Connect with us
gdzie kręcono seriale netflix

Artykuły

Ulubione seriale Netflix i miejsca, gdzie zostały nakręcone

Ulubione seriale Netflix i miejsca, gdzie zostały nakręcone

Czy Ty też czasami marzysz o tym, żeby dzień miał co najmniej 50 godzin w czasie których zdążyłbyś obejrzeć wszystkie serie swoich ulubionych seriali? Niezależnie od tego, czy kochasz seriale historyczne, kryminały czy filmy dokumentalne, Netflix jest “lekiem na całe zło” podczas deszczowych jesiennych dni (i nie tylko ;)). Uwielbiamy podróże, więc w trakcie oglądania filmów zwracamy większą uwagę na miejsca, gdzie były kręcone. Wybraliśmy kilka ulubionych programów Netflixa – może wybierzesz się śladem ich bohaterów?

“Peaky Blinders”

Brytyjski dramat gangsterski opowiada historię przestępczej rodziny z rodziny Shelby z okresu po I wojnie światowej. Birmingham jest przedstawiany w serialu jako centrum nielegalnych interesów Tomasa Shelby’ego i jego rodziny.

Netflix w swobodny sposób nawiązuje do prawdziwego gangu Peaky Blinders – ten jednak działał w Birmingham wcześniej niż rozgrywa się serial. Było o nich głośno zwłaszcza około 1890 roku, jednak skupiali się przede wszystkim na drobnych kradzieżach, nie angażowali się w “wielki biznes”, jak to ma miejsce w programie Netflixa. SPOILER ALERT: Z biegiem czasu Peaky Blinders wyparli inne gangi, aż grupa przestępcza całkowicie się rozpadła.

Prawdziwe miejsca z serialu “Peaky Blinders”

W rzeczywistości wiele scen przedstawionych w serialu zostało nakręconych w Liverpoolu, Leeds, a niektóre nawet w Yorkshire. Niedaleko Birmingham, w mieście Dudley, znajduje się Black Country Living Museum, w którym kręcono “Peaky Blinders”. Fani serialu rozpoznaliby na przykład podwórko Charliego ze złomem. W filmie pojawił się także lokalny Canal Street Bridge, St. James’s School i Workers 'Institute.

https://www.instagram.com/p/CFc5GiJgoFo/?utm_source=ig_embed

Dom cioci Polly – charyzmatycznej postaci kobiecej z serialu znajduje się w wiosce Port Sunlight w Liverpoolu. Powstała ona w 1800 roku i służyła głównie robotnikom pracującym w niedalekiej fabryce. Dziś jest zamieszkana, znajduje się tu również muzeum o tej samej nazwie.

https://www.instagram.com/p/BREmBO6gq3N/?utm_source=ig_embed

Arley Hall, wiejski dom (albo raczej dwór) w wiosce Arley, służył w serialu jako dom Thomasa Shelby’ego. Oryginalnie należał do wicehrabiego Ashbrookowi i jego rodziny, którzy zajmowali go przez 500 lat. Dziś można go odwiedzić i zobaczyć jadalnię Tommy’ego, bibliotekę czy też ogród.

“The Crown”

“The Crown”, czyli “Korona” to dramat historyczny, który przedstawia życie i panowanie królowej Anglii Elżbiety II. Serial otrzymał już wiele nagród, w tym dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej i najlepszego aktora dla Johna Lithgow, który zagrał Winstona Churchilla.

Od ślubu stulecia do początku XXI wieku. Program telewizyjny “The Crown” pokazuje najważniejsze wydarzenia z życia królowej, w tym śmierć ojca, koronację i rezygnację Winstona Churchilla. Rodzinne kłótnie, zmienne relacja z księciem Filipem i siostrą Margaret… Czy wszystkie wydarzenia miały rzeczywiście miejsce?

Twórca Peter Morgan przyznał, że w wielu przypadkach realne wydarzenia były inspiracją do stworzenia niektórych scen serialu. Szczypta niedomówień i fantazji – to prawdziwa gratka dla miłośników seriali.

Prawdziwe miejsca z serialu “The Crown”

Centrum działa był przede wszystkim Pałac Buckingham. Kręcenie scen nie należało jednak do łatwych. Pałac przed kamerami reprezentowało kilka miejsc, w tym Lancaster House. Chociaż jest zwykle zamknięty dla publiczności, czasami przy specjalnych okazjach można go zwiedzić.

https://www.instagram.com/p/CByXQeCn6Jc/?utm_source=ig_embed

Kolejnym zamiennikiem Pałacu Buckingham był Wilton House. Przez ponad 400 lat był w rzeczywistości domem hrabiego Pembroke. Oprócz “Korony” nakręcono tu również sceny ze znanych filmów, takich jak “Duma i uprzedzenie”, “Młoda Wiktoria” i serial “Outlander”, o którym piszemy poniżej.

https://www.instagram.com/p/CBjDgcFhqY8/?utm_source=ig_embed

Kiedy w trzeciej serii serialu księżniczka Małgorzata wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych i spotyka się z prezydentem Lyndonem B. Johnsonem, spotykają się tak naprawdę nie w Białym Domu, ale angielskim mieście Chelmsford w Hylands House położonym w parku Hylands.

https://www.instagram.com/p/CBTqhZfhQOQ/?utm_source=ig_embed

“Dark”

Akcja serialu fantastycznonaukowego toczy się w fikcyjnym niemieckim mieście Winden. Historia opowiada o czterech rodzinach, które starają się ujawnić podróże w czasie, które trwały od kilku pokoleń. Punktem kulminacyjnym miejsc moment, gdy znika dwoje miejscowych dzieci.

Serial “Dark” należy to tych “złożonych”, którym należy poświęcić czas, wielokrotnie też zaangażować się i znaleźć odpowiedzi, które są przedstawione “między wierszami”. 

Prawdziwe miejsca z serialu “Dark”

Serial był kręcony głównie w okolicach Berlina. Spójrzmy na kilka miejsc, które możesz odwiedzić podczas pobytu w stolicy Niemiec.

Szkoła Winden to właściwie szkoła Reinfeld w Berlinie. Budynek z charakterystycznymi żółtymi elementami znajduje się w dzielnicy Charlottenburg-Wilmersdorf. Została założony w 1907 roku w centralnej części berlińskiej dzielnicy Mitte przez Dionysia Reinfelda jako szkoła dla niesłyszących i niedosłyszących, później ją przenieśli.

https://www.instagram.com/p/B0Wb0pZovvb/?utm_source=ig_embed

Każdy miłośnik serii z pewnością pamięta jaskinie w Winden za pomocą których można było podróżować w czasie. Sceny były kręcone w dwóch miejscach. Wnętrze jaskini pochodzi z północnych Niemiec, a konkretnie z Jaskini Jednorożca w Zachodnim Harzu. Zewnętrzna część to grafika komputerowa łącząca Tremsdorf i Saarmund w Brandenburgii, na południe od Berlina.

https://www.instagram.com/p/B1EyEszIbHs/?utm_source=ig_embed

Waldhotel Wilden to kolejne miejsce z serialu “Dark”. Tak naprawdę to Schloss Lanke, który kiedyś należał do rodziny hrabiego Lanke. Znajduje się w okolicach Berlina W 2006 roku miasto sprzedało go w prywatne ręce – dziś mają tu miejsca różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, część z apartamentów można wynająć.

https://www.instagram.com/p/B61KPjvCv4d/?utm_source=ig_embed

“Outlander”

Serial oparty na książce “Obca” autorstwa Diany Gabaldon opisuje historię byłej pielęgniarki wojskowej, która po wojnie niespodziewanie przenosi się w czasie do XVIII-wiecznej Szkocji. Fabuła jest mocno zagmatwana, Claire Randall w równoległej rzeczywistości zakochuje się w taterniku Jamie Fraserem i wychodzi za niego za mąż. Haczyk polega na tym, że w “normalnej” rzeczywistości ma już męża. Oba światy zaczną się przecinać. W tle pojawiają się historyczne wydarzenia. Nie brakuje tu scen realistycznych, które oddają ducha czasu. Historia “Outlander” skonstruowana jest w taki sposób, że trzyma w napięciu.

Chociaż serial jest częściowo opisany jako fikcyjny, wiele wydarzeń faktycznie miało miejsce. “Outlander” miał doradcę historycznego, doktora Tony’ego Pollarda. Według niego, chociaż serial opisuje wiele prawdziwych bitew, w rzeczywistości były one znacznie bardziej skomplikowane, niż widzimy na ekranie za pośrednictwem Netflix.

Jednym z elementów, na które zwracają uwagę historycy to tartan klanu Faster, który nosi jeden z głównych bohaterów – wspomniany Jamie Fraser. Tartan to tkanina o kraciastym wzorze, który był używany przez szkockie klany lub rodziny do szycia kiltów, tradycyjnej odzieży (tak, to są „mężczyźni w spódnicach” :)). W serialu pojawia się połączenie szarości i błękitu, które ma daleko od prawdziwej czerwieni i zieleni, której naprawdę używał klan Fraser. 

Prawdziwe miejsca z serialu “Outlander”

Pamiętasz polanę, na której Claire znalazła kamienny krąg? Dzięki któremu przeniosła się w czasie? Chociaż kamienie nie są prawdziwe, polanę znajdziesz w mieście Kinloch Rannoch. Według producenta Marila Davisa to magiczne miejsce podczas kręcenia scen do serialu “Outlander” było w stanie “zagrać” cztery pory roku w ciągu jednej godziny. Ah, ta typowa szkocka pogoda.

https://www.instagram.com/p/BT1_yi5ldJC/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_video_watch_again

W serialu wspominany jest kilkukrotnie Fort William, XV-wieczna forteca dowodzona przez Black Jacka Randalla. W rzeczywistości jest to zamek Blackness. Jego przydomek to “statek, który nigdy nie pływał” odnosi się do jego kształtu. Blackness Castle znajduje się nad zatoką Firth of Forth. Został zbudowany jako dwór, później służył też innym celom.

https://www.instagram.com/p/B8WNhIwHRjb/?utm_source=ig_embed

Bliski naszemu sercu jest Edynburg. Łatwo więc udało nam się poznać miejsca, które pojawiły się również w serialu. W “Outlander” pojawiają się panoramy z centrum miasta i ruin oraz zamków w okolicach stolicy Szkocji. W trzeciej serii pojawia się m.in. zamek Craigmillar (jako więzienie Ardsmuir). Niektórzy nazywają go “drugim zamkiem Edynburga” – jest jednym z najbardziej zachowanych w całym kraju. Znany jest przede wszystkim z tego, że wracała tu do zdrowia w XVII wieku Maria, królowa Szkocji. 

https://www.instagram.com/p/CB7qCN3D_m2/?utm_source=ig_embed

Podczas wizyty w Edynburgu fani serialu Netflixa poznaliby również bibliotekę Signet (wnętrza rezydencji gubernatora na Jamajce). Tweeddale Court został przedstawiony w serialu jako ruchliwy rynek, gdzie Claire spotkała Fergusona, francuską sierotę. Niepozorna ulica Bakehouse Close była miejscem, gdzie Jamie, pod fałszywym nazwiskiem Alexander Malcolm otworzył swoją drukarnię.

“Bordertown”

Detektyw Kari Sorjonen przenosi się do małego fińskiego miasteczka, żeby mieć więcej czasu na swoją rodzinę. Wkrótce jednak natrafia na sieć tajemniczych morderstw. Jego postać przypomina trochę fińską wersję Sherlocka Holmesa. Detektyw przenosi się wraz z rodziną do miasteczka położonego niedaleko granicy z Rosją – zamiast jednak spokoju czeka go jeszcze więcej pracy. Serial w oryginale nazywa się “Sorjonen” – tak, jak główny bohater. Angielska wersja “Bordertown” została nadana za zgodą jego twórców.

Prawdziwe miejsca z serialu “Bordertown”

Chociaż pojawiły się spekulacje, że niektóre wydarzenia mogły mieć rzeczywiście miejsce to jednak historia jest czysto fikcyjna. No, wyjątkiem może być miasto, gdzie był kręcony “Bordertown”. Lappeenranta położone jest 30 km od granicy z Rosją w południowo-wschodniej części Finlandii. Znane jest między innymi z powodu licznych jezior, w tym Saimaa. Mówi się, że miasto Bordertown zostało “stworzone” na podstawie Lappeenranty. Organizowane są tu na przykład wycieczki z przewodnikiem, podczas których można zobaczyć na własne oczy miejsca, które pojawiły się w serialu. 

Lappeenranta, Finlandia
Lappeenranta, fot. Irina Sen Shutterstock

Oprócz Lappeenranta w “Bordertown” można zobaczyć panoramy regionu Karelia Północna i Helsinki.

Helsinki
Helsinki, fot. Jaakko Kemppainen Unspash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top