Connect with us
Zakazane miasto, Pekin

Artykuły

Pekin na przedłużony weekend, bilety z LOT-em od 1839 zł

Pekin na przedłużony weekend, bilety z LOT-em od 1839 zł

Zakazane Miasto, świetna kuchnia i fascynująca historia są powodami, dla których warto odwiedzić Pekin.

Stolica Chińskiej Republiki Ludowej, Pekin jest ogromnym miastem, zamieszkuje go ponad 21 milionów osób. Sama nazwa oznacza “Północą stolicę”. Architektura miasta jest różnorodna, wizytówką miasta są budowle z czasów cesarskich, często spotykane są też dzielnice siheyuan. Tradycyjne budynki są jednak wyburzane, żeby zrobić miejsce nowoczesnym wieżowcom.

Zakazane Miasto

Zakazane Miasto jest dawnym pałacem cesarskim Ming Qing. Kompleks pałacowy w ramach którego znajdują się liczne pałace, ogrody, fosy, świątynie zbudowano na początku XV wieku . Podczas jego budowy przestrzegano zasad feng shui – od południa jest woda, od północy Wzgórze Węglowe, które chroni przed wiatrem i złymi duchami. Znajduje się w samym centrum Pekinu i przypomina miasto w mieście. Wcześniej niedostępne dla zwykłych śmiertelników, dzisiaj odwiedzane przez miliony turystów i samych Chińczyków. Bilet wstępu kosztuje około 60 juanów.

WarszawaLot bezpośredniPekinLot bezpośredniWarszawa
od 1839 Rezerwacja

Chcesz zarezerwować bilety za jeszcze mniej? Skorzystaj z KODU ZNIŻKOWEGO od Flipohity. Sprawdź: FLIPOMANIA: jak kupić bilety za jeszcze mniej?

Zakazane Miasto w Pekinie, Chiny
Zakazane Miasto w Pekinie, fot. Hungchungchih Dreamstime.com

Plac Tian’anmen, Plac Niebiańskiego Spokoju

Jest największym na świecie publicznym placem. Znajdują się tu pomnik Bohaterów Ludu (który ma 38 metrów) oraz mauzoleum Mao Zedonga. Miejsce było świadkiem wielu wydarzeń historycznych, w tym m.in. Mao obwieścił utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej.  

Plac Tian’anmen, Pekin
Plac Tian’anmen, fot. Romasph Dreamstime.com

Park i Świątynia Nieba

Kompleks świątyń  został wzniesiony na początku XV wieku. Wpisany jest na listę dziedzictwa UNESCO. Składa się z trzech głównych grup zabudowań: Pawilon Modlitwy, Cesarskie Sklepienie Nieba i Okrągły Ołtarz. Pawilon Modlitwy ma charakterystyczny okrągły kształt i został zbudowany bez użycia żadnego gwoździa. Wykończona jest niebieskimi dachówkami, które symbolizują niebo. Z każdej z czterech stron świata znajdują się Smocze Kolumny, które są symbolem czterech pór roku. Bilet kosztuje około 35 juanów.

Świątynia Nieba, Pekin
Świątynia Nieba, fot. Sean Pavone Dreamstime.com

Świątynia Fayuan Si

Jest buddyjską świątynią, która składa się z trzynastu pawilonów. Mieści się tu m.in. Chińskie Muzeum Buddyjskich Ksiąg i Zabytków Kultury. W pobliskim parku można natrafić na mieszkańców uprawiających tai chi.

Świątynia Fayuan Si, Pekin
Świątynia Fayuan Si, fot. Attila Jandi Dreamstime.com

Pałac Letni

Kompleks pałacowy położony nad jeziorem Kunming, miejsce ucieczek cesarzy chińskich przed upałami. Znajdują się tu ogrody, pawilony, galerie. Szczególnie okazały jest Pałac Dobroczynności i Długowieczności. Warto przejść się długim gankiem, nazywanym Długim Korytarzem, który ma niecały kilometr i ozdobiony jest kilkunastoma tysiącami obrazów. Można wynająć łódkę i popływać po jeziorze.

Pałac Letni w Pekinie i sztuczne jezioro Kunming, Pekin
Pałac Letni w Pekinie i sztuczne jezioro Kunming, fot. kywings Dreamstime.com

Świątynia Lamy

Została zbudowana pod koniec XVII wieku i jest jedno z najważniejszych miejsc dla wyznawców buddyzmu tybetańskiego. Mieści się tu tybetański klasztor. W jednym z pomieszczeń znajduje się 18-metrowy posąg Buddy (został wykonany z jednego bloku drewna sandałowego).

Świątynia Lamy, Pekin
Świątynia Lamy, fot. Vladimir Zhuravlev Dreamstime.com

Ptasie Gniazdo

W 2008 roku w Pekinie odbyły się Igrzyska Olimpijskie. Z tego powodu został też zbudowany stadion, który ze względu na swój wygląd nazywany jest “Ptasim Gniazdem”. Obecnie odbywają się różne koncerty i wydarzenia sportowe.

Stadion narodowy nazywany jest też Ptasim gniazdem, Pekin
Stadion narodowy nazywany jest też Ptasim gniazdem, fot. Zimu Liu Dreamstime.com

Wangfujing

Jedna z głównych ulic w Pekinie, która jest centrum handlowym i kulturalnym. Znana jest z markowych butików i restauracji oraz ogromnych centrów handlowych. Znajduje się tu też katolicki kościół św. Józefa.

W Wangfujing można kupić lokalne przysmaki i pamiątki, Pekin
W Wangfujing można kupić lokalne przysmaki i pamiątki, fot. Delstudio Dreamstime.com

Nocny Targ

Niedaleko głównej ulicy, Wangfujing jest Dong’anmen, czyli nocny targ. Można tu spróbować dziwne przysmaki, począwszy od węży, koników morskich po smażone skorpiony.

Smażone skorpiony to często spotykany przysmak, nocny targ Pekin
Smażone skorpiony to często spotykany przysmak, fot. Elizaveta Galitskaya Dreamstime.com

Panjiayuan

Jest ogromny pchli targ, gdzie kupisz antyki, meble i różne tradycyjne chińskie przedmioty. Targowanie się jest na porządku dziennym, dlatego też warto się targować. Idealne miejsce, żeby kupić autentyczną pamiątkę z Chin.

Panjiayuan to idealne miejsce na zakup ciekawych pamiątek z wakacji, Pekin
Panjiayuan to idealne miejsce na zakup ciekawych pamiątek z wakacji, fot. Chucky Dreamstime.com

ZOO

Atrakcją zoo są głównie pandy wielkie i rokselany. Pandy są symbolem narodowym. Chińczycy uważają pandy za symbole szczęścia, obraz pandy znajduje się też na wielu monetach. W ogrodzie zoologicznym mieszka ponad 7 tys. zwierząt należących do 600 gatunków. Bilet wejścia kosztuje 19 juanów.   

Jedną z głównych atrakcji w ZOO są pandy Pekin
Jedną z głównych atrakcji w ZOO są pandy, fot. Rafael Ben Ari Dreamstime.com

Kiedy lecieć do Pekinu

Pekin najlepiej odwiedzić wiosną i jesienią. Lato jest upalne, zimą zaś temperatury mogą spadać poniżej 0°C. W Pekinie często jest smog, zdarzają się też burze piaskowe.

Jak dolecieć do Pekinu

Z Warszawy dolecisz bezpośrednio z Polskim LOT-em i Air China. Z przesiadką w Moskwie zaś z Aeroflotem. Bilety kupisz na flipo.pl.

Jak dojechać z lotniska do centrum Pekinu

Do centrum można dojechać pociągiem Airport Express oraz autobusem.

Jak poruszać się po Pekinie

Jest tu kilkanaście linii metra, nazwy przystanków napisane są również po angielsku. Można wybrać też autobus. Popularne są też rowery.

Gdzie spać w Pekinie

Popularne są hostele, ale baza hotelowa jest bardzo rozbudowana, więc bez problemu znajdziesz tu 4 i 5 gwiazdkowe hotele. Rezerwacji możesz dokonać według własnych preferencji na stronie booking.com. Wśród turystów, którzy chcą cenią autentyczność popularne są hutongi, czyli tradycyjne chińskie budynki, które są ze sobą połączone.

Tradycyjne hutongi, Pekin
Tradycyjne hutongi, fot. Xi Zhang Dreamstime.com

MULTICITY: Daleki Wschód: Pekin, Seul i Tokio

Podróż na Daleki Wschód to przygoda sama w sobie. Spacer po historycznym Zakazanym Mieście, karaoke i zupa ramen? Dodaj do tego niezliczone świątynie i pałace a otrzymasz historyczno-kulturowo-kulinarny pobyt, który pobudzi ciekawość poznawania innych kultur. Zobacz naszą ofertę: MULTICITY: Daleki Wschód: Pekin, Seul i Tokio.

Zobacz również: Najlepsze trasy kolejowe w Azji

Pekin – Lhasa, Chiny – Tybet

Prawie 4000 km drogi i niecałe dwie doby w podróży – rezerwując bilet na kolej transtybetańką możesz liczyć na niezapomniane wrażenia. Zmieniające się za szybą widoki fascynują i skłaniają do refleksji nt. samej budowy trasy kolejowej. Odcinek z Golmud do Lhasy jest najwyżej na świecie położoną linią kolejową, stacja Tanggula znajduje się na wysokości 5068 m n.p.m. Ze względu na rozrzedzone powietrze na dużych wysokościach podczas jazdy regulowany jest poziom tlenu.

Pociąg na odcinku Qinghai - Lhasa, kolej transtybetańska
Pociąg na odcinku Qinghai – Lhasa, fot. Xiaomin Wang Dreamstime.com

Chiny: 5 miejsc, które polecamy zobaczyć (jeśli byłeś już w Pekinie i Szanghaju)

Chiny to rozległy krajobraz, który kryje wiele ciekawych miejsc. Możesz spodziewać się ekscytujących współczesnych miast, unikalnych zabytków naturalnych i historycznych. Zobacz 5 miejsc, które warto wziąć pod uwagę planując podróż do Chiny.

Formacje krasowe w Guilin nad rzeką Li, Chiny
Formacje krasowe w Guilin nad rzeką Li, fot. Pcivello Dreamstime.com
Narodowy Zhangjiajie Chiny Avatar
Park Narodowy Zhangjiajie, fot. Hungchungchih Dreamstime.com

Wiza do Chin

Obywatele Polski muszą mieć wizę. Wniosek o wizę do Chin można złożyć w Ambasadzie Chin w Warszawie. Dobrym pomysłem jest tranzyt, który można zrealizować w kilku miastach w Chinach (np. Pekinie i Szanghaju). Dotyczy to osób, które oczekują na międzynarodowe połączenie lotnicze i w wybranych portach lotniczych mogą otrzymać krótkotrwałe zezwolenie na tranzyt. Ten nie może trwać dłużej jak 144 godziny, pasażer nie ma prawa opuszczenia obszaru administracyjnego danego miasta.

Informacja nt. obowiązu wizowego znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych / Chiny.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (6 votes)
//
To Top