Connect with us
The Baths, brytyjskie wyspy dziewicze

Artykuły

25 najpiękniejszych miejsc na Karaibach

25 najpiękniejszych miejsc na Karaibach

Białe plaże, turkusowe morze, malownicze scenerie – oglądając zdjęcia Karaibów aż trudno zdecydować, gdzie się wybrać. Nie ułatwimy tego zadania, ale wybraliśmy takie miejsca, które znajdują się wysoko na naszych listach TOP miejsc do odwiedzenia na Karaibach. 

Zapraszamy w podróż po przepięknych plażach, zakątkach i parkach Karaibów.

Trunk Bay, wyspa św. Jana, Wyspy Dziewicze 

Wyspy Dziewicze w archipelagu Małych Antyli zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba. Ten nazwał je Archipelagiem Świętej Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic. Wyspa św. Jana (Saint John) uważana jest za najpiękniejszą spośród amerykańskich Wysp Dziewiczych. W północnej części skrywa prawdziwy klejnot – zatokę Trunk. Będąca częścią parku narodowego plaża zachwyca swoją harmonijną linią, białym piaskiem i turkusową wodą. Nie zapomnij zabrać maski do snorkelingu!

Trunk Bay, Wyspa św. Jana, Saint John island karaiby
Trunk Bay, Wyspa św. Jana, fot. start livin Unsplash

Holenderska architektura w Willemstad, Curaçao

Największym miastem w ramach archipelagu Małych Antyli jest Willemstad, który jest nazywany również “małym Amsterdamem”. Znajdziesz tu domki z XVII i XVIII wieku w tradycyjnym holenderskim stylu. Centrum miasta razem z przystanią znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO.

Holenderskie domy na wybrzeżu Willemstad, Curacao
Holenderskie domy na wybrzeżu Willemstad, fot. Matthew T Rader Unsplash

Narodowy park morski, Bonaire

Bonaire wraz z Arubą i Curaçao tworzą grupę wysp ABC. Niewielka wyspa to miejsce, które jest wybierane przez surferów, windsurferów oraz miłośników snorkelingu i innych sportów wodnych. Podczas nurkowania spotkasz m.in. żółwia zielonego.

bonaire karaiby
Bonaire, fot. Edwin Verhoef Dreamstime.com

Laguna Porte d’Enfer, Gwadelupa 

Porte d’Enfer tłumaczone jest na polski jako “brama do piekła”. Patrząc na wzburzone wody nazwa nie mogłaby być bardziej trafna. Laguna otoczona jest gęstym lasem i monumentalnymi skałami. Lubisz nurkować? Pod wodą w okolicach laguny zobaczysz przepięknie barwne podmorskie stworzenia.

The Baths, Brytyjskie Wyspy Dziewicze

“Kąpiele” są jedną z głównych atrakcji Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Skały pochodzenia wulkanicznego stworzyły specjalne zakątki z kilkoma “basenami” wewnątrz. Kąpiel i nurkowanie z maską do snorkelingu jest tu obowiązkowe!

The Baths, brytyjskie wyspy dziewicze
The Baths, fot. BlueOrange Studio Shutterstock

Plaża Bathsheba, Barbados

Bathsheba jest położona na wschodnim wybrzeżu Barbadosu i jest znana z charakterystycznych fal. Wiąże się z nią pewna legenda. Bathsheba, żona króla Dawida uwielbiała kąpiele w mleku, które miało spowodować, że jej skóra była cały czas piękna i delikatna. Woda, która dociera do plaży jest według opowiadań bogata w minerały, dzięki czemu skóra kąpiących się tu osób zostaje tak delikatna jaką miała Bathsheba.

Plaża Bathsheba, Barbados,
Plaża Bathsheba, Barbados, fot. Philip Willcocks Shutterstock

Wyspa Renaissance, Aruba

Renaissance Island, czyli Wyspa Odrodzenia ma niecałe 40 hektarów i znajduje się niedaleko Aruby. Jest to jedyne miejsce, gdzie można spotkać flamingi. Żeby je zobaczyć trzeba wykupić pobyt w hotelu na Renaissance Island albo zarezerwować wycieczkę z Aruby. Wyspa Odrodzenia jest też idealnym miejscem do snorkelingu.

Flamingi na Renaissance, Aruba, fot. Chiyacat Shutterstock
Flamingi na Renaissance, Aruba, fot. Chiyacat Shutterstock

Błękitna laguna, Jamajka 

Blue Lagoon na Jamajce jest popularnym miejscem wśród turystów. Przyciąga niesamowicie magicznym kolorem wody, która podczas dnia zmienia się z lazurowej na turkusową. Mieszkańcy wierzyli, że nie można określić jakiej głębokości jest laguna. Po jej zmierzeniu wynosi ok. 55-60 metrów. Miesza się tu woda słodka i słona, podczas pływania w lagunie z pewnością odczujesz np. różnicę w jej temperaturze.

Blue Lagoon na Jamajce
Blue Lagoon na Jamajce, fot. ajlatan Shutterstock

Dolina Viñales, Kuba

To jedno z TOP 10 miejsc na Kubie, które warto odwiedzić. Tutaj znajdziesz najciekawsze krajobrazy, wzgórza i jaskinie. Jest to stosunkowo płaski teren po którym najlepiej poruszać się na rowerze, ale znajdują się tu niskie góry, które idealnie nadają się na wspinaczkę. Podczas niej warto zobaczyć Mural de la Prehistoria, 120-metrowy malunek na zboczu góry.

Dolina Viñales, Kuba
Dolina Viñales, fot. Gábor Kovács Dreamstime.com

Gustavia, Saint-Barthélemy

Wyspa Saint-Barthélemy jest terytorium zależnym Francji, znajdziesz ją w Małych Antylach. Wzniesienia, lasy, przepiękne plaże – to dobre miejsce na urlop! Gustavia jest przede wszystkim portem w pobliżu którego z czasem zaczęto budować luksusowe domki i wille.

Gustavia, Saint-Barthélemy, karaiby
Gustavia, Saint-Barthélemy, fot. andrzej bochenski Shutterstock

Park Narodowy Morne Trois Pitons, Dominika 

Położoną pomiędzy Gwadelupą a Martyniką Dominikę warto odwiedzić ze względu na niesamowitą faunę i florę. Morne Trois Pitons tworzy przede wszystkim bujna dżungla, którą przecinają wodospady i gejzery (te znajdziesz w Valley of Desolation).

Przyroda i wodospady w parku Morne Trois Pitons, karaiby
Przyroda i wodospady w parku Morne Trois Pitons, fot. gadzius Shutterstock

Park Narodowy Brimstone Hill Fortress, Saint Kitts i Nevis 

Brimstone Hill Fortress to jedno z miejsc na liście dziedzictwa UNESCO na Karaibach. Forteca Brimstone od której pochodzi nazwa parku została postawiona na przełomie XVII i XVIII wieku. Po dziś dzień jest symbolem kolonialnej ekspansji i niewolnictwa. Z Brimstone rozpościera się przepiękny widok na okolicę, w tym szczyt Mount Liamuiga mający wysokość 1156 m n.p.m.

Brimstone Hill Fortress, karaiby
Brimstone Hill Fortress, fot. quiggyt4 Shutterstock

Jaskinia Ventana, Portoryko

Cueva Ventana wznosi się na skale wapiennej w Arecibo w północnej części wyspy. Obecnie jest w rękach prywatnych, ale za opłatą można ją zwiedzić.

Jaskinia Ventana karaiby
Jaskinia Ventana, fot. Spirit Shutterstock

Park Narodowy Los Haitises, Dominikana

Położony jest na odległym, północno-wschodnim wybrzeżu Dominikany. Znajdziesz tu stożkowate wzgórza, pieczary, lasy namorzynowe, bogatą faunę i florę. Tereny zamieszkuje ponad 200 gatunków ptaków, większość z nich jest endemicznych. Rozwija się tu ekoturystyka.

Park Los Haitises, karaiby
Park Los Haitises, fot. Pass_Tral Shutterstock

Wodospad Dunn, Jamajka

Dunn’s River Falls to jedna z największych atrakcji turystycznych Jamajki. Ma 55 metrów wysokości i 180 metrów długości. Woda spływa po kaskadach tworzy niesamowitą scenerię.

Wodospad Dunn, jamajka
Wodospad Dunn, fot. Stefan Herremans Shutterstock

Stara Hawana, Kuba

Obowiązkowy punkt na Kubie. La Habana Vieja zachwyca swoją kolonialną architekturą i niepowtarzalnym klimatem. Spacer po ulicach przypomina podróż w czasie, stare obdrapane kamienice z jednej strony wydają się obskurne, z drugiej zaś nadają atmosferę temu miejscu.

Hawana, Kuba
Hawana, fot. Jessica Knowlden on Unsplash

Altos de Chavón, Dominikana

Kawałek śródziemnomorskiej atmosfery w sercu Dominikany. Altos de Chavón to replika śródziemnomorskiej wioski z XVI wieku. Została szczegółowo zaprojektowana przez dominikańskiego architekta i włoskiego dizajnera. Wioska jest swego rodzaju miejskim centrum kultury.

Śródziemnomorski Altos de Chavón, karaiby
Śródziemnomorski Altos de Chavón, fot. Sharlotta Shutterstock

Tobago Cays, Saint Vincent i Grenadyny

Tobago Cays należą do grupy niewielkich wysp w archipelagu Grenadyn. Są bezludne, ale ze względu na otaczającą je rafę koralową są często odwiedzane przez turystów. Na jednej z nich kręcono sceny z filmu „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”.

Tobago Cays, fot. BlueOrange Studio Shutterstock
Tobago Cays, fot. BlueOrange Studio Shutterstock

Katedra Santa María la Menor, Dominikana

Santa María la Menor jest jedną z najstarszy katedr w Amerykach. Została postawiona w 1541 roku w stylu gotyckim. Wewnątrz uwagę zwraca przepiękne sklepienie i łuki oraz kolumny.

Katedra Santa María la Menor, karaiby
Katedra Santa María la Menor, fot. dmitry zubarev Shutterstock

The Pintos, Saint Lucia

Wzniesienia Gros Piton i Petit Piton położone są w ramach rezerwatu przyrody Pitons Management Area. Mają wysokość 771 i 751 m n.p.m. Zostały wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. W okolicznych wodach rozciąga się rafa koralowa, która jest domem dla ponad 150 gatunków ryb.

The Pintos, Saint Lucia, karaiby
The Pintos, Saint Lucia, fot. Daniel Hjalmarsson Unsplash

Carenage, Grenada

Carenage jest portem w stolicy Grenady, Saint George’s. W przeszłości znajdowały się tu stare łodzie i wraki, dzisiaj to idealne miejsce na spacer i obserwację mieszkańców wyspy oraz ich kolorowych łodzi.

Carenage, Grenada, karaiby
Carenage, Grenada, fot. Richard Semik Shutterstock

Wyspa Île-à-Vache, Haiti

W XVI wieku wyspa była okupowana przez pochodzącego z Walii pirata Henry’ego Morgana. Na kartach swojej historii ma też epizod związany z amerykańskim prezydentem, Abrahamem Lincolnem, który chciał na niej umieścić amerykańskich niewolników. Île-à-Vache nie jest aż tak popularny wśród turystów, ale w ciągu kilku lat się to może zmienić. Nie czekaj i korzystaj z jej plaż póki nie będzie tam wiele osób!

Île-à-Vache, Haiti, karaiby
Île-à-Vache, Haiti, fot. Fernando Jorge Unsplash

Stary San Juan, Portoryko 

Najstarsza część stolicy Portoryko – San Juan położona jest na wyspie na którą prowadzą trzy misty. Kolonialne czasy czuć tu na każdym kroku, na ulicy położone są kocie łby. Mieszkańcy San Juan chwalą się, że ten kawałek Portoryko jest dla nich tym, czym Paryż dla Europy.

San Juan w Portoryko, karaiby
San Juan w Portoryko, fot. Martin Wheeler III Shutterstock

Góry Błękitne, Jamajka

Lecieć na Karaiby, żeby chodzić po górach? Tak! Na Jamajce znajdziesz wzniesienia, które mają ponad 2000 m wysokości. Najwyższy z nich to Blue Mountain Peak, który ma 2256 m n.p.m. Wytyczone zostały tu różne szlaki, które pocieszą początkujących jak i bardziej zaawansowanych piechurów.

Blue Mountain na Jamajce, karaiby
Blue Mountain na Jamajce, fot. Spirit Skutterstock

Shirley Heights, Antigua i Barbuda

Skąd najlepiej obserwować południowe wybrzeże Antigui? Na Shirley Heights został zbudowany specjalny punkt widokowy z którego widać m.in. port. Aha! Nie zapominamy o romantycznych zachodach słońca!

Shirley Heights, Antigua, karaiby
Shirley Heights, Antigua, fot. Sean Pavone Shutterstock


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (2 votes)
//
To Top