnny dom kreatywności. Jego manifestacją będzie  multimedialna instalacja artystyczna „Polski Stół”, która stanie się miejscem międzykulturowego spotkania oraz powitania gości Pawilonu, a jednocześnie, poprzez interaktywną, świetlną projekcję, miejscem kontaktu z językiem polskim. Instalacja „Polski stół” będzie unikalnym obiektem artystycznym, stworzonym z charakterystycznych dla naszego kraju surowców, takich jak miedź, szkło, drewno, ceramika czy włókna węglowe, przy wspólnym wysiłku polskich rzemieślników, artystów i inżynierów.

Powierzchnia „Polskiego Stołu” została stworzona z ponad 120 modułów – wyfrezowanych bloków z polskiego drewna jesionowego. Każdy z nich przedstawia wybraną część Polski – ukształtowanie terenu, krajobraz, przestrzeń miejską. Wszystkie elementy zostały złożone przy pomocy generatywnego algorytmu projektowania, podczas gdy dane źródłowe zostały uzyskane z satelitów programu obserwacji Ziemi Copernicus.

“Chcieliśmy stworzyć angażującą instalację, która stanie się symbolem Pawilonu Polski, pozwalając doświadczyć polskiej gościnności w kontekście budowanym przez to, co kojarzy się z naszym krajem – od pięknej natury, przez tradycję, do technologii przyszłości. O Polskim stole pomyśleliśmy jako o miejscu spotkania gości z różnych zakątków świata, ale i polskich artystów, przedsiębiorców i inżynierów zaproszonych do jego współtworzenia” – Jan Pomierny i Łukasz Alwast, szefowie firm Science Now oraz Stellar Fireworks.

Za udział Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai odpowiedzialna jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu, projekt nadzoruje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Źródło: expo.gov.pl


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top