Connect with us
Wieża Eiffla, Paryż

TOP oferty

Atrakcje Paryża i okolic, bilety lotnicze od 96 zł

Atrakcje Paryża i okolic, bilety lotnicze od 96 zł

Zabytki, muzea, niezliczone kawiarnie i restauracje oraz niepowtarzalna atmosfera. Stolica Francji od dawna uważana jest za jedną z jednych najlepszych na świecie. Zobacz na własne oczy najpopularniejsze atrakcje Paryża!

Wieża Eiffla

Niewątpliwie jeden z symboli Paryża. Konstrukcja z żelaza została wzniesiona z okazji Wystawy Światowej w 1889 roku i po dziś dzień wzbudza różne emocje. Jedno jest pewne – jej zdjęcie znajduje się prawdopodobnie na każdej pocztówce z Paryża. Na trzecim poziomie wieży znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się wspaniały widok na stolicę Francji.

Wieża Eiffla, Paryż
Wieża Eiffla, fot. Ekaterinabelova Dreamstime.com

Luwr

Musée du Louvre znajduje się w dawnym pałacu królewskim w centrum Paryża. Luwr ma zbiory liczące ponad 300 000 dzieł sztuki, począwszy od antyku po połowę XIX wieku. Muzeum zostało otwarte pod koniec XVIII wieku. Szklana piramida, która znajduje się na dziedzińcu została ukończona w 1989 roku. Kolekcje podzielone są na działy, m.in. Starożytnej Grecji, Rzeźby czy też Rysunki i Grafiki. Oprócz obrazów w salach wystawione są rzeźby, grafiki, fotografie i sprzęty użytkowe. Wśród najbardziej znanych eksponatów Luwru zalicza się Nike z Samotraki, marmurową rzeźba z III w. p.n.e., “Monę Lisę” da Vinciego i liczne dzieła malarstwa włoskiego, holandziekig, francuskiego i hiszpańskiego.

Muzeum Luwr, Paryż
Muzeum Luwr, fot. Chris Karidis Unsplash

Muzeum Orsay 

Musée d’Orsay znajduje się vis a vis Luwru po drugiej stronie Sekwany. Muzeum służyło wcześniej jako dworzec, od 1986 roku prezentowane są tu kolekcje sztuki. Znajdują się tu przede wszystkim zbiory sztuki francuskiej, obrazy, fotografie, rzeźby, ale również sprzęty użytkowe. Największym zainteresowaniem cieszą się tu dzieła impresjonistów i postimpresjonistów, wśród nich “Śniadanie na trawie” Maneta, cykl “Katedra w Rouen” Moneta, “Absynt” i “Błękitne tancerki” Degasa i “Gwiaździsta noc nad Rodanem” van Gogha.

Inspiracja podróżnicza: Muzea w Paryżu.

Muzeum Orsay, Paryż
Muzeum Orsay, fot. Lachris77 Dreamstime.com

Plac Zgody i obelisk z Luksoru

Mający ponad 3300 lat obelisk znajdujący się w centrum Palace de la Concorde został podarowany przez wicekróla Egiptu w XIX wieku. Ma 23 metry wysokości i ozdobiony jest hieroglifami. 

Obeliks z Luksoru, Plac Zgody Paryż
Obeliks z Luksoru, fot. Ludoriri Dreamstime.com

Pola Elizejskie

Reprezentacyjna aleja Paryża łączy Plac Zgody z placem Charles’a De Gaulle’a i Łukiem Triumfalnym. Avenue des Champs-Élysées był już w XVIII wieku modnym deptakiem. Dzisiaj znajdują się tu liczne sklepy, teatry, kawiarnie. Od 1975 roku na Polach Elizejskich odbywa się ostatni finałowy etap Tour de France. 

Pola Elizejskie, Paryż
Pola Elizejskie, fot. Lachris77 Dreamstime.com

Katedra Notre-Dame

Wzniesiona na miejscu rzymskiej świątyni Katedra przez setki lat wzbudzała zachwyt. Ściany Notre-Dame były świadkiem licznych wydarzeń, które miały duże znaczenie dla Francji. Rozety, łuki, detale architektoniczne nadawały charakter temu zabytku. Niestety ze względu na pożar duża część Katedry uległa zniszczeniu. Prace nad uzyskaniem dawnej świetności będą trwały latami. 

Katedra Notre Dame, Paryż przed pożarem
Katedra Notre Dame, fot. Hannah Reding Unsplash
Notre Dame po pożarze, Paryż
Notre Dame po pożarze, fot. Kovalenkov Petr Dreamstime.com

Rejs po Sekwanie

Paryż jest silnie związany z przepływającą przez nią rzeką – Sekwaną. W jej okolicach znajdują się jedne z najważniejszych zabytków. Wybierając się na rejs statkiem wycieczkowym z perspektywy wody można zobaczyć miasto z ciekawej perspektywy – nie tylko pałace, muzea, mosty, ale również siedzące nad brzegiem rzeki grupy i pary Paryżanów i turystów. 

Sekwana widziana z Wieży Eiffla, Paryż
Sekwana widziana z Wieży Eiffla, fot. Aleksey Egorov Dreamstime.com

Kolorowa ulica Rue Crémieux

W 12. dzielnicy Paryża znajdziesz enklawę pastelowych barw. Przepięknie pomalowane domy są chlubą mieszkańców, którzy ozdabiają je zewnątrz kwiatami i krzewami.

Ulica Rue Crémieux w Paryżu,
Ulica Rue Crémieux w Paryżu, fot. Adisa Dreamstime.com

Co zobaczyć w okolicach Paryża

Ile de France to region otaczający Paryż. Wycieczka poza stolicę to szansa na poznanie ciekawych miejsc, miast zbudowanych w pobliżu zamków i pałaców, lasów. 

Pałac wersalski 

Jeden z najpiękniejszych francuskich pałaców jest symbolem monarchii absolutnej. W XVII wieku był oficjalną rezydencją francuskiego króla. Wraz z kilkoma tysiącami dworzan i służby pałac zamieszkiwał Ludwik XIV, nazywany Królem Słońce (Le Roi-Soleil). W majestatycznej budowie pałacu znajduje się 700 pomieszczeń, otoczony jest okazałym ogrodem, który ma 800 hektarów. Wycieczka po Wersalu przypomina podróż w czasie podczas – miło upływu lat sprawia niesamowite wrażenie i zachwyca elementami architektonicznymi.

Pałac w Wersalu, Francja UNESCO
Pałac w Wersalu, fot. Tupungato Dreamstime.com
Wnętrze w Pałacu Wersalskim, Francja UNESCO
Wnętrze w Pałacu Wersalskim, fot. Olga Shkoda Dreamstime.com

Rezydencja królewska w Fontainebleau 

Fontainebleau jest to dawny pałac królewski, którego historia sięga XII wieku. Po licznych przebudowach uzyskał renesansowo-manierystyczny styl. Niesamowite wrażenie sprawiają Sala Balowa i Galeria Franciszka I. Pałac otoczony jest ogrodem, niedaleko zaś znajduje się Las Fontainebleau, nazywany również Puszczą Bière. Tereny puszczy są rezerwatem biosfery UNESCO.

Inspiracja podróżnicza: Najpiękniejsze miejsca UNESCO we Francji. 

Pałacu Fontainebleau, UNESCO Francja
Pałacu Fontainebleau, fot. Tupungato Dreamstime.com
Galeria Franciszka I w pałacu Fontainebleau, FRancja
Galeria Franciszka I w pałacu Fontainebleau, fot. Gaspard Walter Dreamstime.com

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (3 votes)
//
To Top