Connect with us

Artykuły

Mediolan: moda to nie wszystko, loty od 96 zł

Mediolan: moda to nie wszystko, loty od 96 zł

Najsłynniejsze butiki znanych projektantów, spacerujący w pobliżu Galleria Vittorio Emanuele II ludzie, którzy wyglądają “jak milion dolarów” i ogólne wrażenie, że jest się w centrum dziania. Mediolan to miasto, której specyficzna atmosfera wynika z współistnienia bogactwa i biedy, nowoczesności i zacofania, kultury wysokiej i brzydoty.

  • Do Mediolanu polecisz z Berlina, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Mediolan i moda

Milano i świat mody to nierozłączna para. Butiki sławnych projektantów prześcigają się w prezentacji swoich najlepszych produktów, kolekcji. Przy Piazza Duomo znajdziesz jeden z najbardziej znanych symboli miasta – “handlową świątynię” Galleria Vittorio Emanuele II. Miłośnicy mody nie mieliby ominąć tzw. Dzielnicy Mody – Quadrilatero d’Oro. W Mediolanie i okolicach nie brakuje również outletów (np. Serravalle Designer Outlet ok. 60 km od miasta) i bazarów i pchlich targów (np. w dzielnicy Navigli lub przy ulicy Viale Papiniano).

Galleria Vittorio Emanuele II, Mediolan stolica mody
Galleria Vittorio Emanuele II, fot. BiancoBlue Dreamstime.com

Mediolan i zabytki

Imponującym zabytkiem i prawdopodobnie najbardziej znanym symbolem miasta jest Katedra, wznosząca się na środku Piazza del Duomo. Świątynia Duomo ma ponad 130 wieżyczek i ponad 2200 postaci świętych. Niesamowite wrażenie sprawia nie tylko z zewnątrz, ale też w środku dzięki ozdobnym witrażom. Przepiękny widok rozpościera się z dachu. 

Świątynia Duomo na Piazza del Duomo, Mediolan
Świątynia Duomo na Piazza del Duomo, fot. Olgacov Dreamstime.com
Widok z dachu świątyni Duomo, Mediolan
Widok z dachu świątyni Duomo, fot. Elisa Locci Dreamstime.com

Zwiedzając Mediolan nie można pominąć zamku Sforzów. Castello Sforzesco zbudowany jest z czerwonej cegły, otaczają go ufortyfikowane mury. We wnętrzach umieszczone są wspaniałe dzieła sztuki. Za zamkiem znajduje się największy mediolański park – Parco Sempione, idealne miejsce na leniwy spacer i chwilę odpoczynku. 

Zamek Sforzów, Mediolan
Zamek Sforzów, fot. Scaliger Dreamstime.com

Nietypowym miejsce, które warto zobaczyć w Mediolanie jest Cimitero Monumentale. O cmentarzu mówi się jako o muzeum, ma wielką wartość historyczną. Podzielony jest na trzy części, gdzie leżą katolicy, laicy i żydzi. Od początku cmentarzu chowano głównie osoby znane, burżuazję, osoby, które zasłużyły się na polu kultury. Nagrobki, mauzolea są monumentalne, pomniki i rzeźby wydają się wręcz żywe, mimo upływu lat prezentują kunszt artystów, którzy je wykonali. W pobliżu ruchliwych ulic Mediolanu miejsce jest bardzo klimatyczne, jest niczym miasto w mieście, gdzie znajdziesz chwilę na refleksję i zachwyt nad włoską kulturą.

Inspiracja podróżnicza: Turystyka cmentarna, czyli nowy trend w podróżowaniu.

Cimitero Monumentale, cmentarz Mediolan
Cimitero Monumentale, fot. Tupungato Dreamstime.com

Mediolan i szybkie samochody

Ciekawym muzeum jest też Muzeum Alfy Romeo  w którym można podziwiać fascynujące samochody i poznać ich historię. Ciekawe miejsce nie tylko dla fanów motoryzacji!

Muzeum Alfy Romeo w Arese, Lombardia
Muzeum Alfy Romeo w Arese, fot. Casper Munk Unsplash

Mediolan i Leonardo da Vinci

O Leonardowi da Vinci można mówić jak o prawdziwym przykładzie “człowieka renesansu” – jego wszechstronny talent docenili również w Mediolanie. Pracując na dworze Sforzów konstruował różne maszyny, był też głównym nadwornym malarzem. Podczas pobytu namalował m.in. “Damę z gronostajem” (zwyczajowo “Damę z łasiczką”). W Muzeum Narodowym Nauki i Technologii można zobaczyć jego szkice i prototypy. Największe arcydzieło malarskie – “Ostatnią wieczerzę” można zobaczyć w refektarzu kościoła Santa Maria della Grazie.

"Ostatnią wieczerzę” można zobaczyć w refektarzu kościoła Santa Maria della Grazie, Mediolan
„Ostatnią wieczerzę” można zobaczyć w refektarzu kościoła Santa Maria della Grazie, fot. Bennymarty Dreamstime.com

Mediolan i lokalne włoskie jedzenie

W kuchni włoskiej zakochało się już wielu ludzi. Punkty gastronomiczne, restauracje, pizzerie, trattorie – na każdym rogu można znaleźć okazję do poznania nowych smaków i spróbowania lokalnych produktów. Kuchnia lombardzka oparta jest na maśle i mięsie. Z tego regionu pochodzi słynne risotto alla milanese (na białym winie z dodatkiem szafranu). Warto spróbować również zupy cebulowej i flaków po mediolańsku. Na deser zaś lody i panettone (babka z rodzynkami).

Risotto alla milanese, kuchnia lombardzka
Risotto alla milanese, fot. Martinturzak Dreamstime.com
Panettone popularna jest zwłaszcza podczas świąt Bożego Narodzenia, Lombardia Włochy
Panettone popularna jest zwłaszcza podczas świąt Bożego Narodzenia, fot. Fabiobalbi Dreamstime.com

Mediolan i kultura

La Scala szczyci się jedną z najsłynniejszych scen operowych. W programie można znaleźć nie tylko opery, spektakle baletowe, ale również koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Można wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem i zobaczyć “od środka” jak wygląda teatr i przygotowania do spektakli (więcej informacji o wejściu do Museo Teatrale alla Scala).

La Scala, opera w Mediolanie
La Scala, fot. Wang Haijie Dreamstime.com

Mediolan i dizajn

Włosi uwielbiają nie tylko modę, ale też piękne rzeczy. Ciekawym miejscem, które warto zobaczyć się muzeum poświęcone dizajnu – La Triennale di Milano. Często zmieniające się wystawy prezentują te najlepsze i najciekawsze meble, rzeczy codziennego użytku i wariacje projektantów.

Muzeum dizajnu Triennale, Mediolan
Muzeum dizajnu Triennale, fot. Veit Hammer Unsplash

Mediolan i piłka nożna

Stadion San Siro to stadion dwóch klubów. Uczestnictwo w derby Mediolanu jest niezapomnianym wydarzeniem, podczas którego już podczas wybierania sektora wybiera się drużynę, której się będzie kibicować. Sektor Curva Sud mieniący się czerwono-czarnymi barwami fanów A.C. Milan, Curva Nord niebiesko-czarnymi kibiców Interu.Stadion nosi imię Giuseppe Meazza, włoskiego piłkarza i trenera, który był dwukrotnym mistrzem świata.

Mediolan i przemysł

Mediolan jest interesującym miastem również pod kątem przemysłu. Rozwija się tu hutnictwo, przemysł chemiczny, odzieżowy, szklarski, nie brakuje wielkich hal w których produkuje się szybkie pociągi, jachty i systemy obronne. Ciekawą ekspozycję prezentującą historię firmy i jej rozwój znajdziesz w Muzeum Pirelli, przedsiębiorstwa produkującego opony pneumatyczne. 

Atrakcje w okolicach Mediolanu

Jezioro Como 

Wybierz się nad włoskie jeziora! Kształt Lago di Como przypomina odwróconą literę Y, dzięki czemu ma najdłuższą linię brzegową. Znajduje się w północnych Włoszech, Lombardii i jest trzecim co do wielkości jeziorem we Włoszech (po Jeziorze Garda i Maggiore). Podzielone jest na trzy części: Ramo di Como, Lago di Lecco, Ramo di Colico. Najpopularniejsze kurorty to: Varenna, Bellagio i Menaggio, ale i mniejszym miejscowościom nie brakuje uroku. Z jednej strony górskie szczyty, z drugiej tafla jeziora.

Inspiracja podróżnicza: 10 pomysłów na urlop we Włoszech.

Menaggio nad Jeziorem Como, Włochy
Menaggio, na jeziorem Como, fot. Travelpeter Dreamstime.com
Villa La Gaeta nad jeziorem Como, Włochy
Villa La Gaeta nad jeziorem Como, fot. Eva Bocek Dreamstime.com

Citta Bassa (Dolne Miasto) i Città Alta (Górne Miasto) w Bergamo

Bergamo jest głównie miejscem przesiadkowym przy podróży do Mediolanu, zasługuje jednak na większą uwagę ze względu na swoją architekturę i klimat. Wybierz się na spacer po Dolnym Mieście, wjedź kolejką do Górnego Miasta, bez mapy i planu poznaj zakamarki i podążaj za zapachem lokalnych przysmaków!

Inspiracja podróżnicza: Atrakcje Jeziora Como i Bergamo.

Panorama miasta z Castello di San Vigilio, Bergamo
Panorama miasta z Castello di San Vigilio, fot. Krajinar Dreamstime.com

Wyścigi na torze w Monzie 

Planujesz odwiedzić Lombardię we wrześniu i interesujesz się szybkimi samochodami? W Monzie, niedaleko Mediolanu przed prawie stu laty został wybudowany tor wyścigowy Autodromo Nazionale di Monza, odbywa się tu m.in. Grand Prix Włoch.

Tor wyścigowy w Monzie, niedaleko Mediolanu
Tor wyścigowy w Monzie, fot. jacopo marello Unsplash

Jezioro Garda


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (9 votes)
//
To Top