Connect with us
Val Thorens, Francja,

Artykuły

Sezon narciarski 2020/2021 w Europie. Które kurorty narciarskie będą otwarte?

Sezon narciarski 2020/2021 w Europie. Które kurorty narciarskie będą otwarte?

Jak będzie wyglądać w tym roku sezon narciarski? Niemcy chcą zamknięcia wszystkich kurortów w całej Europie do 10 stycznia. Inne kraje zastanawiają się nad wprowadzeniem specjalnego reżimu sanitarnego. Czy stoki narciarskie będą otwarte? Czy będzie można pojechać na narty za granicę?

Austria – kurorty narciarskie planują otworzyć w grudniu

W Austrii środki przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa chcą stopniowo złagodzić od 7 grudnia. Aktualnie w Austrii nie można jeździć na nartach. Niektóre ośrodki, np. na lodowcach w Stubai i Dachstein, gdzie sezon już został otwarty, musieli zamknąć.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz sprzeciwia się całkowitemu zamknięciu stoków i kurortów narciarskich. W najbliższych dniach wraz z rządem chce przedstawić plan dotyczący ograniczeń i zasad w czasie okołoświątecznym i noworocznym.

Poszczególne ośrodki narciarskie, takie jak np. Ischgl, który wiosną był ogniskiem koronawirusa, już od dłuższego czasu przygotowują się do sezonu i planują zwiększyć środki bezpieczeństwa. Przykładowo nie b ed a odbyć się tu tradycyjne imprezy après-ski, restauracje i bary będą musiały przestrzegać surowych zasad.

“Zimowy urlop w Austrii będzie bezpieczny. Nasze firmy i organizacje opracowały kompleksowe plany bezpieczeństwa w czasie sezonu narciarskiego” – Elisabeth Köstinger – minister turystyki.

Austriacki minister finansów Gernot Blümel powiedział, że jeśli UE zmusi ośrodki narciarskie do zamknięcia, „będzie musiała za to zapłacić”. Tyrol i Vorarlberg opowiadają się za pełnym otwarciem terenów narciarskich dopiero w połowie stycznia, pozostałe kraje związkowe chcą je otworzyć w weekend przed Bożym Narodzeniem.

Kitzsteinhorn, Austria
Kitzsteinhorn, Austria, fot. Daniel Frank Unsplash

Włochy – ośrodki narciarskie póki co do końca roku będą zamknięte

W północnej części Włoch ze względu na drugą falę koronawirusa obowiązują najsurowsze środki bezpieczeństwa stoki narciarskie nie będą otwarte przynajmniej do końca roku.

Włoski premier Giuseppe Conte wzywa do wprowadzenia ogólnounijnego zakazu jazdy na nartach z powodu pandemii, przynajmniej do stycznia. „Nie stać nas na Boże Narodzenie w górach”, powiedział Conte w zeszłym tygodniu. Premier Włoch chce przede wszystkim zapobiec powtórzeniu się wiosennego scenariusza, kiedy to turyści sprowadzili chorobę z zagranicy.

Rządy regionalne we Włoszech żądają nawet zamknięcia granic. Jeśli stoki w austriackich Alpach będą otwarte, austriacka konkurencja będzie miała ogromną przewagę, a właściciele włoskich ośrodków narciarskich stracą.

Tonale Pass, Włochy
Tonale Pass, Włochy, fot. Simone Pellegrini Unsplash

Francja – narciarstwo biegowe dozwolone, narty najwcześniej w styczniu

Francja planuje wprowadzić losowe kontrole graniczne w pobliżu ośrodków narciarskich w sąsiednich krajach, aby odradzić ludzi do wyjazdów za granicę. Ci, którzy mimo wszystko zdecydowaliby się na wyjazd na narty za granicę musieliby spędzić nawet 7 dni w izolacji po powrocie do kraju.

Zdaniem premiera Jeana Castexa ma to zapobiec ewentualnej kolejnej fali zachorowań i zniechęcenie ludzi do podróży do krajów, które nie planują wprowadzić ograniczeń, np. Szwajcarii.  

Francuski rząd niedawno zdecydował, że we Francji ośrodki sportów zimowych będą mogły oficjalnie działać w okresie Bożego Narodzenia, ale wyciągi narciarskie muszą pozostać zamknięte.

Oznacza to, że Francuzi będą mogli na przykład podróżować, cieszyć się alpejskim powietrzem i jeździć na nartach biegowych, ale stoki nie będą działać. Bary i restauracje oraz wszelkie środki transportu publicznego również pozostaną zamknięte.

Zdaniem prezydenta Emmanuela Macrona sytuacja pandemiczna nie pozwala na złagodzenie obostrzeń. Stopniowe ograniczenia mogą być prawdopodobnie w styczniu.

Francuscy przedsiębiorcy boją się strat i nieuczciwej konkurencji. Część z nich zarządza ośrodkami w sąsiednich krajach, które umożliwiają rozpoczęcie sezonu narciarskiego.

Val Thorens, Francja,
Val Thorens, Francja, fot. Urban Sanden Unsplash

Szwajcaria – stoki otwarte bez większych ograniczeń

Rząd szwajcarski odmawia zamknięcia ośrodków narciarskich. Straty, jakie poniosłaby turystyka szwajcarska z powodu ogólnego zakazu, byłyby znacznie większe niż w Niemczech. Znacząco rośnie zainteresowanie wynajmem mieszkań w Szwajcarii na grudzień.

Niektóre kurorty, takie jak St. Moritz, spodziewają się małego boomu. Inne, które odwiedzają tysiące gości z zagranicy, jak Zermatt, cały czas czekają na narciarzy. Szwajcaria planuje znieść obowiązek kwarantanny dla zagranicznych turystów w okresie świątecznym.

Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego też ogólne europejskie zakazy nie muszą być wprowadzone. Rząd nie obawia się drastycznego pogorszenia sytuacji epidemiologicznej, wprowadzone zostały surowe środki bezpieczeństwa. Narciarze muszą nosić maseczki, muszą być zachowane odstępy. W niektórych częściach Szwajcarii zakazane są imprezy après-ski, zamknięte są też szkoły narciarskie.

„W Szwajcarii rada federalna (rząd), władze i branża turystyczna są przekonani, że szwajcarska droga jest w tej chwili właściwa i że sezon zimowy może przebiegać bezpiecznie” – Markus Berger, rzecznik Schweiz Tourism.

Matterhorn, Szwajcaria
Matterhorn, fot. Jonathan Sollender Unsplash

Słowenia – produkują sztuczny śnieg, ale nie wiedzą, czy otworzą ośrodki narciarskie 

Sezon narciarski w Alpach Julijskich w Słowenii jeszcze nie jest pewny. Kraj nie wie jeszcze, czy zdecyduje się na otwarcie stoków w okresie okołoświątecznym i noworocznym. Obecne ograniczenia, które są wprowadzone, dotyczą również wyciągów, które są zamknięte.

Jednak większość ośrodków przygotowuje się do sztucznego naśnieżania na początku sezonu. Rząd Słowenii czeka, aby zobaczyć, jak Komisja Europejska poradzi sobie z problemem i jakie środki przynajmniej zaleci.

Słowacja – planują otwarcie sezonu narciarskiego 

Ośrodki narciarskie w Jasnej i Tatrach Wysokich rozpoczęły techniczne naśnieżanie w piątek 20 listopada. Oba ośrodki już wstępnie poinformowały, że w przypadku sprzyjającego rozwoju warunków atmosferycznych i obecnej sytuacji, pierwszych narciarzy chcieliby powitać 4 grudnia. Ośrodki narciarskie w Jasnej i Tatrach Wysokich już sprzedają karnety narciarskie i zapraszają na wielkie otwarcie sezonu.

Ośrodki narciarskie na Słowacji są na razie otwarte, ale mogą zostać zamknięte przez rząd. Trwają rozmowy dotyczące środków bezpieczeństwa, które musiałyby być wprowadzone. Wstępnie w słowackich ośrodkach narciarskich nie będą działać szkółki narciarskie, jedzenie będzie podawane na wynos. 

Słowacja nie ma jeszcze planu działania ośrodków narciarskich. Właściciele stoków obawiają się, że jeśli stoki zostaną zamknięte, narciarze pojadą do sąsiedniej Austrii. Zdaniem ministra transportu Andreja Doležala rząd powinien zareagować na sytuację w Austrii.

Do otwarcia stoków szykują się również w Tatrach Niskich.

Szczyt Łomnica, Tatry Słowacja
Szczyt Łomnica, fot. Katarzyna Pe Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top