Connect with us
Łagów, województwo lubuskie,

Artykuły

Polski bon turystyczny: wakacyjne 500 plus

Polski bon turystyczny: wakacyjne 500 plus

Każda rodzina, która pobiera pieniądze w ramach programu 500 plus, otrzyma w tym roku dodatkowo bon na usługi turystyczne. Wartość takiego bonu to 500 złotych na każde dziecko (do wykorzystania do końca marca 2022 roku).

500 plus zamiast 1000 plus

O bonie turystycznym 1000 plus informowaliśmy w połowie maja. Pomysł wsparcia lokalnej turystyki miał być skierowany dla osób zatrudnionych na umowach o pracę, którzy nie zarabiają więcej niż przeciętne wynagrodzenie (mniej niż 5227 PLN brutto). 90% bonu będzie wypłacone z budżetu państwa, 10% pokryje pracodawca. 

Rząd zrezygnował jednak z tego projektu i przygotował inny – “Polski bon turystyczny”. 

“Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności . Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w te wakacje, tak aby jak najszybciej wspomóc branżę turystyczną” – gov.pl.

Kto może skorzystać z bonu turystycznego?

 • Bon  przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.

Jak działa bon turystyczny?

Aktualizacja 27.07: 17 lipca br. została podpisana odpowiednia ustawa, beneficjenci mogą skorzystać już niedługo z polskiego bonu turystycznego. Ma być dostępny już 1 sierpnia 2020.

 • Elektroniczny bon będzie ważny do końca marca 2022 roku.
 • Można go wykorzystać na opłatę pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Jak wykorzystać bon turystyczny?

 • Bon można wykorzystać tylko w Polsce.
 • Prace nad projektem koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: pot.gov.pl. Na tej stronie też pojawią się szczegóły dotyczące możliwości wykorzystania bonu. Będą dostępne również na stronie bonturystyczny.polska.travel.
 • Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba będzie podać specjalny numer (kod obsługi płatności), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em.
 • Bonu nie można wymieć na gotówkę.

Gdzie złożyć wniosek o bon turystyczny?

 • Bon będzie możliwy do otrzymania po rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Ma to mieć miejsce w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia.
 • Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Rząd szacuje, że z bonu może skorzystać prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Infolinia ZUS: bony turystyczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinię. Numer telefonu w przypadku pytań o bon turystyczny to: 22 11 22 111 lub kontakt email: [email protected].

Źródło: gov.pl


Specjalne znizki dla naszych czytelników

 • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
 • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
 • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

 • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top