Connect with us
Opuszczony park rozrywki w Pripyat, Ukraina

Artykuły

8 opuszczonych miejsc, które wywołują gęsią skórkę

8 opuszczonych miejsc, które wywołują gęsią skórkę

Ciarki na plecach, spocone dłonie, nerwowa reakcja na każdy dźwięk – na świecie są takie miejsca, które z jednej strony fascynują, ale też potrafią porządnie przestraszyć. O wielu mówi się, że są miejscem, gdzie mieszkają duchy.

Advertisement

Przedstawiamy 8 miejsc, które mogą przyprawić o gęsią skórkę ze względu na historię i okolicę.

Valle dei Mulini, dolina młynów, Włochy

Na południe od Neapolu w okolicach Gragnano znajdziesz niewielką dolinę w której znajdują się opuszczone młyny. Ich historia sięga XIII wieku. Z czasem jednak ze względu na powstawanie coraz bardziej nowoczesnych młynów te z Valle dei Mulini zaczęły popadawać w ruinę. Dzisiaj porośnięte gęstą roślinnością są nie lada atrakcją w okolicy. Nocą jednak miejsce staje się mroczne i straszne.

Valle dei Mulini, dolina młynów, Włochy
Valle dei Mulini, dolina młynów, fot. Ksenia Samorukova Dreamstime.com

Dworzec międzynarodowy Canfranc, Hiszpania

Wsiąść do pociągu byle jakiego i wysiąść w Canfranc w hiszpańskich Pirenejach? Na pierwszy rzut oka dworzec wydaje się majestatyczny i sprawia wrażenie jakby wszystko było ok. Został zbudowany w 1928 roku, w budynku jest kilkaset okien i ponad 150 drzwi. Jego historia kończy się jednak w 1970 roku, kiedy uległ zniszczeniu most kolejowy L’Estanguet koło Accous oraz decyzji, żeby go nie odbudowywać. Od tego czasu dworzec zaczął popadać w ruinę i niestety mimo różnych inicjatyw pozostaje opuszczony.

Dworzec w Canfranc, Pireneje, Hiszpania
Dworzec w Canfranc, Pireneje, fot. Algarabi Dreamstime.com

Forty Maunsella, Wielka Brytania

Forty wojsk lądowych znajdują się u wybrzeża przy ujściu Tamizy i Medway. Podczas II wojny światowej służyły do ochrony Anglii przed nalotami Luftwaffe. W latach 50-tych przestały być używane. Służyły nawet jako pirackie rozgłośnie radiowe. Przy dobrej pogodzie widać je z brzegu Shoebury East Beach lub podczas wycieczki statkiem.

Forty Maunsella, Wielka Brytnia
Forty Maunsella, fot. James Boreham Unsplash

Prypeć , Ukraina

Prypeć to ukraińskie miasto, które było najbardziej poszkodowane w wybuchu w czarnobylskiej elektrowni w 1986 roku. Jest to jedno z miejsc, które wzbudza emocje i fascynuje zarazem. Park rozrywki, opuszczone szkolne ławki, rzeczy pozostawione jakby “na chwilę”. Panująca tu atmosfera opuszczonego miasta przypomina smutną historię i jest swego rodzaju ostrzeżeniem.

Opuszczony park rozrywki w Pripyat, Ukraina
Opuszczony park rozrywki w Prypeć (Pripyat), fot. Igor Stramyk Dreamstime.com
Pripyat, Ukraina
Prypeć (Pripyat), fot. Daria Kochetova Dreamstime.com
Prypeć, Czarnobyl Ukraina
Prypeć, fot. Yves Alarie Unsplash

Wyspa Hashima, Nagasaki, Japonia

Opuszczona wyspa Hashima położona jest na Morzu Wschodniochińskim, niedaleko Nagasaki. Dzisiaj nazywana jest wyspą duchów, jednak na przełomie XIX i XX wieku działała tu kopalnia węgla. Na niewielkiej powierzchni prócz niej zostały zbudowane bloki mieszkalne, działały sklepy. Nie brakowało nawet szpitala, basenu i cmentarza. Po zamknięciu kopalni w ciągu kilku tygodni tętniące życiem miasto zostało opuszczone.

Opuszczona wyspa Hashima, Japonia
Opuszczona wyspa Hashima, fot. Motive56 Dreamstime.com
Opuszczona wyspa Hashima, Nagasaki Japonia
Opuszczona wyspa Hashima, fot. Mathiasrhode Dreamstime.com

Latarnia morska Rubjerg Knude, Dania

Dania to malowniczy kraj, nie brakuje tu jednak miejsc, które trudno określić. Jednym z nich jest latarnia Rubjerg Knude, która ze względu na postępującą erozję może być pochłonięte przez morze. Rubjerg Knude znajduje się w północnej części kraju i usytuowana jest na klifie o tej samej nazwie. Latarnię obecnie otaczają wydmy, które zasypują jej podstawę. Ponad 100 lat temu jednak miejsce porośnięte było bujną roślinnością, budynek był postawiony ponad 200 metrów od brzegu.

Latarnia morska Rubjerg Knude, Dania
Latarnia morska Rubjerg Knude, fot. Biathlonua Dreamstime.com

Wyspa lalek Xochimilco, Meksyk

Isla de las Muñecas to niewielka wyspa położona w granicach miasta Meksyk. Obszar został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Z wyspą wiąże się mroczna historia. Na konarach drzew zawieszone są fragmenty dziecięcych latek. Mimo, że wyspa wygląda jak z horroru tak naprawdę była domem Juliana Santa Barrera, który w latach 50-tych XX wieku tu zamieszkał. Legenda mówi, że Barrera usłyszał odgłosy tonącej w otaczających kanałach dziewczynki, której nie mógł uratować. Znalazł tylko lalkę, którą powiesił na drzewie. Z czasem zaczął ich znajdować jeszcze więcej. Owiana złą sławą wyspa jest mimo wszystko atrakcją turystyczną dla tych, którzy lubią niewyjaśnione mroczne historie.

Wyspa lalek Xochimilco, Meksyk
Wyspa lalek Xochimilco, fot. Marketa Novakova Dreamstime.com

Kościół św. Jerzego, Luková, Czechy

Odziane w białe szaty postacie upamiętniające Niemców sudeckich, którzy mieszkali w czeskiej wiosce są jedną z atrakcji regionu. Około 45 km od Pilzna w miejscowości Luková znajdował się niszczejący i opuszczony kościół. Dzięki inicjatywie czeskiego studenta, Jakuba Hadravy, który jest autorem gipsowych rzeź udało się uzbierać finanse na renowację budynku. Postacie sprawiają niesamowite wrażenie, niektóre z nich pokryte są fosforem, dzięki czemu odnosi się wrażenie, że są “prawdziwymi” duchami.

Wybrane lotnisko 493 inspiracji Wybrane lotnisko
od 29 Rezerwacja
Zdjęcie: Shutterstock, Dreamstime, Unsplash.com
Click to comment
//
To Top