Connect with us
Horseshoe Bend, wielki Kanion, USA

Artykuły

Najlepsze parki narodowe w USA

Najlepsze parki narodowe w USA

Sekwoje, kaniony, pustynie i wyspy… W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej znajduje się prawie 60 parków narodowych. Każdy z nich jest wyjątkowy. Niezależnie od swojej powierzchni oferuje wiele atrakcji.

Wybraliśmy te najlepsze parki narodowe w USA, które warto wziąć pod uwagę planując podróż za ocean. 

Park Narodowy Arches, Utah

Charakterystycznymi elementami parku są niesamowite łuki skalne (jest ich ponad dwa tysiące!). Panuje tu surowy, pustynny klimat. Pomarańczowy piaskowiec kontrastuje z zielenią kaktusów oraz traw. Symbolem parku oraz całego stanu Utah jest Delicate Arch.

Park Narodowy Arches USA
Park Narodowy Arches, fot. NOAA Unsplash

Jeśli uwielbiasz astronomię i obserwację nieba – to miejsce idealne dla Ciebie. Dzięki braku zanieczyszczenia sztucznym światłem można tu obserwować gwiazdy.

Park Narodowy Arches nocą, USA
Park Narodowy Arches nocą, fot. Robert Hill Unsplash

Park Narodowy Yellowstone, Wyoming, Montana i Idaho

Najstarszy park narodowy w USA – Yellowstone został założony w 1872 roku. Słynie z gejzerów, gorących źródeł, wulkanów błotnych i wodospadów. Nie brakuje tu licznych interesujących przedstawicieli fauny i flory. Żyją tu m.in. dzikie bizony.

W Yellowstone można spotkać m.in. bizony,
W Yellowstone można spotkać m.in. bizony, fot. Yannick Menard Unsplash

Grand Prismatic Spring – to jedna z atrakcji parku. Kolor bakterii zależy od temperatury wody, dlatego też ze względu na wysoką temperaturę wody wewnątrz różnokolorowe pasma znajdują się na krawędziach gorących źródeł. Z gejzerów warto zobaczyć m.in. Old Faithful oraz Steamboat Geyser (Yellowstone).

Grand Prismatic Spring w Yellowstone, Yellowstone USA
Grand Prismatic Spring w Yellowstone, fot. Chris Leipelt Unsplash

Park Narodowy Wielkiego Kanionu, Arizona

Wielki Kanion jest bezsprzecznie jedną z największych atrakcji Stanów Zjednoczonych. Jego głębokość może wynosić w niektórych miejscach nawet 1600 metrów. Ze względu na różnorodną budowę geologiczną fascynuje swoją malowniczością. 

Horseshoe Bend, wielki Kanion, USA
Horseshoe Bend, wielki Kanion, fot. Jessica Arias Unsplash
Park Narodowy Wielkiego Kanionu, USA
Park Narodowy Wielkiego Kanionu, fot. Fineas Anton Unsplash

Lubisz klimatyczne podróże? Wybierz się zabytkową koleją Grand Canyon Railway.

Park Narodowy Sekwoi, Kalifornia

Jeden z najstarszych parków narodowych w USA znajduje się w południowej części pasma gór Sierra Nevada. Na jego terenie położony jest najwyższy szczyt stanu Kalifornia – Mount Whitney (4421 m n.p.m.).

Mount Whitney, USA
Mount Whitney, fot. Nico Unsplash

Nazwa parku zdradza główny element, z którego słynie – sekwoi (mamutowców olbrzymich). Najlepszym okazem jest General Sherman, którego wiek jest szacowany na 2,5-3 tysiące lat.

Park Narodowy Sekwoi,USA
Park Narodowy Sekwoi, fot. Josh Carter Unsplash
Tunnel Log w Parku Narodowym Sekwoi, USA
Tunnel Log w Parku Narodowym Sekwoi, fot. Zachary Tan Unsplash

Na terenie parku znajduje się ponad 240 odkrytych jaskiń. Udostępniona zwiedzającym jest Crystal Cave.

Park Narodowy Mesa Verde, Kolorado

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO park znany jest przede wszystkim ze względu na święte miejsca Indian i ruiny prekolumbijskich osiedli. Cliff Palace, czyli Pałac Klifowy to pozostałości wielopoziomowych pomieszczeń.

Pałac Klifowy, Park Narodowy Mesa Verde
Pałac Klifowy, fot. Kristy Lee Pixabay

Park Narodowy Gór Skalistych, Kolorado

Tundra wysokogórska, wodospady i jeziora – każdy, kto uwielbia góry miałby tu zawitać. Szukasz wyzwań? Wybierz się na Trail Ridge Road (Droga Szlakowego Grzbietu) lub daj sobie za cel zdobycie chociaż kilku z ponad 60 wierzchołków mających ponad 3 600 m n.p.m.

Park Narodowy Gór Skalistych, USA
Park Narodowy Gór Skalistych, fot. Keenan Barber Unsplash

Park Narodowy Bryce Canyon, Utah

Fantastyczne formy skalne, rdzenna ludność indiańska i liczne szlaki turystyczne- odwiedzając Utah warto wybrać się do Parku Narodowego Bryce Canyon. Zaimponują Ci zwłaszcza iglice skalne – “hoodoo”, które mogą mieć nawet 45 metrów wysokości.

Park Narodowy Bryce Canyon USA
Park Narodowy Bryce Canyon, fot. Amy Humphries Unsplash

Park Narodowy Wulkany Hawaiʻi, Hawaje

Aloha State to prawdziwy wulkan energii – dosłownie i w przenośni. Jeden z obszarów objęty jest ochroną parku narodowego. Na jego terenie znajdują się m.in. dwa aktywne wulkany: Kīlauea (1247 m n.p.m.) oraz Mauna Loa (4170 m n.p.m.).

Park Narodowy Wulkany Hawaiʻi, fot. Jack Ebnet Unsplas
Park Narodowy Wulkany Hawaiʻi, fot. Jack Ebnet Unsplash

Park Narodowy Wysp Dziewiczych, Wyspy Dziewicze

Jeden z najbardziej egzotycznych parków narodowych w USA obejmuje część terenów wysp Saint Join i Saint Thomas, które położone są na Morzu Karaibskim. Ochronie podlegają m.in. rafy koralowe i namorzyny.

Saint Thomas, Wyspy Dziewicze USA
Saint Thomas, fot. Katrina Mulfati Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top