Connect with us
Tel Awiw Jafa, Izrael

Artykuły

Tel Awiw-Jafa budzi się o zmroku, bilety od 144 zł

Tel Awiw-Jafa budzi się o zmroku, bilety od 144 zł

Doba to za mało dla Tel Awiwu, to miasto, które nigdy nie śpi. “Wzgórze Wiosny” zostało założone w 1909 roku niedaleko portu morskiego Jafa w Izraelu. W połowie XIX wieku oba miasta zostały połączone. Dzięki temu w mieście znajdziesz zarówno historię oraz nowoczesność.

Tel Awiw nazywany jest “Miami Beach Morza Śródziemnego” ze względu na plaże oraz miastem, w którym kuchnia nie zna podziałów. Tel Awiw jest idealnym miejscem na weekendowy wypad. Co podczas niego zobaczyć, czego posmakować?

Dlaczego opłaca się zarezerwować bilet na Flipo.pl? Rezerwując bilet przez Flipo.pl na każdym kroku jesteś informowany o wybranym locie, warunkach, zasadach płatności. W przypadku niejasności możesz skontaktować się z nami telefonicznie, napisać maila czy dać znać na WhatsApp.

Stara Jafa

Jafa, miasto rybackie jest jednym z najstarszych portów na świecie. Legenda mówi, że Jafa została założona przez najmłodszego syna Noego. Jafeta. Stąd też miał wypłynąć biblijny Jonasz. Jafa obecnie jest miejscem, gdzie znajduje się wiele teatrów, galerii. Atrakcją jest tu XII-wieczny meczet Al-Mahmudijja.

Stara Jafa, Tel Aviv Izrael
Stara Jafa, fot. Guter Dreamstime.com
Uliczki w Starej Jafie, Tel Aviv Izrael
Uliczki w Starej Jafie, fot. Rostislav Glinsky Dreamstime.com

Neve Tzedek

Dzielnica artystów, znajdują się tu modne kawiarnie i butiki. Neve Tzedek było pierwszym osiedlem, które zostało zbudowane w Tel Awiwie pod koniec XIX wieku.

Dzielnica Neve Tzedek, Tel Aviv Izrael
Dzielnica Neve Tzedek, fot. Lev Tsimbler Dreamstime.com

Białe Miasto

Jest to miejsce, które zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Dotyczy kilku tysięcy budynków wzniesionych w stylu Bauhaus. Wiele z budynków zostało zbudowanych w latach 30. XX wieku.

Białe miasto w Tel Awiwie, Izrael
Białe miasto w Tel Awiwie, fot. Rafael Ben Ari Dreamstime.com

Plaże w Tel Awiwie

Tel Awiw może pochwalić się 14-kilometrową linią brzegową z 13 plażami. Drobny piasek i czysta woda zachęca do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing i kitesurfing oraz popularnego paddleboardingu. Znajdują się tu specjalne plaże, gdzie mogą się kąpać np. tylko ortodoksyjni Żydzi lub tylko kobiety.

Plaża w Tel Awiwie, Izrael
Plaża w Tel Awiwie, fot. Paul Prescott Dreamstime.com
Plaża w Tel Awiwie, Izrael
Plaża w Tel Awiwie, fot. Igor Rogkow Dreamstime.com

Park ha-Jarkon

Park miejski umieszczony został przy brzegu rzeki Jarkon. Znajdują się liczne ogrody: tropikalne, kaktusowe, mieści się tu też ptaszarnia. Są tu też liczne ośrodki sportowe, teatr i park wodny. Zajmuje powierzchnię 380 hektarów.

Park ha-Jarkon, Tel Awiw Izrael
Park ha-Jarkon, fot. Keren Jana Dreamstime.com

Wielka Synagoga

W Tel Awiwie znajduje się około stu synagog, największa z nich, Wielka Synagoga została zbudowana w 1926 roku. Codziennie odbywają się tu nabożeństwa.

Wielka Synagoga, Tel Awiw Izrael
Wielka Synagoga, fot. Lev Tsimbler Dreamstime.com

Meczet Hassan Bek

Meczet został zbudowany w 1916 roku. Jego budowa wiąże się z konfliktem izraelsko-arabskim. Meczet przez pewien czas był opuszczony i niszczał. Po odnowieniu w 1988 roku został ponownie otworzony i służył do celów religijnych.

Meczet Hassan Bek, Tel Awiw Izrael
Meczet Hassan Bek, fot. Engin Korkmaz Dreamstime.com

Dizengoff Street

Aleja, uważana za jedną z najbardziej eleganckich. Przez całą dobę toczy się tu życie. Znajdują się tu też centra handlowe. Ulica nazywana jest też  Champs-Élysées Tel Awiwu.

Ulica Dizengoff, Tel Awiw Izrael
Ulica Dizengoff, fot. Vitaly Sosnovskiy Dreamstime.com

Carmel Market

Carmel Market jest targiem, który tętni życiem. Znajdziesz tu przede wszystkim wysokiej jakości lokalne produkty, owoce, warzywa i ryby. Kupisz tu też aromatyczne przyprawy. Jest to też miejsce, gdzie można się najeść do syta próbując lokalnych przekąsek i pieczywa.

Lokalne przekąski i słodycze, Carmen Market Tel Awiw Izrael
Lokalne przekąski i słodycze, fot. Toovit Begun Dreamstime.com
Przyprawy z Carmel Market, Tel Awiw Izrael
Przyprawy z Carmel Market, fot. Inge Hogenbijl Dreamstime.com

Kuchnia w Tel Awiwie-Jafie

Kuchnia izraelska jest różnorodna i aromatyczna. Ze względu na to, że żyją obok siebie osoby różnych wyznań oferuje różne doznania smakowe. Popularny jest street food: kebab, falafel, hummus, tahini, faszerowane bakłażany, chlebki pita z przyprawą za’atar. Warto spróbować pierożków, shakshuki, sabichu, ryb. Jako desert idealna jest chałwa i garść daktyli.

Izraelskie przekąski, wśród nich m.in. hummus, Izrael
Izraelskie przekąski, wśród nich m.in. hummus, fot. Prodeeptadas Dreamstime.com

Sok z granatów lub marchwi lub herbata z miętą orzeźwi podczas zwiedzania miasta. “Czymś” mocniejszym jest tu nalewka z etrogu (cytronu) i izraelskie wino, które cieszy się coraz większą popularnością. Popularne stają się tu też piwa rzemieślnicze.

Z granatów przygotowuje się orzeźwiający sok, Izrael
Z granatów przygotowuje się orzeźwiający sok, fot. Alexander Seleznyov Dreamstime.com

Kiedy lecieć do Tel Awiwu-Jafy

Najlepiej lecieć późną wiosną lub wczesną jesienią, temperatury wynoszą ok 20-25C°. Lata są upalne. Zimą (grudzień-luty) temperatury są cały czas dobre, ale może padać.

Jak dolecieć do Tel Awiwu-Jafy

Do Tel Awiwu dolecisz z Ryanairem z Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia, Wizzairem z Katowic, Lublina i Warszawy (lotnisko Chopina). Do Tel Awiwu lata też LOT z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy i Lubina. Bilety do Tel-Awiwu zarezerwujesz na stronie flipo.pl.

Jak dojechać z lotniska do centrum Tel Awiw-Jafa

Z lotniska do centrum Tel Awiwu można dojechać pociągiem. Warto sprawdzić rozkład jazdy ponieważ podczas szabatu (w piątek od zachodu słońca do zachodu słońca w sobotę) nie kursują. Przy wjeździe i wyjeździe z Izraela służby graniczne przeprowadzają wywiad nt. celu i charakteru podróży, szczegółowo może być sprawdzany bagaż. Dlatego zalecany czas przybycia na lotnisko to 3 godziny.

Jak poruszać się po Tel Awiw-Jafa

Po Tel Awiwie można poruszać się autobusami lub szerutami (mikrobusami, które pełnią rolę zbiorowych taksówek).

Wiza do Izraela

Polacy mogą przebywać w Izraelu przez 90 dni bez wizy. Przy wjeździe i wyjeździe z Izraela służby graniczne przeprowadzają wywiad nt. celu i charakteru podróży, szczegółowo może być sprawdzany bagaż.

Hotele w Tel Awiwie

Najlepsze hotele w Tel Awiwie zarezerwujesz na stronie hotele.flipo.pl / booking.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (6 votes)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product