Connect with us
Tablica lotów na lotnisku,

Artykuły

Rezygnacja z zakupionego biletu: instrukcja obsługi

Rezygnacja z zakupionego biletu: instrukcja obsługi

Kilka kliknięć i bilet lotniczy ląduje w skrzynce mailowej. Wiza urlopu i błogiego nicnierobienia przyćmiewa konsekwencje wydania niejednokrotnie dość sporej sumy. Po jakimś czasie jednak okazuje się, że zakup biletu był pochopny, bo szef nie dał urlopu, bo okazało się, że w czasie podróży najlepsza koleżanka wychodzi za mąż, bo złamałeś nogę i z kulami nie wybierzesz się na trekking po Gruzji… Okazuje się, że nie ma innej opcji i trzeba zwrócić bilet. Ile to kosztuje i czy jest to w ogóle możliwe?

W dzisiejszych czasach zakup biletów odbywa się głównie przez internet. Po kilku kliknięciach, podaniu danych karty bilet elektroniczny trafia do skrzynki mailowej. Umowa, która jest zawarta między pasażerem a linią lotniczą zawierana jest na odległość. Jest to jednak specyficzny wyjątek, co powoduje, że zakupionych biletów nie można zwrócić w ciągu 14 dni.

Poniżej znajdziesz instrukcję obsługi jak wygląda rezygnacja z zakupionego biletu.

Rezygnacja z biletu tanich linii lotniczych

Tani bilet, drogi zwrot? Tak można ogólnie opisać proces anulacji biletu linii niskobudżetowych. Zgodnie z regulaminami tanich linii zakupione biletu nie podlegają zwrotowi. Bilet zakupiony w najniższej taryfie i cenie jest do wykorzystania na dany konkretny lot. Jeśli chce się go zwrócić, przewoźnik nie dokonuje żadnego zwrotu, bilet przepada. Wielu tanich przewoźników oferuje “pakiety”, które powodują, że bilet jest droższy, ale umożliwiają dokonanie zmiany terminu lotu lub częściowy zwrot. O warunkach zmiany w rezerwacji przeczytasz w “Zmiana danych na bilecie”.

W przypadku niewykorzystania biletu można wnioskować o zwrot niewykorzystanych opłat lotniskowych, wiele tanich linii jednak za samo przyjęcie takiego wniosku o ich zwrot pobiera opłatę administracyjną, która w większości jest taka sama jak wysokość tych podatków.

Rezygnacja z biletu tradycyjnych linii lotniczych

Tradycyjne linie lotnicze w swoich regulaminach oraz zasadach określają zasady dotyczące możliwości zwrotu. W trakcie rezerwacji na stronie linii lotniczych lub biur podróży są przedstawione te zasady, w przypadku wątpliwości na podstawie jakich warunków można oddać bilet, skontaktuj się z biurem.

Zasady biletu określają to, na podstawie jakich warunków można zrezygnować z biletu. Niektóre mogą informować, że pobierana jest jakaś kara za anulację (ta może wynosić od 30 do 250 euro/1 osoba), niektóre mogą informować, że bilet jest bezzwrotny. W przypadku jeśli bilet jest bezzwrotny pasażer, który rezygnuje z zakupionego biletu może wnioskować o zwrot części niewykorzystanych opłat lotniskowych. Kupując bardzo tani bilet przygotuj się jednak na to, że wysokość tych opłat może być niższa. Linia lotnicza albo biuro podróży może pobrać opłatę serwisową lub za anulację. O warunkach zmiany w rezerwacji przeczytasz u nas: Zmiana danych na bilecie.

Wyjątki – choroba, odmowa wizy

Ta kwestia dotyczy zarówno linii niskobudżetowych jak i tradycyjnych. Powód anulacji może być różny, choroba, brak otrzymania urlopu, sytuacja rodzinna, odmowa wizy. W wielu warunkach biletu znajdziesz również informacje na temat szczegółowych powodów anulacji, w większości jednak nie są one wymienione. Nic jednak straconego, linia lotnicza zawsze może rozpatrzyć Twój wniosek indywidualnie. Błahe powody anulacji, które ogólnie można określić jako “nie chce mi się albo zmieniły mi się plany” nie będą uznawane, ale śmierć członka rodziny i konieczność uczestnictwa w pogrzebie, który odbędzie się w trakcie lotu już może być uznany.

Im lepiej udokumentowany powód, np. zaświadczeniem ze szpitala o hospitalizacji albo akt zgonu tym lepiej. Linia lotnicza i biur podróży przyjmuje takie wnioski i zaświadczenia standardowo w języku angielskim.

Kupiłeś bilet lotniczy na Flipo.pl i musisz z niego zrezygnować? Skontaktuj się z działem pomocy klienta – agenci sprawdzą możliwość zmiany/rezygnacji z konkretnego zamówienia. Flipo.pl / Kontakt.

Śmierć pasażera

W przypadku śmierci pasażera rodzina musi przedłożyć skrócony akt zgonu w języku angielskim, który jest wysyłany do akceptacji przez linie lotnicze. Zwrot jest później realizowany rodzinie pasażera.

Odmówienie wizy

Przed zakupem biletu sprawdź swoje obowiązki wizowe i tranzytowe. Niektóre państwa rozpatrują jednak wnioski wizowe na podstawie potwierdzenia o rezerwacji lub posiadaniu biletu lotniczego. Jeśli zakupiłeś bilet, ale okazało się, że wniosek wizowy został odrzucony, możesz wysłać odmowę do linii lotniczych i wnioskować o uznanie wyjątku. Linia lotnicza może taki wniosek uznać lub odrzucić i poprosić o wysłanie jakiś dodatkowych dokumentów. Ogólnie pisząc: jeśli wniosek wizowy został odrzucony z powodu niedotrzymania terminu albo bycia karanym, linia lotnicza może nie uznać wyjątku. Jeśli jednak składając wniosek o wizę dotrzymasz wszystkich zasad a mimo wszystko nie przydzielili Ci jej, wniosek może być uznany. Linia lotnicza i biuro podróży może pobrać opłatę serwisową za rozpatrzenie takiego wniosku.

Nie do wszystkich krajów można dotrzeć tylko z dowodem osobistym,
Nie do wszystkich krajów można dotrzeć tylko z dowodem osobistym, fot. Grzegorz Kula Dreamstime.com

Ubezpieczenie w przypadku rezygnacji z biletu

Ubezpieczenie jest aktywne na podstawie swoich warunków. Przed zakupieniem sprawdź zasady ubezpieczenia, żeby uniknąć rozczarowania. Przy zakupieniu ubezpieczenia w trakcie rezerwacji biletu poświęć na to chwilę lub skontaktuj się z biurem podróży i spytaj o warunki. Żadne ubezpieczenie nie spowoduje, że warunki zmiany lub anulacji biletu się zmienią. Jeśli masz bilet i zakupiłem do niego ubezpieczenie proces anulacji ma dwa etapy: anulację na podstawie warunków biletu i wnioskowanie do firmy ubezpieczeniowej o zwrot szkody na podstawie warunków ubezpieczenia.

Ubezpieczenie podróży, korzystatne ubezpieczenia na flipo.pl
Ubezpieczenie podróży, fot. 279photo Studio Shutterstock

Firma ubezpieczeniowa przyjmie Twój wniosek o zwróci szkodę w sytuacji, jeśli powód anulacji był objęty ubezpieczeniem. Zmiana planów życiowych, brak urlopu nie są takimi powodami, ale nagłe niespodziewane zachorowanie, które uniemożliwia odbycie podróży już tak. Wypadek ubezpieczeniowy musisz udowodnić, przedstawić zaświadczenia, które go potwierdzają.

Im lepiej udokumentowany wypadek, tym większa szansa na szybkie rozpatrzenie wniosku i zwrot szkody anulacji biletu lotniczego. Przeczytaj o tym,  Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie podróży?


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top