Connect with us
Zamek w Malborku,

Artykuły

Złote Pinezki: wyjątkowe miejsca w Polsce na Mapach Google

Złote Pinezki: wyjątkowe miejsca w Polsce na Mapach Google

Wiedziałeś, że Mapy Google obchodziły w tym roku swoje 15 urodziny? Dla wielu użytkowników są one nieodłącznym kompanem podróży – dzięki nim mogą zaplanować trasę podróży, znaleźć restaurację, czy sprawdzić godziny otwarcia muzeum. Google Maps zorganizowało plebiscyt – wyłowionych zostało 16 najlepszych atrakcji z całego kraju. 

Jeśli więc planujesz spędzić urlop w Polsce i zastanawiasz się, gdzie pojechać – sprawdź 16 wyróżnionych miejsc, które otrzymały Złote Pinezki. 

Atrakcje turystyczne w Polsce na Mapach Google

Jedno województwo, jedna atrakcja, która była najwyżej oceniana przez użytkowników Google Maps. Codziennie, do 12 sierpnia zostanie przedstawionych 16 miejsc, dzięki którym można przekonać się, że w Polsce znajdują się naprawdę ciekawe miejscówki.

“Z biegiem lat do Map dodano ponad 200 milionów miejsc, a teraz użytkownicy dodają już ponad 20 milionów wpisów każdego dnia! To właśnie Wy dzielicie się wskazówkami, opiniami, zdjęciami i pomocnymi dla innych informacjami. I to właśnie na Waszej opinii postanowiliśmy polegać przy wyłonieniu 16 wyjątkowych miejsc – po jednym w każdym z województw – którym przyznamy Złotą Pinezkę – polska.googleblog.com.”

Zamek w Malborku, województwo pomorskie

Rycerze i zakon krzyżacki, czerwone cegły, królowie Polski… Zbudowany na prawym brzegu Nogatu zamek znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO a jego historia sięga końca XIII wieku. Zamek w Malborku jest jedną z najważniejszych atrakcji w regionie – około 30 tysięcy użytkowników Map Google oceniło i poleciło innym to miejsce. Wybierz się w podróż w czasie i odwiedź kompleks zamkowy.

Zamek w Malboru, fot. jan nowak Pixabay

Wały Chrobrego, Szczecin, województwo zachodniopomorskie

Pomorze Zachodnie to kraina z wieloma atrakcjami. Jedną z nich są Wały Chrobrego – prawdopodobnie znajdują się na każdej pocztówce ze Szczecina. 500-metrowy taras widokowy to prawdziwa wizytówka miasta. Najlepiej prezentują się z perspektywy Odry.

Dawna nazwa Wałów chrobrego to Taras Hakena, Szczecin
Dawna nazwa Wałów chrobrego to Taras Hakena, fot. Renata Misztal Pixabay

Żywe Muzeum Piernika, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie

O toruńskich piernikach pisało się już pod koniec XIV wieku. Z czasem stał się popularnym w regionie przysmakiem. Żywe Muzeum Piernika, które powstało w 2006 roku to doskonała szansa na poznanie całego procesu powstania korzennych wypieków. To chyba jedna z najsmaczniejszych atrakcji w Polsce :). I to o każdej porze roku.

pierniki toruń
Piernik,i fot. Michèle Eckert Unsplash

Mosty w Stańczykach, województwo warmińsko-mazurskie

Mosty nazywane są również Akweduktami Puszczy Rominckiej. Zostały zbudowane na początku XX wieku niedaleko granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Pięcioprzęsłowe mosty mają 36,5 m wysokości. Skacze się z nich na bungee. 

Mosty w Stańczykach,
Mosty w Stańczykach, fot. ivonik Pixabay

ZOO Wrocław Afrykarium, województwo dolnośląskie

Afrykarium we Wrocławiu to stosunkowo nowa atrakcja w Polsce, zostało otwarte pod koniec października 2014 roku. To pierwsze w kraju oceanarium, zarazem jest też jedynym na świecie, które jest poświęcone faunie i florze jednego kontynentu.

Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, województwo lubuskie

Podziemne drogi, tunele, bunkry, a do tego rezerwat nietoperzy. Muzeum to ciekawe miejsce dla młodszych i starszych. Według wielu opinii pozostawionych w Mapach Google to wizytówka regionu.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, województwo lubelskie

Muzeum położone jest 30 km na północ od Lublina. Rezydencja jest uważana za jedną z najlepiej zachowanych budowli tego typu w całej Europie. Została zbudowana w stylu późnogotyckim  między 1735 a 1742 roku. Zwiedzający mogą zobaczyć różnego rodzaju ekspozycje i wziąć udział w licznych wydarzeniach. Zespół pałacowo-parkowy jest jedną z atrakcji województwa lubelskiego.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, fot. Ewa Urban Pixabay

Pałac Branickich, Białystok, województwo podlaskie

Pałac Branickich wraz z 10 hektarowymi ogrodami jest jedną z atrakcji Białegostoku. Często nazywany jest też “Wersalem Podlasia”. Podczas zwiedzania można podziwiać eleganckie komnaty i ciekawe ekspozycje.

Pałac Branickich, Białystok
Pałac Branickich, fot. Pawel86 Pixabay

Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, województwo świętokrzyskie

Krzyżtopór jest jednym z zamków w południowej Polsce, który warto odwiedzić. Jego budowa rozpoczęła się w XVII wieku. Inicjatorem jego budowy i fundatorem był Krzysztof Ossoliński, wojewoda sandomierski. Jako wykształcony człowiek chciał zbudować siedzibę, która byłaby okazała i podziwiana. Chciał, żeby przyćmił inne siedziby magnackie. Była to największa budowla tego typu do czasów powstania Wersalu.

Zamek Krzyżtopór,
Zamek Krzyżtopór, fot. monikasmigielska Pixabay

Zamek Królewski na Wawelu, województwo małopolskie

„Przez wieki stanowił siedzibę polskich władców i był symbolem państwowości. W 1930 roku Zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w kraju. Można w nim podziwiać nie tylko bogate kolekcje obrazów, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany czy mebli, ale także wybrać się na krótką podróż w czasie i zobaczyć jak wyglądały królewskie komnaty w okresie renesansu i baroku”.

Wawel oceniło ponad 99 tysięcy osób, na 5 gwiazdek ma 4,7.

Krakowski Wawel,
Krakowski Wawel, fot. erwin nowak Pixabay

Pasaż Róży, województwo łódzkie

„W podwórzu dawnego Hotelu Polskiego przy ulicy ulicy Piotrkowskiej 3, znajduje się Pasaż Róży. To wyjątkowe miejsce, gdzie ściany oficyn są wyłożone milionami lusterek o nieregularnych kształtach, zachwyca odwiedzających Łódź, jak i samych mieszkańców od 2015 roku. Autorką tej niezwykle pracochłonnej instalacji jest Joanna Rajkowska, która tworzenie mozaikowego podwórza rozpoczęła podczas Festiwalu Łódź Miasto Czterech Kultur”.

Pasaż Róży w Łodzi, fot. Admiral_Lebioda Pixabay
Pasaż Róży w Łodzi, fot. Admiral_Lebioda Pixabay

Park Cytadela, Poznań, województwo wielkopolskie

Największy park miejski w Poznaniu to Park Cytadela. Jego historia sięga lat 60. i 70. Park powstał na terenie dawnego Fortu Winiary.

Muzuem Budownictwa Ludowego w Sanoku, województwo podkarpackie

„Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce. Założone zostało po drugiej wojnie światowej. Na obszarze skansenu prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu. Odtwarzając typowe układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku”.

Źródło: polska.googleblog.com


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top