Connect with us
San Sebastián

Artykuły

10 najlepszych miejsc w północnej Hiszpanii

10 najlepszych miejsc w północnej Hiszpanii

W Hiszpanii jest wszystko, czego potrzeba do szczęścia i udanego urlopu. Interesujesz się historią i zabytkami? Sprawdź najlepsze hiszpańskie miasta. Wakacje na wyspie? W Hiszpanii jest ich wiele – ¡Hola España! NAJ hiszpańskie wyspy.

Przedstawiamy 10 najlepszych miejsc w północnej Hiszpanii.

Berlin/KatowiceLot bezpośredniSantanderLot bezpośredniBerlin/Katowice
od 119 Rezerwacja

Cadaqués

Cadaqués położone jest na wybrzeżu Costa Brava i zachwyca turystów zatokami z plażami i białymi domkami. Miasteczko zajmuje szczególne miejsce w historii sztuki. Związany z nim był Salvador Dalí, Pablo Picasso i Joan Miró. Cadaqués położone jest na uboczu, dzięki czemu panuje tu niesamowita atmosfera. Cadaqués jest jednym z naszych 10 pomysłów na Hiszpanię.

Cadaqués z lotu ptaka, Hiszpania
Cadaqués z lotu ptaka, fot. Flydragonfly Dreamstime.com

Najwyższy szczyt w Pirenejach – Aneto

Hiszpanię odwiedzają również miłośnicy gór. Pico de Aneto jest najwyższym szczytem w Pirenejach, położony jest na północy Aragonii. Wysokość Aneto to 3404 m n.p.m.

Droga na szczyt Pico Aneto, Hiszpania Pireneje
Droga na szczyt Pico Aneto, fot. Juliovazquez00 Dreamstime.com

Inspiracja podróżnicza: Lourdes: Sanktuarium i przepiękne Pireneje.

Pamplona (Pampeluna)

Nazwa miasta związana jest Pompejuszem, które je założył w I wieku p.n.e. Pampeluna jest stolicą prowincji Nawarra, prowadzi przez nią szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela. Jednym z ważniejszych budynków w mieście jest kościół w stylu gotyckim i neogotyckim Catedral Metropolitana de Santa María la Real, który zachwyca swoim wnętrzem.

Plac Plaza del Castillo w Pampelunie,
Plac Plaza del Castillo w Pampelunie, fot. Sergey Dzyuba Dreamstime.com
Wnętrze katedry w Pampelunie,
Wnętrze katedry w Pampelunie, fot. Andrea La Corte Dreamstime.com

Ciekawym wydarzeniem, które ma miejsce w Pampelunie jest “sanfermines”, które obchodzone jest w lipcu ku czci św. Firmina. Organizowane są m.in. gonitwy z bykami po ulicach miasta.

Festiwal sanfermines w Pamplonie,
Festiwal sanfermines w Pamplonie, fot. Navarra Unsplash

San Sebastián

Niedaleko granicy z Francją San Sebastián to miasto, które nazywane jest “perłą północy”. Popularna miejscowość wypoczynkowa przyciąga miłośników plażowania i sportów wodnych. Przy dobrej pogodzie plaże w Zatoce La Concha wypełniają się do ostatniego miejsca. Naprzeciwko plaży znajdziesz niewielką wyspę Isla de Santa Clara, znajduje się na niej m.in. latarnia morska.

San Sebastián
San Sebastián, fot. Saiko3p Dreamstime.com
Wyspa Santa Clara w Zatoce La Concha w San Sebastián
Wyspa Santa Clara w Zatoce La Concha w San Sebastián, fot. Rechitan Sorin Dreamstime.com

Co roku 20 stycznia odbywa się tu huczny festiwal – Tamborrada podczas którego uczestnicy przebrani za kucharzy i żołnierzy maszerują po mieście w akompaniamencie muzyki.

Bilbao

Największe miasto Kraju Basków. Sercem Bilbao jest Plaza Miguel de Unamuno, które wypełnia się mieszkańcami i turystami, którzy spędzają czas na leniwych pogawędkach smakując tapas i kosztując wina. Spacerując po mieście odwiedź targ Mercado de la Ribera, gdzie kupisz świeże lokalne produkty.

Bilbao
Bilbao, fot. Saiko3p Dreamstime.com
Targ Mercado de la Ribera, Bilbao
Targ Mercado de la Ribera, fot. Karol Kozlowski Dreamstime.com

W Bilbao znajdziesz jedno z najlepszych hiszpańskich muzeów Muzeum Guggenheima. To muzeum sztuki współczesnej, które powstało w 1997 roku. Muzeum było jednym z pomysłów władz na wyciągnięcie Bilbao z kryzysu i umieszczenie go na mapie interesujących miejsc w Hiszpanii. Znajdują się tu dzieła m.in. Andy Warhola. Interesujący jest nie tylko sam budynek, ale też przestronne sale prezentujące współczesne dzieła (nierzadko bardzo eksperymentalne).

Wystawa w Muzeum Guggenheima, Bilbao hiszpania
Wystawa w Muzeum Guggenheima, fot. Carlos Dominique Dreamstime.com
Muzeum Guggenheima, Bilbao
Muzeum Guggenheima, fot.Lucas Viani Dreamstime.com

Santander

Położone nad Zatoką Biskajską Santander to popularne kąpielisko. Udaj się na spacer na półwysep Magdalena, gdzie znajduje się pałac z początku XX wieku Palacio de la Magdalena. Zaplanuj całodzienny pobyt na plaży Sardinero lub wybierz się na wycieczkę do latarni morskiej Faro de Cabo Mayor.

Palacio de la Magdalena, Santander
Palacio de la Magdalena, fot. Saiko3p Dreamstime.com
Faro de Cabo Mayor, Santander
Faro de Cabo Mayor, fot. Joaquin Ossorio Castillo Dreamstime.com

Chcesz zobaczyć tygrysy, wielbłądy, niedźwiedzie i antylopy? Wybierz się na południe od Santander, gdzie znajdziesz park Parque Natural de Cabárceno.

Park naturalny Cabárceno, niedaleko Satander
Park naturalny Cabárceno, fot. David Herraez Dreamstime.com

Sprawdź również: Północ Hiszpanii: wakacje w Santander od 496 zł/osoba + hotel w centrum.

Oviedo

Oviedo jest stolicą regionu Asturia, która graniczny z Kantabrią, Kastylią, Leónem i Galicją. Symbolem regionu Asturia jest cydr (sidra), który się nie tylko pije, ale dodaje do potraw czy używa zamiast oleju. Oviedo zostało założone w VIII wieku, życie tu toczy się własnym tempem. Ciekawostką jest, że w mieście kręcono niektóre sceny do filmu “Vicky Cristina Barcelona” Woody’ego Allena.

Panorama Oviedo,
Panorama Oviedo, fot. Carlos Soler Martinez Dreamstime.com

Oviedo otoczone jest górami, jeśli lubisz wspinać się i spacerować po wzniesieniach, wybierz się na pobliski szczyt Monte Naranco. Po drodze możesz zobaczyć np. niewielki kościół San Miguel de Lillo i Santa María del Naranco.

Kościół San Miguel de Lillo, Oviedo
Kościół San Miguel de Lillo, fot. Milesfoto Dreamstime.com

Inspiracja podróżnicza: Wiele autorskich miasteczek położonych jest na wzniesieniach. Jednym z takich miasteczek jest Cudillero o którym krążą legendy, że zostało zasiedlone przez Wikingów. Sprawdź więcej – “10 pomysłów na Hiszpanię”.

Foz

W północno-wschodnie wybrzeże Galicji znajdziesz miasto Foz, dawną wioskę rybacką i jeden z ważniejszych portów w regionie. Foz leży u ujścia rzeki Masma. Okolice idealnie nadają się do plażowania i aktywnego wypoczynku nad wodą. Jednymi z popularnych plaży są Rapadoira, Altar, Llas, Peizás i Pampillosa.

Plaża w Foz, Galicja
Plaża w Foz, fot. Milacroft Dreamstime.com

A Coruña

Fanom sportu kojarzy się z klubem piłkarskim. Pozostałym – z Galicją, szklanymi balkonami, plażami i zabytkami. W A Coruña znajduje się Torre de Hércules (Wieża Herkulesa), jedyna zachowana od czasów rzymskich latarnia. Powstała na przełomie I w. n.e., została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Legenda mówi, że postawił ją sam mityczny siłacz. Malownicze położenie miasta zachęca do jego powolnego zwiedzania.

Torre de Hércules, A Coruna
Torre de Hércules, fot. Saiko3p Dreamstime.com

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela jest celem wielu pielgrzymów z całego świata od czasów średniowiecza. Według tradycji kościół Catedral de Santiago de Compostela to miejsce spoczynku św. Jakuba, jednego z dwunastu apostołów. Do Santiago prowadzi Droga św. Jabuka (Camino de Santiago), która jest oznaczona charakterystyczną muszlą św. Jakuba.

Kościół Catedral de Santiago de Compostela,
Kościół Catedral de Santiago de Compostela, fot. Avictorero Dreamstime.com

Ciekawym miejscem jest Cidade da Cultura, kompleks budynków poświęconych kulturze. Uwagę zwraca niestandardowy i monumentalny wygląd. Organizowane są tu różne wystawy.

Kompleks Cidade da Cultura, Santiago de Compostela
Kompleks Cidade da Cultura, fot. Fabrizio Robba Dreamstime.com
7 miastLot bezpośredniHiszpaniaLot bezpośredni7 miast
od 96 Rezerwacja

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (10 votes)
//
To Top