Connect with us
mapa

Artykuły

30 miejsc, które warto odwiedzić w Europie przed 30-tką

30 miejsc, które warto odwiedzić w Europie przed 30-tką

Listy, zestawienia – większość z nas na którymś etapie życia decyduje się na swego rodzaju podsumowania i przygotowanie bardziej realnych planów na przyszłość. Często takim wiekiem są zbliżające się 30 urodziny. Na naszym blogu znajdziesz zestawienie: 40 miejsc, które warto zobaczyć przed 40-tką – propozycje dotyczą różnych destynacji na całym świecie. Przyznajemy – w naszej redakcji udało nam się zobaczyć zaledwie kilka z tych miejsc, ale wierzymy, że się to nam jeszcze uda ;).

Postanowiliśmy realnie spojrzeć na kwestię podróży i wybraliśmy 30 miejsc w Europie, które podczas naszych podróży odwiedziliśmy i które chcielibyśmy zobaczyć w najbliższym czasie (no dobra, do wielu z nich dotrzemy pewnie dopiero przed 40-tką ;). Przedstawiamy miejsca “must-see” oraz takie poza szlakiem. Wybierz się z nami w podróż – na kwestię wieku patrzymy z przymrużeniem oka :).

Rajskie laguny: błękitna i kryształowa, Comino, Malta

Krystalicznie czysta woda, mieniąca się różnymi odcieniami koloru niebieskiego. Wybierając się na Maltę warto zaplanować wycieczkę na pobliską wyspę Comino. Ostre skały i klify oraz niesamowity kolor morza przyciąga miłośników nurkowania. Blue Lagoon i Crystal Lagoon – najlepiej prezentują się w lecie podczas słonecznego dnia, ale nie tracą swojego uroku późną jesienią, kiedy turystów jest mniej, a do wody skaczą tylko ci odważni.

Błękitna Laguna, Comino, Malta
Błękitna Laguna, Comino, fot. Mike Nahlii Unsplash

Lofoty, Norwegia

Pierwszeństwo ma tu przyroda. Wąskie i malownicze fiordy, strome i wysokie skały, zmienna pogoda – archipelag Lofoty w Norwegii odwiedzają nieliczni, ale prawdopodobnie kto tu raz zawita, z pewnością będzie chciał wrócić. Zorza polarna, plaża Kvalvika, wejście na Reinebringen i widok na Reine, wioska rybarska Hamnøy… Zdjęcia nie oddają tego, co można zobaczyć na żywo.

Plaża Kvalvika, Lofoty,
Plaża Kvalvika, Lofoty, fot. Kym Ellis Unsplash

Droga Transfogaraska, Rumunia

27 wiaduktów i 830 mostów oraz tunele i serpentyny – a to wszystko na 150 kilometrowej trasie… Rumuńska Droga Transfogaraska przebiega południowo przez środkową część kraju – przejazd serpentynami na długo zostaje w pamięci. Jedną z atrakcji, którą można odwiedzić w okolicy jest zamek Poenari – siedziba Włada Palownika, który posłużył jako pierwowzór hrabi Dracula.

Droga Transfogaraska, Rumunia
Droga Transfogaraska, fot. Sokol Eugeniu Unsplash

Tradycyjna wieś Cziczmany (Čičmany), Słowacja

Ponad setka domów ozdobioncyh ludowymi wzorami znajduje się w kraju żylińskim. Białe malowidła miały pełnić nie tylko funkcję ochronną, ale również przynieść szczęście.Wiele z budynków otrzymało status narodowych pamiątek kultury. Na ornamenty przedstawiające pióra i koguta, a nawet tak zwane “dupki kurczaka” można natrafić prawie wszędzie. Z wioski można wybrać się czerwonym szlakiem na szczyt Strážov – najwyższy w Gór Strażowskich (1213 m n.p.m.).

Čičmany, Słowacja
Čičmany, fot. Ivo Houška Pixabay

Region Algarve, Portugalia

Południe Portugalii urzekło nas swoimi klifami i wioskami rybackimi oraz plażami. W pamięci utkwiły nam w szczególności Praia da Balança i Praia do Camilo, znajdujące się niedaleko Lagos. I jeszcze jaskinia Algar de Benagil!

Jaskinia Benagil, Algarve
Jaskinia Benagil, fot. Julius Silver Pixabay.jpg

Majorka, Hiszpania

Ktoś może powiedzieć, że “oklepana”, “nieciekawa”, “przecież to już było”, ale według nas cały czas zasługuje na zainteresowanie. Dzięki swojej różnorodności Majorka jest wyspą, którą warto odwiedzić nie tylko w lecie, ale też wiosna lub jesienią. Da się tu nie tylko odpoczywać na plaży, ale też poznać ciekawe historyczne miasteczka lub wybrać się w góry. Dla każdego coś miłego – Majorkę polecamy!

Cap de Formentor, Majorka,
Cap de Formentor, Majorka, fot. Tommy_Rau Pixabay

Karlowe Wary, Czechy

W “pewnym” wieku warto zwracać uwagę na swoje zdrowie ;). Spacery po parku i do pijalni wód, specjalne kąpiele – pobyt w uzdrowisku może kojarzyć się z nudą, ale wszystko zależy od “miejscówki”. Region turystyczny Zachodnioczeskie Uzdrowiska jest wyjątkowy ze względu na ilość wypływów wód i gazów mineralnych. Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie tworzą słynny trójkąt uzdrowiskowy. Na naszą listę wpisaliśmy Karlowe Wary – w przerwach między kuracjami wybierz się podziwiać secesyjną architekturę miasta.

Karlowe Wary
Karlowe Wary, fot. DaLiu Shutterstock

Zamek Neuschwanstein, Niemcy

Został zbudowany w XIX wieku i położony jest w południowej Bawarii. Jest najsławniejszym wśród zamków Ludwika II, który zachwyca swoim romantyzmem. Prawdopodobnie też jest najczęściej fotografowanym zamkiem u naszych zachodnich sąsiadów

Zamek Neuschwanstein, Niemcy
Zamek Neuschwanstein, fot. Felix Unsplash

Billund, Dania

Drewniana kaczka, którą Ole Kirk Christiansen w latach 30-tych XX wieku wystrugał dla swoich dzieci stała się kamieniem milowym dla przedsiębiorcy z Billund. Christiansen w ciągu kilku lat stworzył 200 drewnianych, a potem plastikowych zabawek, które podbiły świat. Park rozrywki Legoland został otwarty w 1968 roku, który przyciąga dzieci i dorosłych z całego świata. Tu wiek nie ma znaczenia!

Legoland, Billund, Dania
Legoland, Billund, fot. José van den Hengel Pixabay

Gotlandia, Szwecja

Szwecja może pochwalić się ponad 250 tysiącami wysp i wysepek. Warto odwiedzić chociaż jedną z nich. Największą z nich i zarazem największą na Morzu Bałtyckim jest Gotlandia. W XIV-XV wieku ukrywali się tu piraci. Plaże, ścieżki rowerowe i tajemnicze zakątki – Gotlandia to idealne miejsce na aktywny wypoczynek.

Mieszkańcy Gotlandii zajmują się tradycyjnym rybołóstwem, Gotlandia Szwecja
Mieszkańcy Gotlandii zajmują się tradycyjnym rybołóstwem, fot. Allertaler Pixabay

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi, Finlandia

Tähtikuja 1, 96930 Arctic Circle, Finland – na ten adres w zeszłym roku wysłaliśmy list do świętego Mikołaja. Tak dla żartu, bo przecież podobno Mikołaj nie istnieje… Po tym jak w skrzynce znaleźliśmy kopertę od elfów uwierzyliśmy i zapragnęliśmy wybrać się do Rovaniemi :).

Wioska świętego Mikołaja, Rovaniemi
Wioska świętego Mikołaja, fot. Roman Babakin Shutterstock

Blue Lagoon, Islandia

Zdjęcie Błękitnej Laguny na Islandii było jednym z pierwszych, które przed laty zainspirowały nas do podróży na wyspę. Kraina Lodu i Ognia to obowiązkowa destynacja każdego podróżnika i miłośnika przyrody.

Blue Lagoon, Islandia,
Blue Lagoon, Islandia, fot. Agnieszka M Unsplash

Szetlandy, Szkocja

Maskonury, kuce szetlandzkie, silne wiatry – archipelag wysp na Oceanie Atlantyckim to destynacja dla “zahartowanych” podróżników – chociaż raz w życiu warto sprawdzić na własnej skórze, czy się zalicza do tej grupy ;).

Na Szetlandach można spotkać maskonury,
Na Szetlandach można spotkać maskonury, fot. Joe deSousa Unsplash

Klify Moheru, Irlandia

Na noszenie moherowego sweterka albo beretu będzie jeszcze czas, ale póki co dodaj do swojej listy “must see” Cliffs of Moher w Irlandii.

Klify Moheru, Irlandia
Klify Moheru, fot. 6361777 Pixabay

Wulkan Teide, Teneryfa, Hiszpania

Wysokość: 3 718 m n.p.m. Najwyższy szczyt Hiszpanii i w sumie jakiejkolwiek atlantyckiej wyspy. Do wyboru wejście o własnych siłach albo z pomocą kolejki teleferico (i dalej pieszo).

Szczyt Teide, Teneryfa
Szczyt Teide, fot. Michal Mrozek Unsplash

Arcipelago della Maddalena, Sardynia, Włochy

Szmaragdowe Wybrzeże brzmi dobrze, prawda? Północno-wschodnie wybrzeże Sardynii przypomina trochę Karaiby, trochę Malediwy, trochę Seszele… No, jedynym wyjściem jest zobaczenie archipelagu na własne oczy. I to najlepiej przed 30-tką ;).

La Maddalena, Sarydania,
La Maddalena, Sarydania, fot. Vincenzo Malagoli Unsplash

Luwr, Paryż, Francja

Gdyby miałbyś/miałabyś do wyboru tylko jedno muzeum w Europie, to które by to było? Według nas miałby to być paryski Luwr (słyszałeś o Luwrze w Abu Zabi?). A to nie tylko ze względu na Monę Lisę, ale też około 300 000 innych ciekawych eksponatów.

Muzeum Luwr, Paryż
Muzeum Luwr, fot. Uriel Soberanes Unsplash

Podróż Ekspresem Lodowcowym, Szwajcaria

Glacier Express rozpoczyna swoją trasę w położonym u stóp Matterhornu, w Zermatt i kończy w St. Moritz. 275 kilometrów pociąg pokonuje w ok. 7 godzin. Trasa Glacier Express zaliczana jest do jednych z najpiękniejszych na świecie. Po drodze zobaczysz imponujący Matterhorn.

Glacier Express, Szwajcaria
Glacier Express, fot. Andreas Stutz Unsplash
Matterhorn, Szwajcaria
Matterhorn, fot. Samuel Ferrara Unsplash

Amsterdam, Holandia

Miasto, które nigdy nie śpi, gdzie ludzie jeżdżą jak szaleni na rowerach, gdzie są te słynne kanały i wąskie budynki. No i te tulipany albo inne… rośliny ;).

Damrak w Amsterdamie, fot. Aquiles Carattino Unsplash

Dubrownik, Chorwacja

Charakterystyczne stare miasto i system umocnień obronnych wpisane zostało na listę dziedzictwa UNESCO. Przekrocz bramy starego miasta, zachwyć się basztami, klasztorami, kościołami i pałacami. Przespaceruj się po głównej ulicy w Dubrowniku – Stradun i poznaj jej zakamarki. Niektóre miejsca mogą wydać Ci się znajome – tak, kręcono tu “Grę o Tron”.

Dubrownik, Chorwacja
Dubrownik, fot. Spencer Davis Unsplash

Balaton, Węgry

“Węgierskie morze” przyciąga nie tylko miłośników sportów wodnych i turystyki, ale również  lokalnego wina. W okolicach znajdują się winnice, regionalni producenci organizują degustacje swoich najlepszych win.

Balaton nazywany jest "węgierskim morzem", Węgry
Balaton nazywany jest „węgierskim morzem”, fot. Szabina Tombor Dreamstime.com

Litwa, Łotwa, Estonia

Blisko, ale z drugiej strony “nie po drodze”. Do 30-tki zaplanuj wyprawę do chociaż jednego kraju bałtyckiego. Odwiedź Rygę i jej starówkę oraz na wycieczkę do uzdrowiska Jūrmala, w Tallinie zjedz naleśnika w lokalu Kompressor, a w zachodniej części Litwy odwiedź Kłajpedę oraz Zalew Kuroński.

Tallin, fot. Karson Unsplash

Olimp, Grecja

W zestawieniu nie mogło zabraknąć czegoś greckiego. Plaże, wyspy, historyczne Ateny? A co tak masyw Olimp, siedziba bogów greckich? Zawładnął naszą wyobraźnią już w podstawówce, ale do teraz cały czas pozostaje na naszej liście miejsc do zobaczenia/zdobycia.

Olimp, Grecja
Olimp, fot. Ben Dumond on Unsplash

Ochryda, Macedonia

Podróżując poznajemy inne kultury, tradycje, zwyczaje i wierzenia. Odwiedź prawosławną cerkiew Cerkiew Świętego Jana Teologa w Kaneo nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego (notabene – znajduje się ono na liście dziedzictwa UNESCO).

Ochryda, Macedonia
Ochryda, fot. Gorjan Ivanovski Unsplash

Kotor, Czarnogóra

Zdjęcie z murów miejskich w Kotorze, spacer wzdłuż najbardziej południowego “fiordu” w Europie i Ćevapčići – w Bałkanach jesteśmy zakochani i polecamy wszystkim choć raz w życiu je odwiedzić.

Kotor, Czarnogóra
Kotor, fot. Ivana Djudic Unsplash

Oksford, Anglia

Przed 30-tką spełnij jedno ze swoich marzeń i wybierz się w miejsce, gdzie kręcono Twój ulubiony film. Nasza propozycja to Christ Church College. Harry Potter i Oksford – oglądając wnętrza uniwersytetu odnosi się wrażenie, że to właśnie tu studiują na co dzień czarodzieje z całego świata…

Uniwersytet Oksfordzki,
Uniwersytet Oksfordzki, fot. Sidharth Bhatia Unsplash

Lwów, Ukraina

Zapach świeżo parzonej kawy, klimatyczne uliczki i zabytkowe kamienice. Lwów nas pozytywnie zaskoczył. Ciekawa była zwłaszcza wizyta w Lwowskiej Operze Narodowej.

Lwów to miasto, które zachwyci miłośników kawy
Lwów to miasto, które zachwyci miłośników kawy, fot. tuanMaciek Pixabay

Mazury, Polska

Morze, góry, Mazury! Nie bez powodu mówi się “cudze chwalicie, swego nie znacie”. Podróżowanie po własnej ojczyźnie i poznawanie jej nieznanych regionów jest tak samo fascynujące jak zagraniczne wyjazdy. My daliśmy sobie za cel odwiedzenia do 40-tki 40 miejsc w Polsce. W tym roku – Mazury i polskie wyspy.

mazury
Mazury, fot. Sonia Kacała Pixabay

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (1 vote)
//
To Top