Connect with us

Artykuły

Nie musisz podróżować na Marsa. Niektóre miejsca znajdziesz tu, na Ziemi

Nie musisz podróżować na Marsa. Niektóre miejsca znajdziesz tu, na Ziemi

Wczorajszy dzień był wyjątkowy. Miliony ludzi na świecie oglądało z napięciem manewr lądowania Rover Perseverance na Marsie. Naukowców czeka jeszcze dużo pracy, ale Ty już dziś możesz wybrać się w miejsca, które przypominają te z Czerwonej Planety.

Devon Island, Kanada

Wyspa w kanadyjskim archipelagu arktycznym jest tak niegościnna, że ​​podobnie jak Mars, nie jest zamieszkana na stałe. Wyjątkiem byli naukowcy, którzy badali warunki potrzebne do opracowania nowego pojazdu, który właśnie rozpoczyna swoją misję na Marsie.

Devon Island, Kanada, fot. RUBEN M RAMOS Shutterstock
Devon Island, Kanada, fot. RUBEN M RAMOS Shutterstock

Pustynia Wadi Rum, Jordania

Jedna z najpiękniejszych pustyń świata znajduje się w Jordanii i jest dowodem na to, że nawet podczas “normalnych” wakacji można doświadczyć scenerii jak na Marsie. Lokalna kolorowa panorama przypomni Ci, dlaczego Mars nazywany jest czerwoną planetą.

Pustynia Wadi Rum, Jordania
Pustynia Wadi Rum, Jordania, fot. Anton Lecock Unsplash

Pustynia Atakama, Chile

Jeśli jakiekolwiek miejsce na Ziemi wygląda jak z innego świata, to jest to Atakama w Chile. Tutaj znajdziesz aktywne gejzery i rozległe równiny solne. Dzięki znacznej odległości od cywilizacji nocne niebo jest niczym niezakłócone.

Pustynia Atakama, Chile, fot. Skreidzeleu Shutterstock
Pustynia Atakama, Chile, fot. Skreidzeleu Shutterstock

Arizona, USA

Jeżeli planujesz wycieczkę samochodową po Stanach Zjednoczonych, nie przegap The Wave w ramach Coyote Buttes. Fenomenalny piaskowiec, który wygląda, jakby został wycięty z surrealistycznego płótna malarskiego. Przeniesie Cię na inną planetę, przynajmniej na chwilę.

Coyote Buttes, Arizona,
Coyote Buttes, Arizona, fot. John Fowler Unsplash

Deadvlei, Namibia 

Trudno o miejsce na Ziemi z piękniejszymi wydmami niż te w Namibii. Podobieństwo do Marsa tkwi między innymi w wodzie. Naukowcy uważają, że w odległej przeszłości na Marsie była woda, podobnie jak w Deadvlei, zanim wydmy zmieniły bieg rzeki.

Deadvlei, Namibia
Deadvlei, Namibia, fot. JP Desvigne Unsplash

Park Narodowy Haleakalā, Hawaje, USA

Wyspy Hawajskie należą do najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. Kiedy patrzysz na kratery tego parku narodowego, możesz łatwo odnieść wrażenie, że oglądasz scenerię filmu science fiction rozgrywającego się na innej planecie.

Haleakalā, Hawaje,
Haleakalā, Hawaje, fot. Jeff King Unsplash

Námaskarð, Islandia

Islandia jest popularnym celem podróży turystów z całego świata i przyciąga między innymi ze względu na aktywne gejzery, wulkany i surowe, ale piękne krajobrazy. Jeden z najpiękniejszych widoków znajdziesz na górze Námaskard, razem z syczącymi gazami i źródłami siarki.

Námaskarð, Islandia,
Námaskarð, Islandia, fot. jens holm Unsplash

Dolina Śmierci, Kalifornia, USA

Słynna na całym świecie pustynna dolina znana jest z niegościnnych warunków i wysokich temperatur dochodzących do 56,7°C. To tutaj naukowcy w przeszłości testowali Curiosity przed podróżą na Marsa.

Dolina Śmierci, USA
Dolina Śmierci, USA, fot. Carter Baran Unsplash

McMurdo Dry Valleys, Antarktyda

To właśnie mrozy na lodowym kontynencie były w przeszłości ważne dla naukowców z NASA, którzy wiercili platformy wiertnicze w miejscowej twardej glebie. Pomagało im to przedstawić sobie jak by mogły odbywać się wiercenia na zimnym Marsie.

McMurdo Dry Valleys, Antarktyda, fot. Dale Lorna Jacobsen Shutterstock

Mars 2020 to misja planetarna amerykańskiej agencji NASA, której sonda transportuje wyrafinowany łazik o nazwie Perseverance i mały dron śmigłowy Ingenuity. Lądowanie na Marsie miało miejsce 18 lutego 2021 roku w kraterze Jezero, który zdaniem naukowców został przeszłości był zalany.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Prosimy, oceń ten artykuł.
//
To Top