Connect with us
Adria Airways, bankructwo

Artykuły

Aigle Azur, XL Airways i Adria – kolejne bankructwa linii lotniczych

Aigle Azur, XL Airways i Adria – kolejne bankructwa linii lotniczych

Po zeszłotygodniowym upadku najstarszego biura podróży na świecie – Thomas Cook (Thomas Cook zbankrutował, 600 tysięcy ludzi pozostawionych na lodzie) w mediach zaczęły pojawiać się kolejne doniesienia o kiepskiej sytuacji w branży lotniczej i podróżniczej. Swoją upadłość ogłosiła Adria Airways, francuski XL Airways na granicy upadku, w połowie września z rynku zniknęła Aigle Azur (również francuska).

Upadłość Adria Airways

Ze względu na problemy finansowe, brak inwestora przewoźnik ze Słowenii zawiesił już w zeszłym tygodniu większość swoich lotów. Słoweński rząd postawił ultimatum Adrii: przedstawienie gwarancji finansowych i znalezienie inwestora. Nie zgodził się również na finansową pomoc ze strony państwa. Ostatecznie w poniedziałek 30 października 2019 linia lotnicza Adria Airways ogłosiła bankructwo. Oficjalny komunikat o upadku został umieszczony na stronie adria.si:

Kominikat ze strony Adria Airways

“Wszyscy patrzą na słoweński rząd z nadzieją, że uratuje on firmę. Adria została sprzedana, ponieważ była w złym stanie. Chociaż spodziewamy się trudności, celem jest utrzymanie połączenia Słowenii ze światem, zwłaszcza w dziedzinie turystyki” – mówił w mediach społecznościowych, Marjan Sarec, premier Słowenii; cytat pochodzi ze strony pasazer.com.

Adria Airways była słoweńską linią lotniczą z siedzibą w Lublanie, należała do sojuszu Star Alliance. Została założona w 1961 roku. Bankructwo Adrii a 2019 roku zakończyło 58-letnią historię linii lotniczych.

XL Airways na granicy upadku

Realizująca loty do Ameryki Północnej i Chin francuska linia lotnicza we wrześniu 2019 roku ze względów finansowych przestała sprzedawać swoje bilety lotnicze, aktualnie XL Airways jest niewypłacalny. Inwestycją lub przejęciem nie były zainteresowane linie Air France. Oczekiwane jest oficjalne ogłoszenie bankructwa przez XL Airways.

Koniec Aigle Azur

Francuska linia lotnicza Aigle Azur zostały założone w 1946 roku. Realizowały głównie połączenia w ramach Francji oraz latały do Portugalii, Algierii i Maroka. Po 73 latach w poniedziałek 30.09.2019 roku druga co do wielkości francuski przewoźnik zakończył działalność. Na podstawie informacji z pasazer.com:

“O przetrwanie Aigle Azur toczyła się spora walka. Przeprowadzono dwa przetargi na przejęcie przewoźnika. W pierwszej rundzie zainteresowani byli m.in. Air France i grupa Dubreuil. Niestety pierwszy z nich wycofał się, argumentując to przewidywanymi problemami z własnymi związkami zawodowymi. Ostatecznie francuski sąd gospodarczy uznał, że nie ma dalszej możliwości prowadzenia negocjacji i odrzucił wszystkie oferty przejęcia.” 

Bankructwa linii lotniczych będą coraz częstsze?

Sytuacja w branży lotniczej jest złożona, od początku roku jesteśmy świadkiem wielu bankructw linii lotniczych i biur podróży. W marcu 2019 bankructwo ogłosił tani przewoźnik m.in. WOW AIR (WOW AIR anulowało dzisiaj wszystkie swoje loty), w kwietniu Jet Airways (Jet Airways wstrzymał wszystkie połączenia). Wielu przewoźników ze względu na złą sytuację finansową próbuje znaleźć inwestorów, wprowadza plany restrukturyzacyjne, które by mogły ich ochronić przed zanikiem. Nie bez znaczenia jest pomoc władz państw i legislatywa. Trudno przewidzieć co przyniesie przyszłość, jedno jest pewne – zmiany czekają nie tylko same linie lotnicze, ale też pasażerów.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top