Connect with us
Jezioro Braies, Dolomity Włochy

Artykuły

Najlepsze włoskie jeziora

Najlepsze włoskie jeziora

Zastanawiasz się nad city breakiem we Włoszech? Italia to nie tylko morze i góry, ale też niesamowite jeziora. Wybierz się na najpiękniejsze włoskie jeziora – Garda, Como, Iseo i wiele innych.

Przedstawiamy najlepsze jeziora we Włoszech.

Bilety do Włoch od 53 zł

Jezioro Garda

Lago di Garda jest jeziorem w północnej części Włoch, które słynie z klimatycznych kurortów i miasteczek turystycznych. Północną część, która jest górzysta i wietrzna wybierają miłośnicy sportów wodnych – windsurfingu. Południowa zaś cieszy się popularnością dzięki wielu polom kempingowym, parkom rozrywki i źródłom termalnym.

Jezioro Garda z Monte Baldo, Włochy
Jezioro Garda z Monte Baldo, fot. Chris Askew Dreamstime
Miejscowość Torbole nad jeziorem Garda, Włochy
Miejscowość Torbole nad jeziorem Garda, fot. Janos Gaspar Dreamstime

Na jeziorze Garda znajdują się też wyspy. Jedną z najbardziej znanych jest Isola del Garda, która jest położona niedaleko półwyspu Cap San Fermo. Znajduje się w rękach prywatnych, ale część jest udostępniona zwiedzającym.

Wyspa Isola del Garda położona jest na jeziorem Garda, Włochy
Wyspa Isola del Garda położona jest na jeziorem Garda, fot. Fabian Meseberg Dreamstime

Jezioro Como

Kształt Lago di Como przypomina odwróconą literę Y, dzięki czemu ma najdłuższą linię brzegową. Znajduje się w północnych Włoszech, Lombardii i jest trzecim co do wielkości jeziorem we Włoszech (po Jeziorze Garda i Maggiore). Podzielone jest na trzy części: Ramo di Como, Lago di Lecco, Ramo di Colico. Najpopularniejsze kurorty to: Varenna, Bellagio i Menaggio, ale i mniejszym miejscowościom nie brakuje uroku. Z jednej strony górskie szczyty, z drugiej tafla jeziora.

Menaggio nad Jeziorem Como, Włochy
Menaggio, na jeziorem Como, fot. Travelpeter Dreamstime
Zachód słońca w Varennie
Zachód słońca w Varennie nad jeziorem Como, fot. Ben Graham Dreamstime

Inspiracja podróżnicza: Atrakcje Jeziora Como i Bergamo.

Villa La Gaeta nad jeziorem Como, Włochy
Villa La Gaeta nad jeziorem Como, fot. Eva Bocek Dreamstime

Inspiracja podróżnicza: 10 pomysłów na urlop we Włoszech.

Jezioro Iseo

Położone w regionie Lombardia Lago d’Iseo jest wybierane najczęściej przez miłośników plaż i aktywnego wypoczynku na rowerach. Znajduje się tu wiele wytyczonych ścieżek rowerowych. Dzięki swojemu malowniczemu położeniu w dolinie Val Camonica gwarantuje niezapomniane widoki.

Jezioro Iseo, Wlochy
Jezioro Iseo, fot. Rado Slav Dreamstime

Na jeziorze Iseo znajduje się również wyspa – Monte Isola. Ciekawostką jest to, że w 2016 roku artysta Christo zaprezentował tu “chodnik na wodzie” – konstrukcję “The Floating Piers” złożoną z 220 tysięcy pływających kostek, które stworzyły niesamowite “molo na wodzie” łączące pobliskie wyspy.

Chodnik na wodzie na jeziorze Iseo, Włochy
Chodnik na wodzie na jeziorze Iseo, fot. Federica Violin Dreamstime

Jezioro Braies

Lago di Braies jest uważane za najpiękniejsze jezioro we Włoszech. Perła Południowego Tyrolu zachwyca swoim kolorem i otoczeniem. W krystalicznie czystych wodach Braies odbijają się otaczające je szczyty. W okolicach wytyczono wiele szlaków turystycznych, dzięki czemu można spędzić miło czas podziwiając zapierające dech w piersiach widoki. W sezonie można również wypożyczyć kajak lub łódkę.

Jezioro Braies, Włochy
Jezioro Braies, fot. Citalliance Dreamstime
Jezioro Braies, Dolomity Włochy
Jezioro Braies, fot. SimonDannhauer Dreamstime

Jezioro Bolsena

Środkowe Włochy skrywają mało znaną atrakcję – krystaliczno czyste jezioro Lago di Bolsena. Powstało przed setkami tysięcy lat w wyniku zapadnięciu kaldery Vulsini. Bolsena jest największym jeziorem wulkanicznym w Europie. Wybierz się do miejscowości Bolsena (od niej pochodzi nazwa jeziora) i podziwiaj okolicę z fortecy Rocca Monaldeschi della Cervara.

Jezioro Bolsena, Włochy
Jezioro Bolsena, fot. Freesurf69 Dreamstime

Jezioro Nambino

Lago Nambino jest położone na pograniczu Dolomitów Brenta i Alp Retyckich w Trentino. Teren jest objęty ochroną UNESCO Parku Przyrody Adamello Brenta. Warto wybrać się na spacer z pobliskiej miejscowości Madonna di Campiglio nad jezioro Nambino i podziwiać przepiękne widoki. Samo jezioro można okrążyć w ciągu pół godziny. W pobliskim schronisku górskim warto zamówić specjalności z regionu.

Jezioro Nambino Trentino Włochy
Jezioro Nambino, fot. Marco Ciannarella Dreamstime

Jezioro Maggiore

Polodowcowe Lago Maggiore położone jest na granicy Włoch i Szwajcarii. Jest to częsty kierunek turystów ze względu na liczne miejscowości uzdrowiskowe. Dzięki śródziemnomorskiemu klimatu rośnie tu bujna roślinność.

Jezioro Maggiore, Włochy
Jezioro Maggiore, fot. Ellesi Dreamstime

Na jeziorze jest kilka wysp, jednymi z najpopularniejszych są wyspy Boromejskie. Warto wybrać się na rejs statkiem na Isola Bella i Isola Madre.

Wyspa Isola Bella na jeziorze Maggiore, Włochy
Wyspa Isola Bella na jeziorze Maggiore, fot. Ellesi Dreamstime

Jeziora na Sardynii

Druga pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym oferuje przepiękne plaże, skaliste zatoki i ciekawe miasta. Jednym z największych sztucznych jezior w Europie jest Lago Omodeo, które jest położone w środkowej części Sardynii. Omodeo powstało w wyniku budowy tam na rzece Tirso, która przecina wyspę ze wschodu na zachód.

Jezioro Omodeo na Sardynii, Włochy
Jezioro Omodeo na Sardynii, fot. Patrizio Martorana Dreamstime

W północnej Sardynii warto zajrzeć nad jezioro Coghinas. Lago Coghinas podobnie jak Omodeo jest sztucznym zbiornikiem wodnym z bogatą fauną i florą.

Jezioro Coghinas na Sardynii, Włochy
Jezioro Coghinas na Sardynii, fot. Zaramira Dreamstime

Inspiracja podróżnicza: Cagliari i południowa Sardynia i Najlepsze wyspy na Morzu Śródziemnym.

Jeziora na Sycylii

Ciekawe miejsca, zabytki, plaże, wzniesienia, parki i charyzmatyczne miasta, dzięki temu Sycylia jest niepowtarzalnym miejscem na urlop. Na wyspie znajdują się też liczne jeziora. W północno-wschodniej części na terenie gór Nebrodi położone jest m.in. Lago dell’Ancipa. Znajduje się na wysokości 944 m n.p.m. i otoczony jest lasami.

Jezioro Ancipa na Sycylii, Włochy
Jezioro Ancipa na Sycylii, fot. Wire Stock Dreamstime

Na południowy zachód od Sycylii w akwenie Morza Śródziemnego położona jest ciekawa wyspa – Pantelleria. Znajdziesz tu izolowane plaże i zatoki. Jedną z atrakcji na Pantellerii są kąpiele w gorących źródłach powulkanicznych, warto zajrzeć do Lago Specchio di Venere, “Zwierciadła Wenus”.

Lago di Venere, Pantelleria
Lago di Venere, „Zwierciadło Wenus”, fot. Giuseppe Anello Dreamstime

Inspiracja podróżnicza: 15 niesamowitych wysp o których mogłeś nie słyszeć.

Tanie loty do Włoch

Loty do Włoch


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (8 votes)
//
To Top