Connect with us
Wybrzeże Morza Bałtyckiego,

Artykuły

Urlop na polskiej wyspie. Tak, to możliwe! Loty krajowe od 90 zł w dwie strony

Urlop na polskiej wyspie. Tak, to możliwe! Loty krajowe od 90 zł w dwie strony

Nie wyobrażasz sobie, żeby spędzić wakacje w mieście? Koronawirus pokrzyżował plany na egzotyczne wakacje za granicą? A może to szansa na poznanie tych najpiękniejszych polskich zakątków? Często pomijanych ze względu na ich bliskość… Ich nazwy wielokrotnie brzmią tak samo egzotycznie. Przedstawiamy kilka ciekawych inspiracji na wycieczkę na polskie wyspy, a tych mamy zaskakująco wiele! 

Pomorze Zachodnie – raj dla miłośników wysp

Uznam, Wolin, Karsibór

Uznam współdzielony z Niemcami, Wolin, Karsibór, Chrząszczewska… Wybierając się w północno-zachodnie krańce Polski możesz poczuć się jak prawdziwy odkrywca. Przeprawa promem, łodzią lub przy niskim poziomie wody – pieszo nadaje charakteru temu regionu. Wyspa Słońca (Sonneninsel) – Uznam tylko w niewielkim stopniu położona jest na terenie Polski. Nie przeszkadza to jednak w znalezieniu tu urokliwych miejsc. Znajdziesz tu wiele miejscowości uzdrowiskowo-wypoczynkowych, takich jak Świnoujście czy też niemiecki Bansin, rezerwatów przyrody. 

Kołobrzeg znajduje się na trasie Szlaku Nadmorskiego,
Kołobrzeg znajduje się na trasie Szlaku Nadmorskiego, fot. Krzysztof Kowalik Unsplash
Świnoujście, Polska
Świnoujście, fot. Kerstin Riemer Pixabay

Na wyspie Wolin nie brakuje znanych kąpielisk: Międzyzdroje, Wisełka i Międzywodzie. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu liczne szlaki piesze i rowerowe. Jednym z wartych uwagi jest Europejski długodystansowy szlak pieszy E9 – o którym pisaliśmy w artykule poświęconym 10 najlepszym szlakom w Europie. Interesujesz się fotografią? Zachacz o Wapnicę – znajdziesz tam Jezioro Turkusowe. Niebieskawo-zielonkawa barwa lustra wody zachwyci niejedną osobę! Romantyczny zachód słońca? Wybierz się na wzgórze Gosań (93,4 m n.p.m.). Wzgórze Zielonka to propozycja dla tych, którzy chcieliby zobaczyć panoramę Świnoujścia, Zalewu Szczecińskiego i Morza Bałtyckiego.

14 km² powierzchni pokryte głównie pastwiskami i plantacjami trzciny – tak wygląda Karsibór. Na pierwszy rzut oka – nic ciekawego, ale z drugiej strony – szansa na odkrycie czegoś nieznanego i mniej popularnego. Wybierz się na szlak wokół wyspy Karsibór – po drodze natrafisz na stary cmentarz, kościółek… Weź lornetkę i obserwuj latające po okolicy ptaki.

Szlak kajakowy “44 wysp” to propozycja dla tych, którzy chcą poczuć wiatr we włosach. Polecana raczej doświadczonym kajakarzom ze względu na zmieniające się warunki żeglarskie. W zamian za trud wiosłowania (do pokonania około 30 kilometrów) otrzymasz niezapomniane doświadczenie i przepiękne widoki. 

Wyspy Zatoki Gdańskiej

Planujesz wybrać się do Trójmiasta, ale szukasz mniej uczęszczanych miejsc w okolicach? Wyspa Sobieszewska nazywana jest wyspą skarbów. Położona kilkanaście kilometrów od Gdańska, od północy otaczają ją wody Zatoki Gdańskiej, od południa – Martwa Wisła, od wschodu – Przekop Wisły, a od zachodu zaś – Śmiała Wisła. Są tu plaże dla miłośników kąpieli morskich. Rezerwat przyrody “Ptasi Raj” to doskonałe miejsce na pogłębienie wiedzy o gatunkach ptaków – można tu spotkać około 200. Wyspa Sobieszewska to miejsce wybierane przez osoby poszukujące bursztynu – zwłaszcza po sztormie, kiedy łatwo znaleźć jantar.

W samym sercu Gdańska znajduje się jedna z najczęściej odwiedzanych wysp – Wyspa Spichrzów. Otoczona rzeką Motławą swoją zabudową i architekturą wzbudza podziw. Dawne spichlerze zamieniły się w apartamenty i hotele. Mimo nowoczesnych materiałów czuć tu dawną energię i genius loci. 

Centrum Gdańska, po prawie zabudowa Wyspy Spichrzów,
Centrum Gdańska, po prawie zabudowa Wyspy Spichrzów, fot. Judy Vos Unsplash

Wyspa Portowa nazywana jest również Wyspą Stogi. Otoczona jest Morzem Bałtyckim, Wisłą Śmiałą i Martwą Wisłą. Znajduje się tu jeden z największych polskich terminali – Port Północny. Wybierając się tu koniecznie warto odwiedzić Westerplatte i Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Wyspy Odrzańskie

Bielarska, Słodowa, Młyńska, Piasek, Daliowa, Tamka… Wyspy odrzańskie we Wrocławiu mają swój niepowtarzalny klimat. Dawne młyny przebudowywane są na hotele, brzegi są uregulowane, przycumowane łodzie i barki zostały przemienione na kawiarnie i restauracje. Zabytkowy Most Tumski łączący Wyspę Piasek i Ostrów Tumski jest jednym z symboli całego Wrocławia.

Wypożycz kajak i poznaj Wrocław z innej strony,
Wypożycz kajak i poznaj Wrocław z innej strony, fot. lino9999 Pixabay

Żeglarstwo i kajakarstwo są jednymi z popularnych sportów uprawianych na jeziorze Dąbie w Szczecinie. Dzięki swojemu położeniu i ukształtowaniu można wybrać się tu na odkrywanie licznych, wielokrotnie niezamieszkanych wysp i wysepek. Międzyodrze to doskonała destynacja dla tych, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek na wodzie – da się tu organizowane spływy, wytyczone są specjalne szlaki.

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Wyspa znajduje się pomiędzy głównym nurtem rzeki Brdy a jej odnogą Młynówką. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Bydgoszczy. Spacerując po niej można podziwiać m.in. Wenecję Bydgoską, Operę Nova. Stosunkowo duża przestrzeń i jej zagospodarowanie powoduje, że to idealne miejsce odpoczynku i rozrywki w samym centrum miasta. Plaża miejska, plac zabaw dla dzieci i muzea oraz bliskość wody powodują, że Wyspa Młyńska cieszy się zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale również turystów.

Wyspa Młyńska, po lewej stronie Wenecja Bydgoska,
Wyspa Młyńska, po lewej stronie Wenecja Bydgoska, fot. WikimediaImages Pixabay

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Kraina tysiąca jezior jest równocześnie krainą dziesiątek wysepek i wysp. Wiele z nich jest swojskimi rezerwatami przyrody. Na Czarcim Ostrowie na jeziorze Śniardwy znajdowały się magazyny, wyspa pojawiła się też w książkach o Panu Samochodziku. Na Wysokim Ostrowie na jeziorze Dobskim gniazdują kormorany i czaple siwe.

mazury, polska
Mazury, fot. Adam Friedrich Pixabay

Tanie loty krajowe

Loty po Polsce


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4.5/5 - (4 votes)
//
To Top