Connect with us
Grotto della Poesia, Salento, Włochy

Artykuły

Niesamowite baseny morskie

Niesamowite baseny morskie

Najpiękniejsze baseny to te stworzone przez samą naturę. Kiedy kawałek oceanu lub morza w naturalny sposób utknie w szponach skał, jaskiń i wąwozów, przez chwilę poczujesz się, jakbyś dotarł do samego dna oceanu. W pewnym sensie to prawda. A potem są takie miejsca nad brzegiem oceanów i mórz, które człowiek pomógł je „połączyć”. 

Rzućmy okiem na pięć z nich, które znajdują się na całym świecie.

Grotto della Poesia, Salento, Włochy

Jaskinia poezji, tak nazywają Włosi ten naturalny basen, który jest częścią stanowiska archeologicznego Roca Vecchio. Znajduje się około pół godziny drogi od Lecce. W sezonie zachęca turystów krajowych i zagranicznych do skakania z wapiennych skał do głębokiej zimnej lazurowej wody i pływania pod skalistym łukiem do Adriatyku. W pobliżu basenu znajduje się kilka innych stanowisk archeologicznych, takich jak Grotto della Poesia Piccola, Mała Jaskinia Poezji, której ściany pokryte są starożytnymi napisami.

Grotto della Poesia, Salento, Włochy
Grotto della Poesia, Salento, fot. totajla Shutterstock
Grotto della Poesia, Salento, Włochy
Grotto della Poesia, Salento, fot. Stefano_Valeri Shutterstock

Tunnels Beaches, Devon, Wielka Brytania

Sieć tuneli, ręcznie wykopanych przez górników na początku XIX wieku, zabierze Cię do osłoniętych plaż Devon i wiktoriańskiego „basenu dla kobiet” w Anglii. Ten pojawi się tylko na trzy godziny, przed i po odpływie. Basen jest tylko w połowie naturalny. Jedna ze ścian została przez górników. Nazwa “damski basen” pochodzi od tego, że w czasach wiktoriańskich chodziły tu przede wszystkim kobiety. Przyjeżdżały tu prywatnie powozem konnym i cieszyły się zdradliwym angielskim słońcem oraz śliską, zimną, ale piękną plażą w Devon. Po dziś dzień jest jednym z miejsc, które wiele osób wybiera jako scenerię oświadczyn.

Tunnels Beaches, Devon, Wielka Brytania
Tunnels Beaches, Devon, fot. Eugene Ivanoff Shutterstock

Do Sua Ocean Trench, ‘Upolu Island, Samoa, Oceania

Z góry ta dziura wygląda jak gigantyczne oko lawy wulkanicznej wyspy Upolu, części archipelagu Samoa na Polinezji. Na basen o głębokości trzydziestu metrów prowadzi wysoka, prawdopodobnie nieco przerażająca drewniana drabina. Chociaż byli już tacy, którzy skrócili swoją drogę skacząc. Woda tutaj jest wciąż tak czysta, że ​​zobaczysz również ryby pływające głęboko pod tobą. Ten naturalny basen zasilany jest przez podwodny tunel lawowy, który prowadzi bezpośrednio do wód południowego Pacyfiku. Wszystko wygląda idyllicznie, nie można jednak zapomnieć o prądach wodnych. Cały basen otoczony jest dżunglą, rodzajem nadmorskiego ogrodu, dzięki czemu wygląda jak w raju. W tej naturalnej oazie jest wiele miejsc na piknik i plaża, na której można się zrelaksować.

Do Sua Ocean Trench, Samoa
Do Sua Ocean Trench, fot. mayqo Shutterstock

Bondi Icebergs Pool, Sydney, Australia

Publiczny basen Bondi na południowym skraju najsłynniejszej plaży w Sydney (o tej samej nazwie) jest wbudowany w klify. Rozbijają się o nie wody Morza Tasmana. Istnieje od ponad wieku – został założony przez pływaków w 1880 roku, którzy chcieli utrzymać się w dobrej kondycji w ciągu całego roku. Bondi Iceberg Club tworzą dwa zewnętrzne baseny, jeden ma 50 metrów, drugi 25 metrów. Znajduje się tu też sauna. Nie brakuje również restauracji i miejsc do siedzenia z widokiem na morze. Otwarte jest tu przez cały rok – niezależnie od tego, czy jest ciepło, czy zimno. Pełnoprawnym członkiem klubu może się stać ten, kto bez wahania będzie chciał pływać w zimowych miesiącach (te jednak w Australii nie należą to aż tak “srogich” ;)).

Bondi Icebergs Pool, Sydney Australia
Bondi Icebergs Pool, fot. Daniel Schechter Shutterstock

Porto de Galinhas, Recife, Brazylia

Brazylijskie Porto de Galinhas, na południe od tętniącego życiem nadmorskiego miasteczka Recife, przyciąga turystów turkusowymi i naturalnymi akwamarynami naturalnymi basenami oraz białym piaskiem. Powstały one między plażą a klifem, który jest ostoją dla lokalnych zwierząt wodnych. Najpiękniejszy jest tu odpływ. Można tu uprawiać windsurfing, kitesurfing, żeglować lub ot tak, cieszyć się pięknem okolicy.

Porto de Galinhas niedaleko Recife, Brazylia
Porto de Galinhas niedaleko Recife, fot. Gustavo Frazao Shutterstock

Polecamy również:

Zagadkowe zjawiska: najbardziej tajemnicze dziury w ziemi

15 miejsc z innej planety

15 niesamowitych wysp, o których mogłeś nie słyszeć


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top