Connect with us
Dolina Pięciu Stawów Polskich

Artykuły

Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Najpiękniejsze miejsca w Polsce

Morze, góry, Mazury i wiele, wiele innych pięknych miejsc. Niektórzy z nas wybierają sprawdzone miejscówki, inni podróżują tam, gdzie jeszcze nie byli. 312,679 km² – taką powierzchnię ma Polska, ciekawych miejsc więc nie brakuje. 

Wybierz się z nami w podróż po Polsce, odwiedź jej centralną część, spędź urlop nad morzem, wybierz się na szlak w góry lub wypożycz kajak lub łódkę na którymś z naszym pięknych jezior. Polska jest najpiękniejsza!

Malbork

Zamek w Malborku to jedna z ulubionych atrakcji w kraju. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XIII wieku, była rezydencją wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, później królów Polski. Wojny, które były prowadzone w ciągu tych kilku wieków spowodowały wiele zniszczeń. Dzięki licznym rekonstrukcjom turyści mogą się cieszyć na wspaniały zabytek i liczne atrakcje. W 1997 roku zamek krzyżacki w Malborku został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek w Malborku,
Zamek w Malborku, fot. silviaHB Pixabay

Wyspy Uznam, Wolin, Karsibór

Uznam współdzielony z Niemcami, Wolin, Karsibór, Chrząszczewska… Wybierając się w północno-zachodnie krańce Polski możesz poczuć się jak prawdziwy odkrywca. Przeprawa promem, łodzią lub przy niskim poziomie wody – pieszo nadaje charakteru temu regionu. Wyspa Słońca (Sonneninsel) – Uznam tylko w niewielkim stopniu położona jest na terenie Polski. Nie przeszkadza to jednak w znalezieniu tu urokliwych miejsc. Znajdziesz tu wiele miejscowości uzdrowiskowo-wypoczynkowych, takich jak Świnoujście czy też niemiecki Bansin, rezerwatów przyrody.

Szlak kajakowy “44 wysp” to propozycja dla tych, którzy chcą poczuć wiatr we włosach. Polecana raczej doświadczonym kajakarzom ze względu na zmieniające się warunki żeglarskie. W zamian za trud wiosłowania (do pokonania około 30 kilometrów) otrzymasz niezapomniane doświadczenie i przepiękne widoki.

Świnoujście, Polska
Świnoujście, fot. Kerstin Riemer Pixabay

Zamek Książ

Znajdujący się na Szlaku Zamków Piastowskich, Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XIII wieku. Pierwszy właściciel, Bolko I świdnicko-jaworski, zlecając jego budowę chciał stworzyć “klucz do Śląska”. Jego późniejszymi właścicielami byli czescy, węgierscy. Wielokrotnie był przebudowywany, w czasie II wojny światowej został skonfiskowany przez reżim nazistowski, była tu też kwatera Hitlera… Na zamku mieszkała Maria Teresa Olivia Hochberg von Pless, zwana Daisy. 

W drugiej połowie XIX wieku zaczynają się prace remontowe i konserwatorskie. Po latach prac cały czas są odkrywane różne artefakty związane z jego bogatą historią. Styl architektoniczny zamku określany jest jako eklektyczny – elementy budowy i wystroju są w różnych stylach – gotyckim, renesansowym, rokoko.

Zamek Książ, fot. Zamek w Niedzicy
Zamek Książ, fot. SofieLayla Thal Pixabay

Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce to jeden z punktów obowiązkowych podczas zwiedzania Małopolski. I to zasłużenie. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz tego jest pomnikiem historii Polski. Kopalnia w Wieliczce liczy 9 poziomów, najniższy z nich znajduje się 327 metrów pod powierzchnią ziemi. Podziemna Trasa Turystyczna wielickiej kopalni powstała na przełomie XVIII i XIX wieku, obecnie liczy ok. 3 km. Prawdopodobnie największe wrażenie robi Kaplica św. Kingi, gdzie znajduje się świątynia. 

Kopalnia Soli w Wieliczce, fot. Ron Porter Pixabay
Kopalnia Soli w Wieliczce, fot. Ron Porter Pixabay

Puszcza Kampinoska

Na północny zachód od Warszawy znajduje się jeden z najpiękniejszych kompleksów leśnych. Większość terenów należy do Kampinoskiego Parku Narodowego. Dzięki wytyczonym szlakom turystycznym można zobaczyć jej najpiękniejsze zakątki.

Puszcza Kampinoska, fot. Daark Pixabay
Puszcza Kampinoska, fot. Daark Pixabay

Jaskinia Niedźwiedzia w Sudetach

To najdłuższa jaskinia w Sudetach i jedna z większych w Polsce. Została odkryta przypadkowo, w latach 70. XX wieku podczas eksploatacji wyrobiska. Korytarze mają ok. 5 kilometrów długości i znajdują się na różnych poziomach. Nazwa jaskini, Niedźwiedzia, pochodzi od szczątków niedźwiedzia jaskiniowego, które tu znaleziono.

Spływ Dunajcem w Pieninach

Flisacy są nieodłącznym elementem Pienin. Podczas kilkugodzinnego spływu można zobaczyć najpiękniejszą część regionu, jaką jest Przełom Dunajca. Podczas spływu można zobaczyć między innymi symbole Pienin – Trzy Korony, czy też Sokolicę. 

Spływ Dunajcem, fot. Pawel Janiak Unsplash
Spływ Dunajcem, fot. Pawel Janiak Unsplash

Mikołajki 

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest unikatowym regionem w Polsce. Prawie ⅓ terenu pokrywają jeziora, wśród nich m.in. Śniardwy, Mamry. Nad Jeziorem Mikołajskim położone są Mikołajki – nazywane często żeglarską stolicą Polski. 

mikołajki
Mikołajki, fot. Spudaitis Pixabay

Wydmy w Łebie

Słowiński Park Narodowy może pochwalić się największym pasem ruchomych wydm w Europie. Łącka Góra ma wysokość ponad 40 metrów wysokości. Wydmy przemieszczają się nawet 10 metrów w ciągu roku. Jedną z atrakcji jest m.in. latarnia Morska w Czołpinie

Wydmy w okolicach Łeby
Wydmy w okolicach Łeby, fot. Martina Janochová Pixabay

Bieszczady

“Rzucisz wszystko i jechać w Bieszczady” – to popularne hasło zyskuje co roku coraz więcej zwolenników. Połoniny cieszą się popularnością wśród turystów kochających piesze wędrówki. Najwyższym szczytem po polskiej stronie Bieszczad jest Tarnica mająca wysokość 1346 m n.p.m..

bieszczady
Bieszczady, fot. Marek Piwnicki Unsplash

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Tatry Wysokie przyciągają młodych i starych. Dzięki majestatycznym krajobrazom, dużej ilości szlaków turystycznych i narciarskich jest to jeden z popularnych kierunków w ciągu całego roku. Polodowcowa dolina położona jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. U zboczy Miedzianego znajduje się Wielki Staw Polski – największe z Pięciu Stawów, drugie co co do powierzchni jezioro w Tatrach po Morskim Oku.

Dolina Pięciu Stawów Polskich
Dolina Pięciu Stawów Polskich, fot. Maksym Harbar Unsplash

Tanie loty wewnątrzkrajowe 

Loty po Polsce


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top