Connect with us

Artykuły

Koronawirus a podróż do egzotyki – wszystko, co potrzebujesz wiedzieć

Koronawirus a podróż do egzotyki – wszystko, co potrzebujesz wiedzieć

Planujesz podróż do Azji Południowo-Wschodniej? Przesiadasz się w Chinach? Boisz się zagrożenia związanego z koronawirusem? Sprawdź, co możesz zrobić, która linia lotnicza zwróci Ci pieniądze za bilet, która pozwoli go zmienić.

Advertisement

Artykuł był aktualizowany 13.02.2020 o 13:15.

W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje i rady związane z nowym koronawirusem 2019-nCoV, który pochodzi z chińskiego miasta Wuhan i był po raz pierwszy zgłoszony 31 stycznia 2019.

Flipo.pl oraz Flipohity.pl należącace do firmy pelicantravel.com s.r.o. wraz z partnerami, liniami lotniczymi oraz innymi podmiotami nieustannie monitoruje sytuację związaną z wirusem na stronach Światowej Organizacji Zdrowia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Do których krajów nie poleca się podróżować?

Nie poleca się podróżować do Chin. Co najmniej 50 linii lotniczych anulowało (lub wstrzymało) swoje loty do Chin. Linie lotnicze podjęły taką decyzję z różnych powodów: niektóre obawiają się szybkiego rozprzestrzeniania wirusa, inne uzasadniają swoją decyzję brakiem zaplecza sanitarnego lub nierentownością linii o niskim zainteresowaniu ze strony osób podróżujących w interesach i turystów. Chiny zakazały podróży grupowych do odwołania.

Linie lotnicze, które przestały latać do Chin: LOT, Air France, KLM, Austrian Airlines, Lufthansa, Swiss, British Airways, Iberia, Finnair, SAS, Qatar Airways. Inne linie lotnicze, np. Emirates i Turkish Airlines zredukowały ilość połączeń lub zrezygnowały z latania do niektórych chińskich miast.

Loty do Azji, Australii i Oceanii realizowane przez chińskie linie lotnicze cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na niskie ceny. Anulacja lotów dotknęła wielu pasażerów, którzy zarezerwowali bilety bezpośrednio do Chin lub wybrali loty przesiadkowe w Chinach.

Linie, które nadal latają do Chin:

  • China Southern
  • Air China.

Bilety w promocyjnych cenach do Wietnamu z Air China należą do najlepiej sprzedających się na rynku. Linia lotnicza, która realizuje swoje loty z Warszawy, Wiednia, Budapesztu i innych europejskich stolic, napotyka na duży problem w Wietnamie. Wietnam zakazał do odwołania wszystkich lotów z i do Chin z/do wietnamskich lotnisk. W praktyce to oznacza, że obecnie nie ma w jaki sposób dotrzeć do Wietnamu na pokładzie linii lotniczej Air China.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe w region Azji, w szczególności Azji Południowo-Wschodniej. Najbardziej aktualne i wiarygodne komunikaty można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Rekomendujemy także obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne” – Ministerstwo Spraw Zagranicznych / Chiny.

Można bezpiecznie podróżować do innych azjatyckich krajów?

Nowym koronawirusem w Chinach zaraziło się ponad 60 tysięcy. Oprócz Chin wirus pojawił się również w 27 innych krajach. Druga największa liczba chorób występuje w Japonii (28 przypadków). Według japońskiego premiera Shinzo Abe koronawirus nie będzie miał wpływu na igrzyska olimpijskie w Tokio, które mają się rozpocząć 24 lipca 2020. W Japonii żaden zakażony pacjent nie umarł.

Dwie osoby spoza Chin zmarły w wyniku nowego koronawirusa. Pierwszą ofiarą był Chińczyk, który przybył na Filipiny z epicentrum wirusa Wuhan. Drugim przypadkiem był mieszkaniec Hongkongu, który również przybył do domu z Chin. Rząd Filipin zakazał wszystkim przybywającym z Chin wjazdu do kraju.

Tysiące ludzi się już wyleczyło

Koronawirus było zainfekowanych więcej osób niż SARS, ekspekci zgadzają się, że zwykła grypa nadal będzie najbardziej niebezpieczną chorobą. Wirus rozprzestrzeł się stosunkowo szybko i zaraził dzisiątki tysięcy osób w bardzo krótkim czasie. Obecne środki powinny jednak wystarczyć i powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusu.

Eksperci twierdzą, że zarażonych i wyleczonch może być znacznie więcej osób, ale ich przypadku nie były zdokumentowane. W chwili obecnej zanotowano ponad 6200 przypadków chorych, którzy pomyślnie wyzdrowiały. Najlepsze wyniki mają kraje, gdzie szpitale i personel medyczyny są na wysokim poziomie.

Koronawirus: czy mogę anulować swój bilet lotniczy?

TAK

Jeśli lecisz do Chin albo przesiadasz się w Chinach. Wszystkie te bilety można anulować lub zmienić. W przypadku jeśli pasażer już rozpoczął podróż i skorzystał z drogi tam a pozostał mu powrót – polecamy anulować bilet z przesiadką w Chinach i zarezerwować inne połączenie.

Przykład 1: Mam bilet z Air China do Hanoi z przesiadką w Pekinie, mogę lecieć? Nie. Wietnam zakazał loty z/do Chin aż do odwołania. Loty Air China z Warszawy do Pekinu są realizowane, ale potem pasażer nie ma w jaki sposób dotrzeć na pokładzie Air China do Wietnamu. Według aktualnych informacji od linii lotniczych, pasażer może zwrócić bilet i otrzymać zwrot oraz zarezerwować nowy bilet innej liniii lotniczej, np. Qatar Airways – loty do Wietnamu z przesiadką w Dosze realizowane są bezproblemowo. 

Przykład 2: Mam bilet do Hong Kongu z przesiadką w Amsterdamie z KLM, mogę zmienić swój bilet? Tak, niektóre linie lotnicze (nawet jeśli nie są chińskie) pozwalają na zmianę destynacji poza Chinami (np. Tajwan, Hong Kong). Wyjątki nie dotyczą wszystkich linii lotniczych i wszystkich dat.


Z kim się mogę skontaktować?

Lecisz w najbliższym czasie do Chin lub krajów Azji Południowo-Wschodniej i masz bilet zakupiony przez Flipo.pl? Zastanawiasz się, czy możesz zmienić bilet lub go anulować? Skontaktuj się z naszymi specjalistami z działu pomocy klienta Flipo.pl. Przygotuj informacje dotyczące rezerwacji (kod rezerwacji, adres e-mail):

  • Jeśli masz bliski termin wylotu (w ciągu miesiąca): zadzwoń do nas: +48 22 295 36 56
  • Jeśli lecisz w późniejszym terminie (później niż za miesiąc): napisz do nas: info@flipo.pl

NIE

Ze względu na koronawirus nie polecamy podróżować do Chin. Loty do innych azjatyckich kierunków realizowane są według ustalonych harmonogramów (wyjątkami mogą być Hong Kong i Tajwan).

Przykład 1: Mam bilet do Tel Awiwu z Wizz Air, mogę bezpłatnie anulować swój bilet? Nie, anulacja takiego biletu odbywa się na podstawie jego ogólnych warunków. Specjalne zasady dotyczące zmian i anulacji dotyczą lotów do/przez Chiny (w niektórych przypadkach również Tajwanu i Hong Kongu).

Przykład 2: Mam bilet z Singapore Airlines do Sydney z przesiadką w Singapurze, mogę go bezpłatnie oddać? Nie, anulacja takiego biletu odbywa się na podstawie jego ogólnych warunków. Specjalne zasady dotyczące zmian i anulacji dotyczą lotów do/przez Chiny (w niektórych przypadkach również Tajwanu i Hong Kongu).

Nie panikuj, podróżuj bez problemów

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę na “masywną infodemę”, czyli zalew informacji nowym koronawirusie. Wiele informacji może być nieprawdziwych. Wszystkie najważniejsze i zweryfikowane informacje na temat nowego koronawirusa można znaleźć pod tym linkiem: www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019.

Ważne jest, żeby nie wpadać w panikę, sprawdzać oficjalne informacje i podróżować bezpiecznie. Flipo rozpoczyna kampanię informacyjną w swoim magazynie Flipohity.pl oraz w mediach społecznościowych. Śledź nas, wspólnie odkryjemy mity koronawirusa, znajdziemy nowe bilety lub polecimy nowe miejsca docelowe.

Koronawirus w Azji Południowo-Wschodniej

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem indonezyjska organizacja turystyczna  Panorama Destination dostarczyła następujące informacje na temat sytuacji w Wietnamie, Tajlandii i Malezji. 

W czasie przygotowania ich tekstu (28 stycznia 2020) było potwierdzonych kilka przypadków zakażenia w Tajlandii, Wietnamie, Malezji i na Filipinach (w Indonezji nie ma żadnego potwierdzonego przypadku). Władze lokalne zintensyfikowały identyfikację i ewentualną kwarantannę na wszystkich lotniskach, pasażerowie mogą spodziewać się opóźnień.

W szczególności należy zauważyć, że każda zarażona osoba przebywała w Chinach w momencie zakażenia. Nie ma dowodów na rozprzestrzenianie się choroby wśród turystów lub mieszkańców w wyżej wymienionych miejscach. 

Dane: 11.02.2020: dotychczas zostało potwierdzonych 43 tysięcy przypadków zakażenia. Największa liczba znajuje się w Chinach (około 42 600 przypadków). 1018 osób zmarło.

Obecna liczba infekcji w Tajlandii 33, Singapurze 50, Hongkongu 51, Malezji 19, Wietnamie 16, Filipinach 3, w Indonezji nie potwierdzono jeszcze żadnego przypadku. W Korei Południowej zanotowano 28 przypadków zakażenia, w Japonii 26.

Zachowaj spokój, ale również ostrożność. Podczas podróży dobrze jest nosić żel antybakteryjny i maskę na twarzy, dbać o higienę, unikać rynków zwierzęcych i szukać pomocy medycznej w przypadku wystąpienia objawów grypy.

Mapa rozwoju koronawirusa
Mapa rozwoju koronawirusa

Jak wygląda anulacja biletu i refundacja środków?

Jeśli bilet był zakupiony przez Flipo.pl i linia lotnicza potwierdziła możliwość zwrotu, Flipo proponuje dwa rozwiązania.

Pieniądze za bilet w formie karty podarunkowej – swoje pieniądze za anulowany bilet otrzymasz w pełnej sumie w formie karty podarunkowej (vouchera), który będzie ważny do końca 2021 roku. Kartę możesz wykorzystać na zakup innego biletu lotniczego (nie musisz wykorzystać danej sumy od razu, istnieje możliwość częściowego wykorzystania vouchera). Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, skontaktuj się z działem pomocy klienta Flipo.pl.

Refundacja i zwrot środków na konto bankowe (lub kartę, zależy od sposobu płatności klienta) – taką możliwość oferujemy tym klientom, którzy zdecydują się polecieć. Flipo będzie w Twoim imieniu komunikować z linią lotniczą i zapewni zwrot pieniędzy. Ze względu na możliwe długie procesy związane z anulacją, zwrot może potrwać kilka tygodni.

Azja z bezpieczną przesiadką

Chciałbyś polecieć do Azji, ale nie chcesz przesiadać się w Chinach? Do wyboru masz loty z bezpieczną przesiadką w Dubaju (Emirates), Dosze (Qatar Airways) lub Stambule (Turkish Airlines).

Azja nie, a co tak Europa, Ameryka?

Chciałbyś gdzieś lecieć, ale póki co ominąć Azję Południowo-Wschodnią? Wybierz do USA albo Ameryki Południowej. Zobacz inspirujące przykłady tanich biletów lotniczych.

Tanie bilety


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Click to comment
//
To Top