Connect with us
Biegacz, najciekawsze maratony

Artykuły

Po lodzie i w towarzystwie niedźwiedzi: 6 ciekawych maratonów

Po lodzie i w towarzystwie niedźwiedzi: 6 ciekawych maratonów

Założyć sportowe buty, wziąć głęboki oddech i wystartować. Aktywni biegacze z pewnością zgodziliby się z tym, że niewiele rzeczy może dorównać poczuciu wolności podczas biegu. Dla wielu to forma relaksu, dla innych bieganie stało się sensem życia. Maratony i wydarzenia dla miłośników biegania są z roku na rok coraz bardziej popularne. 

Co myślisz o pomyśle, żeby połączyć bieganie i podróżowanie? Sprawdź nasze propozycje na drugą połowę 2020 i 2021 rok – przedstawiamy 6 ciekawych maratonów, na które warto zwrócić uwagę. 3…2…1…Do biegu, gotowi, start!

Bhutan International Marathon, Bhutan

Jeden z najbardziej odizolowanych narodów, Bhutan, jest także jednym z najbardziej urokliwych miejsc na ziemi. Niekończące się widoki dziewiczej przyrody, wyjątkowa architektura i niesamowita gościnność sprawiają, że kraj ten jest uważany za jeden z najszczęśliwszych na naszej planecie. Bhutan to miejsce idealne dla poszukiwaczy przygód.

Bieg w Butanie dzieli się na maraton o długości 42 kilometrów i półmaraton o długości 21 kilometrów. Trasa prowadzi przez malownicze wioski, celem jest zabytkowa świątynia buddyjska Punakha Dzong. Pieniądze zarobione podczas imprezy zostają przekazane na rzecz Bhutan’s Youth i Olympic Sports.

Kiedy: 6 marca 2021

Paro Taktsang, Bhutan,
Paro Taktsang, Bhutan, fot. Sam Power Unsplash

Great Wall Marathon, Chiny

Wyścig po Wielkim Murze Chińskim to coś dla tych, którzy uwielbiają adrenalinę. Maraton Great Wall Marathon był po raz pierwszy zorganizowany w 1999 roku – po dziś dzień uważany jest za jeden z najtrudniejszych na świecie. Regularnie bierze w nim około 2500 zawodników, którzy pochodzą z 60 krajów. Oprócz maratonu biega się półmaraton i 8,5-kilometrowy Fun Run.

Trasa maratonu nie należy do łatwych – niektóre fragmenty mogą być niebezpieczne. Biegaczy czekają więc niestabilne kamienie, strome podejścia i inne przeszkody. Nagrodą za wzięcie udziału jest poczucie pokonania własnych granic.

Kiedy: 15 maja 2021

Wielki Mur Chiński,
Wielki Mur Chiński, fot. Melissa Unsplash

Petra Desert Marathon, Jordania

Planując podróż do Jordanii zarezerwuj wystarczająco dużo czasu. W przeciwnym razie stracona szansa na pewno nie pozwoli ci spać! Przygoda na pustyni Wadi Rum, historyczna Petra – jeden z cudów świata, a do tego Morze Martwe.

Maraton z naprawdę wyjątkową scenerią rozpoczyna się w starożytnym mieście Petra i prowadzi swoich uczestników przez wielowiekowe grobowce, formacje wykute w skałach i jaskiniach. Uczestnicy maratonu muszą zmagać się z pustynnym krajobrazem, który przypomina niegościnną powierzchnię innej planety.

Kiedy: 5 września 2020

Pustynia Wadi Rum, Jordania
Pustynia Wadi Rum, fot. Anton Lecock Unsplash

Polar Circle Marathon, Grenlandia

Odległa Grenlandia to niesamowicie świeże powietrze, tundra i lód – nieprzyjazne tereny stały się miejscem, gdzie odbywa się jeden z ciekawszych maratonów: Polar Circle Marathon. Śnieg nie jest niczym niezwykłym. Podobnie jak temperatura – średnia temperatura w tym rejonie Grenlandii w październiku wynosi zwykle około -10°C.

Maraton Koła Podbiegunowego, często nazywany najzimniejszym maratonem na Ziemi, odbywa się w Kangerlussuaq na Grenlandii. Niekończący się lód i arktyczna tundra w tym rozległym kraju są tłem dla niezwykłego wyścigu, w którym biegacze mijają cichą, zamarzniętą pustynię, lodowate języki i nagromadzone resztki lodowców. Część trasy poprowadzona jest przez lód, ale główna część odbywa się na żwirowej drodze, która często pokrytej śniegiem. Droga łączy pokrywę lodową z małym miasteczkiem Kangerlussuaq, na północ od koła podbiegunowego.

Kiedy: 24-25 października 2020

Tasiilaq, Grenlandia,
Tasiilaq, Grenlandia, fot. Filip Gielda Unsplash

Big Five Marathon, RPA

Big Five Marathon albo inaczej Maraton Wielkiej Piątki Afryki uważany jest na “najdzikszy”. Dlaczego? Łączy wyścigi z unikalnym afrykańskim safari. Wielka Piątka w Południowej Afryce rozgrywa się w dziczy afrykańskiej sawanny. Słonie, nosorożce, lwy, bawoły i lamparty są widzami całego wydarzenia.

Jeśli wyobrażasz sobie specjalną bieżnię, jesteś w błędzie. Żadne ogrodzenia, płoty, rzeki – po prostu nic, co by dzieliło uczestnika od dzikiej przyrody. Nie musisz się jednak martwić o swoje bezpieczeństwo, podczas maratonu uczestnicy są obserwowani przez helikoptery i uzbrojonych strażników safari. Bieg odbywa się w prywatnym rezerwacie Entabeni między Johannesburgiem a Parkiem Narodowym Krugera.

Kiedy: 19 czerwca 2021

Park Narodowy Kruger,
Park Narodowy Kruger, fot. Sarthak Navjivan Unsplash

Iceland Volcano Marathon, Islandia

W pobliżu jeziora Mývan co roku odbywa się maraton na granicy północnoamerykańskich i eurazjatyckich płyt tektonicznych, w północnej strefie wulkanicznej. Miejsce to charakteryzuje się aktywnością geotermalną z gejzerami, źródłami termalnymi i skałami lawowymi.

Dominantą trasy jest krater Hverfjall. Nawierzchnia do biegania? Miękki czarny piasek wulkaniczny i polu lawy znanym jako Dimmuborgir lub Czarna Twierdza. Wstęp na maraton obejmuje jedną noc w Reykjaviku i cztery noce w Mývan, Húsavíku lub Laugar. Możliwości eksploracji tego obszaru są nieograniczone. Możesz odwiedzić największy wodospad w Europie, wybrać na wycieczkę i zobaczyć różnorodne formacje lawy przypominające zamki i zrelaksować się w podziemnej gorącej lagunie. Droga do Mývan przypomina podróż w czasie, miliardy lat wstecz do początków Ziemi.

Kiedy: 25 lipiec 2020

Dimmuborgir, Islandia
Dimmuborgir, fot. Ronile Pixabay

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
4/5 - (1 vote)

Rabaty

You currently have access to a subset of Twitter API v2 endpoints and limited v1.1 endpoints (e.g. media post, oauth) only. If you need access to this endpoint, you may need a different access level. You can learn more here: https://developer.twitter.com/en/portal/product