Connect with us
The Mobility Pavilion w ramach Expo 2020 Dubai

Artykuły

Expo 2020 Dubai – albo inaczej: witaj w przyszłości. Zrównoważonej i pełnej możliwości

Expo 2020 Dubai – albo inaczej: witaj w przyszłości. Zrównoważonej i pełnej możliwości

Expo 2020 Dubai otworzy swoje wspaniałe bramy dla publiczności 1 października 2021 roku w Dubaju. Pierwotnie Expo w tym mieście miało się odbyć w zeszłym roku, pandemia pokrzyżowała jednak te plany. Tematem przewodnim jest „Połączenie umysłów, tworzenie przyszłości” (Connecting Minds, Creating the Future) z naciskiem na znaczenie zrównoważonych rozwiązań obecnej globalnej fali problemów środowiskowych w skali międzykulturowej. Filozofia Expo 2020 Dubai mówi, że wydarzenie miałoby być sposobem na przezwyciężenie problemów i przejściem do kolejnego etapu, w której technologia, zrównoważony rozwój i dziedzictwo kulturowe są nieodłącznymi składnikami zdrowej całości. Expo 2020 Dubai będzie skupiać się na Możliwościach, Mobilności i Zrównoważonym Rozwoju – kluczowych czynnikach napędzających przyszłość globalnego postępu.

Zrównoważona architektura, sens mobilności, przyszłość jako szansa

Jednym z głównych haseł wydarzenia Expo 2020 Dubai jest zrównoważony rozwój. Koncepcja jest silnie powiązana z mobilnością oraz możliwościami. Jak to będzie wyglądać “w realu”? 

Expo 2020 Dubai
Expo 2020 Dubai

Jeśli patrząc na jedną z architektonicznych atrakcji odniosłeś wrażenie, że znajdujesz się na innej planecie albo planie filmu sci-fi nie musisz przecierać oczy ze zdumienia – prawdopodobnie stoisz przy 130-metrowym Pawilonie Terra z 1055 panelami słonecznymi. To przykład tego, jak zrównoważona architektura może stać się rzeczywistością, generując cztery gigawaty alternatywnej energii rocznie. To wystarczy, aby naładować ponad 900 000 telefonów komórkowych.

Pawilon Terra w ramach Expo 2020 Dubai
Pawilon Terra w ramach Expo 2020 Dubai

Kolor zielony nieodłącznie kojarzy się z ekologią, nie jest też inaczej w przypadku French Pavilion – Pawilonu Francuskiego, 21 metrowego budynku, który zachwyca swoją fasadą i wnętrzem. Jego twórcy zaprojektowali i zbudowali go, aby przedstawić różne znaczenia światła: jako formę ucieczki i jednocześnie źródło refleksji. Budynek jest skierowany na północ, a duża zacieniona konstrukcja chroni odwiedzających przed słońcem i upałem. Na powierzchni 2500 metrów kwadratowych znajdują się panele słoneczne, a budynek posiada również duży ogród o powierzchni 1160 metrów kwadratowych.

Pawilon Francuski w ramach Expo 2020 Dubai
Pawilon Francuski w ramach Expo 2020 Dubai

Natura, pielęgnacja i przyszłość. Pawilon Singapurski WOHA to połączenie tych trzech elementów. Na uwagę zasługuje fakt, że panele fotowoltaiczne i zasilane energią słoneczną mechanizmy odsalania wód gruntowych osiągają zerowe zużycie energii i wody podczas trwania ekspozycji. Patrząc na budynki i rozwiązania architektonicznie nasuwa się pytanie, że skoro codzienne piękno i zrównoważony rozwój mogą stanowić tak doskonałe połączenie, to dlaczego nie robić tego wszędzie i zawsze…?

Pawilon Singapurski w ramach Expo 2020 Dubai
Pawilon Singapurski w ramach Expo 2020 Dubai

Teleportacja za pomocą ekranu

Być w Dubaju to niezapomniane wspomnienie, ale być na Expo 2020 Dubai to wydarzenie, o którym będziesz pamiętać jeszcze na emeryturze ;). Podczas tego wydarzenia goście będą mieli możliwość “przeniesienia się” w inne miejsca.

Pawilon Brazylijski będzie skupiać się na promocji bioróżnorodności i ochrony środowiska – przeniesie Cię do amazońskiego lasu deszczowego za pomocą 140 ogromnych projektorów. Zobaczysz fantastyczną bioróżnorodność kraju, popłyniesz w rejs po Amazonii i poczujesz dotyk wody na własnej skórze. Połowa z pawilonu o powierzchni 4000 metrów kwadratowych zostanie wypełniona wodą.

Wizyta w tym pawilonie będzie ogromnym przeżyciem, tego jesteśmy pewni. Wśród tylu egzotycznych miejsc polecamy Ci coś “bliższego” – Pawilon Cypryjski. Wybierz się na spacer po miastach i na łono natury. Po zachodzie słońca ściany pawilonu staną się ogromnym ekranem składającym się z 140 ekranów.

Od “wiejskiego” dizajnu po rozszerzoną rzeczywistość

Wioski w Maroko są niezwykle fotogeniczne. Ich atmosferę udało się przenieść do Pawilonu Marokańskiego w ramach Expo 2020 Dubai. 14 sal wystawienniczych to połączenie tradycyjnego marokańskiego stylu z nowoczesnością. Znajdziesz tu tradycyjną marokańską restaurację, herbaciarnię i lokalny street food. 

Pawilon Marokański w ramach Expo 2020 Dubai
Pawilon Marokański w ramach Expo 2020 Dubai

Pawilon Luksemburski ma być tym top wizualnym doświadczeniem dla gości Expo 2020 Dubai. Został zaprojektowany w celu odzwierciedlenia wyobrażeń o otwartości kraju i ma kształt wstęgi Möbiusa. Nieskończona forma to nie jedyny element wyrwany jak z jakiejś bajki. Oprócz schodów zwiedzający mają do dyspozycji również jedną ogromną zjeżdżalnię, po której w każdej chwili, gdy nie chcą już chodzić, mogą ześlizgnąć się bezpośrednio na parter.

Pawilon Luksemburgu w ramach Expo 2020 Dubai
Pawilon Luksemburgu w ramach Expo 2020 Dubai

Twórcy pawilonu Korei Południowej w pomysłowy sposób wkomponowali w projekt budynku symbol mobilności i nieustannego ruchu życia. Infrastruktura otoczenia nieustannie się zmienia: w ciągu dnia jest spowita czerwonymi i żółtymi promieniami, ale wieczorne światła przypominają niebiesko-różowe niebo. Rozwój południowokoreańskiej technologii będzie dumnie prezentowany również w Dubaju, i to poprzez rozszerzoną rzeczywistość.

Pawilon Koreański w ramach Expo 2020 Dubai
Pawilon Koreański w ramach Expo 2020 Dubai

Słowackie chmury, czeska wiosna

Co przygotowali nasi sąsiedzi? Słowacy inspirowali się niebem, i to nie bez powodu. To z nimi łączone są takie wynalazki jako helikopter, spadochron, czy też elektromotor. Architekci sięgnęli po materiały przyjazne środowisku, a moduły można łatwo i szybko zdemontować.

Pionierskie pomysły w dziedzinie zrównoważonego rozwoju wewnątrz Pawilonu Czeskiego, przemienione w wiosenną atmosferę, pochodzą z pracowni zespołu utalentowanych doktorantów na Wydziale Architektury Politechniki Czeskiej. Będzie to imponująca obrotowa wystawa z nie tylko ekologicznymi odniesieniami, ale także elementami czeskiej kultury. Słyszałeś o systemie S.A.W.E.R.? Jest to metoda wykorzystująca energię słoneczną do produkcji wody z powietrza. Poszczególne części ekspozycji są połączone z tym systemem, więc idea transformacji nie pojawia się tylko na poziomie filozoficznym. Podkreśla to również technologia, która zamienia pustynię w kwitnący ogród.

Pawilon Czeski w ramach Expo 202 Dubai
Pawilon Czeski w ramach Expo 202 Dubai

Polska na Expo 2020 Dubai

Jak będzie wyglądał Pawilon Polski w Dubaju? Architektura Pawilonu odnosi się w sposób czytelny do hasła mobilności. Tworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową konstrukcję, która zaprasza odwiedzających do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia i kontemplacji unoszącej się ponad głowami gości instalacji – rzeźby kinetycznej wyobrażającej lecące stado ptaków. Osią narracyjną Pawilonu Polski stanie się kreatywność, interpretowana i przedstawiana na różne sposoby w pięciu rozdziałach opowieści o Polsce, które odpowiadają pięciu strefom ekspozycji Pawilonu. Hasło to: „Poland. Creativity inspired by nature”. Na pełną opowieść o Polsce składa się pięć rozdziałów, odpowiadających pięciu strefom Pawilonu Polski, które tworzą serię wynikających z siebie doświadczeń i treści. W każdej z nich przewija się zaproponowany przez organizatora Wystawy motyw mobilności – w odniesieniu do ludzi, idei, kultury czy technologii.

 • Polska na Expo 2020 Dubai. Jak będzie wyglądał Pawilon Polski?
 • Pawilon Polski w ramach Expo 2020 Dubai
  Pawilon Polski w ramach Expo 2020 Dubai

  Bilety na Expo 2020 Dubai

  Expo 2020 Dubai będzie miało miejsce od początku października 2021 do końca marca 2022. Bilety na to wydarzenie będzie można zakupić za pomocą Flipo.pl. Będzie można zakupić bilety jednodniowe, kilkudniowe i sezonowe.

  Bilety obejmują wstęp do wszystkich pawilonów, na wydarzenia, zróżnicowany i ciągle zmieniający się program rozrywkowy, z maksymalnie 60 wydarzeniami na żywo każdego dnia, od światowej klasy muzyki, tańca i sztuki po ekscytujące wykłady i obchody świąt narodowych. Dzieci poniżej 18 roku życia oraz studenci posiadający ważną legitymację studencką z dowolnej instytucji akademickiej na świecie będą mieli wstęp bezpłatny, a także goście w wieku co najmniej 60 lat. Osoby o specjalnych potrzebach otrzymają darmowe bilety, a ich osoba towarzysząca otrzyma 50% zniżki.

  Tanie loty do Dubaju

  Loty do Dubaju

  Źródła: Expo 2020 DubaiKhaleej TimesTime Out


  Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
  5/5 - (3 votes)
  //
  To Top