Connect with us
Kriwań, Słowacja

Artykuły

Najpiękniejsze szlaki górskie na Słowacji

Najpiękniejsze szlaki górskie na Słowacji

Gdzie jechać w tym roku na wakacje? My również od dłuższego czasu zadajemy sobie to pytanie. Szukając ciekawych miejsc u naszych południowych sąsiadów natrafiliśmy na kilka perełek. Jeśli uwielbiasz góry, idealnie trafiłeś! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji. Wybierz się na szlak i zobacz te najpiękniejsze trasy w górach na Słowacji.

Wielki Rozsutec przez Janosikowe Dziury

Zaczynamy w przepięknej okolicy Parku Narodowego Małej Fatry, która oferuje niezliczone możliwości uprawiania turystyki pieszej. Nas zainteresowała około 6-godzinna wyprawa – wejście na Wielki Rozsutec (Veľký Rozsutec, wysokość 1 610 m n.p.m.), po drodze mija się Janosikowe Dziury (Janosikowe Diery, słow. Jánošíkove Diery). 

Każdego, kto się wybierze na ten szlak czekają wodospady, mosty nad rzekami i potokami, wąwozy, skały oraz schody i łańcuchy. Adrenalina? Gwarantowana! Podobnie jak majestatyczne widoki.

Zakwaterować się można np. w Tierchowej.

Tomaszowski Widok i Słowacki Raj

Naszą kolejną propozycją jest Słowacki Raj (Slovenský raj). Szlak, który bez problemu pokonają również dzieci prowadzi na Tomaszowski Widok (Tomášovský výhľad). Skalna galeria położona jest na wysokości 667 m n.p.m. Rozpościera się tu wspaniały widok na dolinę Hornadu i Bielego Potoku. 

W okolicach warto wybrać się zwiedzić Zamek Spiski (Spišský Hrad), który jest wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

słowacki raj
Słowacki Raj, fot. Alex Unsplash
Spiski Zamek Słowacja
Spiski Zamek, fot. marticss Pixabay

Zakwaterować się można np. w Nowej Wsi Spiskiej.

Wejście na Sitno i Góry Szczawnickie

Kolejna propozycja położona jest w środkowej części Słowacji. Okolice Gór Szczawnickich (Štiavnické vrchy) są jednymi z najbardziej malowniczych w całym kraju. Dzięki bogatej ofercie można wybrać się tu z celem odpoczynku i relaksu oraz aktywnego spędzenia czasu. Centrum Gór Szczawnickich jest ich najwyższy szczyt – Sitno (1009 m n.p.m.). Na samej górze została zbudowana drewniana wieża widokowa. Przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Tatry.

Zakwaterować się można np. w Bańskiej Szczawnicy.

Bańska Szczawnica, Słowacja
Bańska Szczawnica, fot. Martin Katler Unsplash

Dolina Rohacka

Niedaleko południowo-zachodnich granic Polski czekają Cię liczne atrakcje, zabytki, rezerwaty przyrody oraz szlaki turystyczne. Wybierz się na Orawę

Dolina Rohacka (Roháčska dolina) rozpoczyna się w Zwierówce (Zverovka) i biegnie aż pod szczyty grani głównej Tatr Zachodnich. Wytyczonych jest tu wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Jedna z najbardziej malowniczych tras biegnie na Rohackie Stawy (Roháčske plesá). Cztery stawy położone są różnych poziomach. Najwyższy z nich – Wyżni Staw Rohacki znajduje się na wysokości 1718 m n.p.m. Wytyczone są na nie szlaki (początek np. w Zwierówce, po drodze znajduje się bufet Rohacki, słow. Bývalá Ťatliakova chata).

Rohackie Stawy, Słowacja
Rohackie Stawy, fot. Jan Hrasko Pixabay

Popularnością cieszy się też wejście na Rohacz Ostry (Ostrý Roháč, 2088 m n.p.m.) – ale tylko wśród osób bez lęku wysokości ;).

Krywań z Szczyrbskiego Jeziora 

Wysokie Tatry są jedną z najpopularniejszych destynacji na Słowacji zarówno w zimie oraz lecie. 2495 m n.p.m. i wybitność 400 m – wejście na Krywań (Kriváň) nie należy do łatwych. Czas przejścia szlakiem od Szczyrbskiego Jeziora przez Rozdroże w Dolinie Furkotnej, Rozdroże przy Jamskim Stawie, Pawłowy Grzbiet i Rozdroże pod Krywaniem i z powrotem to około 9 godzin. 

Krywań jest narodową górą Słowaków – wspomina się o nim m.in. w hymnie. Rozpościera się z niego majestatyczny widok na okoliczne wzniesienia.

Kriwań, Słowacja
Kriwań, fot. Peter Oslanec Unsplash

Zakwaterować się można w np. Szczyrbskim Jeziorze.

Szczyrbskie Jezioro, Słowacja
Szczyrbskie Jezioro, fot. Tadeusz Lakota Unsplash

Dolina Prosiecka i Kwaczańska

Trasa prowadząca Doliną Prosiecką i Kwaczańską jest idealna dla każdej wiekowej kategorii. Obie znajdują się w Górach Choczańskich. Warto wybrać się na Ostry Wierch (Ostrý vrch, 1128 m n.p.m.) i zobaczyć Roztocki Wodospad (Ráztocký vodopád). Na Obłazach znajdują się młyny wodne.

Miłośnikom wodnego szaleństwa polecamy zbiornik retencyjny Liptovská Mara.

Zakwaterować się można np. w Beszeniowej, gdzie znajdują się źródła termalne – jest tu Park termalny Bešeňová.

Gerlach – najwyższy szczyt Tatr 

Jeśli lubisz wyzwania i jesteś dobrze przygotowany – wybierz się zdobyć najwyższy szczyt Słowacji, Gerlach (Gerlachovský štít, 2655 m n.p.m.). Nie zapomnij wcześniej znaleźć odpowiedniego przewodnika górskiego, samodzielne wejście jest niedozwolone. 

Szlak na Gerlach rozpoczyna się przy hotelu górskim Śląski Dom (Sliezsky dom). Do wyboru są trzy trasy, najdłuższa z nich dwa około 9 godzin w dwie strony.

gerlach słowacja
Gerlach, fot. Matej Drha Unsplash

W okolicach nie brakuje jednak łatwiejszych szlaków.

Zakwaterować się można w np. Hotelu Górskim Śląski Dom lub Wysokich Tatrach. 


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product