Connect with us
Piwnczki winne w Hercegkut, Węgry

Artykuły

7 najlepszych miejsc na Węgrzech

7 najlepszych miejsc na Węgrzech

“Polak, Węgier, dwa bratanki i do szabli, i do szklanki” – powiedzenie, które pojawia się często w związku z przyjaźnią polsko-węgierską. Historia, więź i ogólne serdeczne nastawienie do Węgrów powoduje, że częstym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów są południowi sąsiedzi. 

Przedstawiamy 7 miejsc na Węgrzech, które polecamy zobaczyć.

Tokajski region winiarski

Tysiąc lat tradycji uprawy winorośli w regionie Tokaj, unikalne walory przyrodnicze, architektoniczne spowodowały, że tokajski region winiarski znalazł się na liście dziedzictwa UNESCO. Region znajduje się w północno-wschodniej części Węgrzech, sięga również kilku miejsc na Słowacji. Wybierz się szlakiem tokajskich win, odwiedź historyczne miasta, których historia związana jest z uprawą winorośli, weź udział w degustacji w otwartych piwnicach i delektuj się przepysznym winem. Wśród najciekawszych miejsc w regionie Tokaju jest miasto Tokaj, Tarcal, Sárospatak czy też Tolcsva.

Życie w regionie Tokaj związane jest z winogronem i winem, Węgry
Życie w regionie Tokaj związane jest z winogronem i winem, fot. Flowersofsunny Dreamstime.com
Piwnczki winne w Hercegkut, Węgry
Piwnczki winne w Hercegkut, fot. Woyzzeck Dreamstime.com

Budapeszt – historia, zabytki i łaźnie

Budapeszt może wzbudzać mieszane uczucia. Niektórzy mogą uważać je za brzydkie i rozległe, inni interesujące i mające specyficzną atmosferę. Turyści zaglądają głównie do centrum, te jest jednak na tyle duże i pełne atrakcji, że zwiedzanie zapełni kilka dni. Buda i Peszt jeszcze w XIX wieku były osobnymi miastami. W dzisiejszych czasach tworzą jedno miasto, Budapeszt. Za najbardziej turystyczną część miasta uznaje się prawą stronę, Peszt, ale z drugiej strony w Budzie znajduje się obowiązkowy punkt zwiedzania stolicy Węgrzech – góra Gellerta. Wzgórze ma wysokość 235 metrów, na szczycie znajduje się Statua Wolności oraz cytadela. Niedaleko góry Gellerta znajduje się Zamek Królewski z XIII wieku. W ramach zamku możesz odwiedzić Węgierską Galerię Narodową, Muzeum Historii Budapesztu i Bibliotekę Narodową. Z wzniesienia rozpościera się niesamowity widok na drugą stronę Dunaju.

Panorama Budapesztu, w tle Parlament
Panorama Budapesztu, w tle Parlament, fot. Europhotos Dreamstime.com
Zamek Królewski, Budapeszt
Zamek Królewski, fot. Zoltan Gabor Dreamstime.com

Idealnym pomysłem na “przerwę” w zwiedzaniu Budapesztu są termy i kąpieliska. Niezależnie od pory roku dłuższa chwila relaksu w uzdrowiskach spowoduje, że nabierzesz energii na dalsze zwiedzanie miasta. Kompleksy spa w Budapeszcie oferują szeroką gamę zabiegów kosmetycznych i relaksacyjnych, dostępne są też m.in. sauny. Zobacz: Najlepsze łaźnie i termy w Budapeszcie.

Termy Szechenyi, Budapeszt
Termy Szechenyi, fot. Evgenyi44 Dreamstime.com

Na granicy słowacko-węgierskiej: jaskinia Baradla

Obszar Krasu Słowacko-Węgierskiego to unikatny region znany z jaskiń, których może być nawet więcej jak 1,5 tysiąca. Jedną z najpopularniejszych na Węgrzech jest ta znajdująca się na granicy ze Słowacją. Po słowackiej stronie Domica, po węgierskiej Baradla (Aggtelek-Baradla). Ma 25 km długości a jej wnętrze zachwyca wspaniałymi formami krasowymi.

Jaskinia Baradla, Węgry
Jaskinia Baradla, fot. Jozef Sedmak Dreamstime.com

Kékes – najwyższa góra na Węgrzech

Węgry są nizinno-równinnym krajem. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu wzniesień i gór. Nie są po prostu tak spektakularne. Najwyższym punktem na Węgrzech jest szczyt Kékes, który ma wysokość 1014 m n.p.m. Położony w północno-zachodniej części kraju jest jedną z atrakcji turystycznych na Węgrzech. Na szczycie znajduje się wieża telewizyjna z punktem widokowym. Zimą można pozjeżdżać tu na nartach.

Jezioro Balaton – węgierskie morze

Ma 77 km długości, do 14 km szerokości a jego średnia głębokość to 3 metry. Jezioro Balaton jest największym węgierskim jeziorem i popularnym kierunkiem turystycznym. “Węgierskie morze” przyciąga nie tylko miłośników sportów wodnych i turystyki, ale również  lokalnego wina. W okolicach znajdują się winnice, regionalni producenci organizują degustacje swoich najlepszych win. W południowej części jeziora znajduje się wiele turystycznych kurortów, które w sezonie tętnią życiem.

Balaton nazywany jest "węgierskim morzem", Węgry
Balaton nazywany jest „węgierskim morzem”, fot. Szabina Tombor Dreamstime.com
Winnice w okolicach Balatonu, Węgry
Winnice w okolicach Balatonu, fot. Eudaemon Dreamstime.com

Na północny-zachód od jeziora Balaton znajdziesz jeszcze jedno ciekawe miejsce. Tapolca słynie z jeziora w grocie. Znajdująca się pod powierzchnią miasta jaskinia po części wypełniona jest wodą. Zwiedzanie jej odbywa się na łódkach.

Jezioro w jaskini w Tapolcy, Węgry
Jezioro w jaskini w Tapolcy, fot. Stitchik Dreamstime.com

Wyszehrad

Z pewnością o tej nazwie słyszałeś w wiadomościach w kontekście zrzeszenia czterech państw: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Grupa Wyszehradzka została nazwana po miejscu spotkania spotkania głów państw na zamku w Wyszehradzie na północ od Budapesztu. Malownicze położenie w Zakolu Dunaju powoduje, że już od czasów imperium rzymskiego na wzgórzu wyszehradzkim była zbudowana forteca, później słowiański gród. Zamek i królewski pałac był przebudowywany, obecnie prowadzi do niego ścieżka turystyczna, ze wzgórza rozpościera się wspaniały widok na okolicę.

Widok z zamku w Wyszehradzie, Węgry
Widok z zamku w Wyszehradzie, fot. Vrabelpeter1 Dreamstime.com
Zamek w Wyszehradzie, Węgry
Zamek w Wyszehradzie, fot. David Pillow Dreamstime.com

Fertö / Krajobraz kulturowy Jeziora Nezyderskiego

Jezioro Nezyderskie położone jest na terenie Austrii i Węgier. Są tam niewielkie austriackie wioski, wiele tras rowerowych i pieszych. Jego przeciętna głębokość wynosi 0,7 metra. Obszar był od tysięcy lat miejscem spotkań różnych kultur. Miasteczka i wioski przedstawiają architekturę wiejską, w pobliżu znajduje się również kilka pałaców z XVIII i XIX wieku. Tere Fertö i Jeziora Nezyderskiego znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Jest to cenny rezerwat biosfery, można tu zobaczyć unikalne przykłady fauny i flory.

Jezioro Nezyderskie, latarnia w Podersdorf am See, Austria
Jezioro Nezyderskie, latarnia w Podersdorf am See na austriackiej stronie, fot. Daliu80 Dreamstime.com
Miejscowość Sopron i jezioro Fertö po stronie węgierskiej,
Miejscowość Sopron i jezioro Fertö po stronie węgierskiej, fot. László Szelenczey Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (4 votes)
//
To Top