Connect with us
Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie,

Artykuły

Wiza do Rosji – ile kosztuje? Jak ją załatwić i gdzie?

Wiza do Rosji – ile kosztuje? Jak ją załatwić i gdzie?

Polacy podróżujący do Rosji zobowiązani są do posiadania ważnych dokumentów podróży, w tym wizy. Sprawdź ile kosztuje wiza do Rosji, jak i gdzie można złożyć wniosek. W artykule dowiesz się również, czy przesiadając się w Rosji potrzebujesz załatwić wizę tranzytową oraz o zasadach bezpłatnej wizy do Obwodu Kaliningradzkiego.

Wiza turystyczna do Rosji

Planujesz przejechać koleją transsyberyjską, zobaczyć największe atrakcje Moskwy lub najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie – Bajkał? Musisz załatwić wizę. Co potrzebujesz wiedzieć?

 • Twój paszport musi być ważny minimalnie 6 miesięcy (180 dni) po planowanej dacie opuszczenia Federacji Rosyjskiej.
 • Trzeba przedstawić jedno zdjęcie (3,5×4,5 cm).
 • Trzeba przedstawić ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem €30 000 ważne na terenie Federacji Rosyjskiej na okres przejazdu tranzytem przez Rosję.
 • Trzeba mieć potwierdzenie przyjęcia turysty zagranicznego wystawione przez rosyjską firmę turystyczną, zarejestrowaną w rosyjskim Federalnym Rejestrze Touroperatorów.
 • Na granicy musisz wypełnić kartę migracyjną. Jej zgubienie trzeba zgłosić w urzędzie migracyjnym w celu wyrobienia duplikatu. 
 • Wiza turystyczna wydawana jest maksymalnie na 30 dni. 
 • Opłata konsularna za wydanie wizy do Rosji: 150 zł. Doliczana jest również opłata serwisowa dla RCW (Rosyjskie Centrum Wizowe) w wysokości ok. 125 zł. W przypadku trybu ekspresowego (do 3 dni) opłaty są wyższe.

Przesiadka w Rosji – czy potrzebna jest wiza?

Polacy podróżujący tranzytem przez Rosję samolotem (mającym tylko przesiadkę w Rosji, bez zmiany lotniska) nie potrzebują wizy tranzytowej. Na stronie  Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Rosja podana jest informacja:

“Z obowiązku posiadania wizy zwolnieni są pasażerowie podróżującym samolotem, przelatujący tranzytem przez terytorium Federacji Rosyjskiej, posiadający dokumenty uprawniające do wjazdu do państwa docelowego oraz bilet lotniczy z potwierdzoną datą wylotu z przesiadkowego portu lotniczego na terytorium Federacji Rosyjskiej w ciągu 24 godzin od chwili przybycia. Osoby te nie mogą opuszczać terytorium portu lotniczego bez stosownego zezwolenia właściwych służb migracyjnych.” 

Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie,
Sobór Wasyla Błogosławionego w Moskwie, fot. Aurelien Romain Unsplash

Wiza tranzytowa do Rosji – kiedy ją musisz mieć?

Wizę tranzytową muszą posiadać podróżujący samochodem lub motocyklem. Muszą ją również posiadać ci, którzy podczas przesiadki zmieniają lotnisko, na przykład lecą do portu lotniczego Moskwa-Szeremietiewo a kolejny lot do miejsca docelowego mają z portu lotniczego Moskwa-Domodiedowo. Wiza tranzytowa do Rosji wydawana jest na 10 dni. Co musisz jeszcze wiedzieć o wizie tranzytowej?

 • Trzeba przedstawić ważny paszport.
 • Trzeba przedstawić jedno zdjęcie (3,5×4,5 cm).
 • Trzeba przedstawić ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem €30 000 ważne na terenie Federacji Rosyjskiej na okres przejazdu tranzytem przez Rosję.
 • Trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające spełnienie obowiązku wizowego w miejscu docelowym.
 • Opłata konsularna za wydanie wizy tranzytowej do Rosji: 150 zł. Doliczana jest również opłata serwisowa dla RCW (Rosyjskie Centrum Wizowe) w wysokości ok. 125 zł. W przypadku trybu ekspresowego (do 3 dni) opłaty są wyższe.

Kontakt: Wydział Konsularny Ambasady Rosji w Warszawie

Dane kontaktowe do Wydziału Konsularnego Ambasady Rosji w Warszawie: 

Adres: ul. Belwederska 25C, 00-761 Warszawa 

Telefon: (+48-22)-122-10-12 

Faks: (8-10-48-22) 849-40-85 

E-mail: [email protected]

Podróż do Obwodu Kaliningradzkiego 

Od 1.07.2019 Polacy mogą skorzystać z bezpłatnego pozwolenia na wjazd na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pobyt w regionie nie może przekraczać jednak 8 dni. Wniosek o bezpłatną wizę do Obwodu Kaliningradzkiego złożysz tutaj: electronic-visa.kdmid.ru.

Podróż do Sankt Petersburga

Podobny system bezpłatnej wizy planowany jest w przypadku Sankt Petersburgu. Miałaby być dostępna od 1 października 2019: “Wenecja Północy” już niedługą z darmową e-wizą

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Sankt Petersburgu, Rosja
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Sankt Petersburgu, fot. Dimbar76 Dreamstime.com

Informacje nt. Rosji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Aktualne informacje na temat Rosji możesz przeczytać na stronie rządowej MSZ: Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Rosja lub na stronie: Wydział Konsularny Ambasady Rosji w Polsce.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

 • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
 • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
 • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

 • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top