Connect with us
Zorza polarna nad jeziorem Kallavesi, Finlandia

Artykuły

Naukowcy chcą nazwać zorzę polarną. Możesz wysłać im swój pomysł

Naukowcy chcą nazwać zorzę polarną. Możesz wysłać im swój pomysł

Zorza polarna pojawiająca się w arktycznej Europie otrzyma swoje własne imię. Jakie? Weź udział i wyślij swój pomysł!

Fascynująca zorza polarna

To magiczne zjawisko pojawia się, gdy małe cząsteczki burzy słonecznej wchodzą w interakcję z atmosferą. Rezultatem jest różnorodność intensywności kolorów. Wkrótce zorza (albo inaczej aurora borealis), którą można obserwować Finlandii, szwedzkiej Laponii i północnej Norwegii otrzyma swoje oficjalną nazwę.

„W ciągu roku zorze polarne pojawiają się przez ponad 200 dni. Większości z nich niestety nie widać z powodu takich czynników, jak złe warunki pogodowe lub zdarzają się w ciągu dnia” – Jesse Ketonen, kierownik ds. Komunikacji w Visit Arctic Europe II.

Przy wyborze zorzy, które otrzymają imię, Space Weather Prediction używa narzędzia do analizy słonecznych promieni rentgenowskich. Na podstawie uzyskanych w ten sposób danych można powiedzieć, że najsilniejsza, najbardziej widoczna zorza polarna pojawi się ponownie za dzień lub dwa. Następnie Visit Arctic Europe wybiera nazwę dla konkretnej zorzy polarnej i publikuje ją na swojej stronie internetowej i Instagramie (instagram.com/thisisarcticcom).

Organizacja przygotowała już kilka nazw, które wywodzą się z historii, kultury regionu czy mitologii. Chcą jednak dać szansę innym – można zasugerować własne imię, niekoniecznie związane z “północą”.

„Z kulturowego punktu widzenia zorza polarna jest bardzo ważna dla regionu nordyckiego i arktycznego” – Jesse Ketonen. 

Na przykład w mitologii nordyckiej światła są powiązane ze świtem stworzenia, a Wikingowie wierzyli, że zorza polarna jest duszą walczących wojowników. 

Ludzie mogą wymyślać imiona i udostępniać zdjęcia w mediach społecznościowych z hashtagami, które wyrażają nazwę – na przykład #AuroraHarri.

Źródło: Lonelyplanet


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top