Connect with us
Mapa Europy,

Artykuły

Otwarte granice dla Polaków w Europie

Otwarte granice dla Polaków w Europie

Europa zaczyna otwierać swoje granice. Kwarantanna, testy – każdy z krajów Europy z jednej strony chce powrócić do  swobodnego poruszania się w ramach strefy Schengen, z drugiej zaś obawia się wzrostem liczby zachorowań. 

Advertisement

Przedstawiamy informację na temat krajów do których już można pojechać i tych, które planują otworzyć swoje granice Polakom. Polska z 12 na 13 czerwca znosi kontrole na granicach (szczegóły)

Aktualizacja: 30.06 15:00

Granice otwarte dla Polaków

Albania

1 czerwca Albania otworzyła lądowe przejścia graniczne. Nie ma obowiązku kwarantanny i przedstawienia negatywnego wyniku testu. Loty do/z Albanii zostaną wznowione prawdopodobnie 15 czerwca.

Belgia

Od 15 czerwca Belgia chce otworzyć swoje granice dla obywateli Unii Europejskiej i strefy Schengen. Nie ma obowiązku kwarantanny i przedstawienia negatywnego wyniku testu.

Bułgaria

Od 1 czerwca obywatele większości krajów Unii (z wyjątkiem np. Wielkiej Brytanii) mogą przekroczyć granice Bułgarii. Nie ma obowiązku kwarantanny i przedstawienia negatywnego wyniku testu. Loty do/z Bułgarii zostaną wznowione prawdopodobnie 15 czerwca.

Chorwacja

Od 28 maja granice Chorwacji są otwarte dla obywateli dziesięciu państw UE, w tym m.in Polski, Niemiec, Austrii i Czech. Nie ma obowiązku kwarantanny i przedstawienia negatywnego wyniku testu. Wcześniej należy uzupełnić specjalny formularz (formularz – przekroczenie granicy: Chorwacja). Loty do Chorwacji mogłyby być wznowione na początku lipca.

Czarnogóra

Od 1 czerwca Czarnogóra otworzyła swoje granice turystom z zagranicy. Na liście krajów, które mogą przekroczyć granicę z Czarnogórą jest również Polska. Polacy podróżujący do Czarnogóry zwolnieni są z przedstawienia negatywnego wyniku testu na nowy koronawirus na podstawie warunków: gov.me

Czechy

Od 15 czerwca Czechy otworzą swoje granice dla obywateli krajów z niskim poziomem ryzyka. Od połowy czerwca Polacy będą mogli wjechać do Czech. Nie ma obowiązku kwarantanny i przedstawienia negatywnego wyniku testu. Wyjątek dotyczy mieszkańców Śląska – ze względu na dużą ilość zachorowań wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu.

Francja

Od 15 czerwca Francja chce otworzyć swoje granice dla obywateli Unii Europejskiej i strefy Schengen. Nie ma obowiązku kwarantanny i przedstawienia negatywnego wyniku testu.

Grecja

15 czerwca Grecja planuje otworzyć sezon turystyczny. Granicę będą mogli przekraczać również Polacy. Nie ma obowiązku testu i przedstawienia negatywnego wyniku testu. Testy na obecność nowego koronawirusa będą jednak wykonywane wyrywkowo. 

Holandia

Otwarte granice.

Islandia

15 czerwca Islandia otworzy granice obywatelom Unii Europejskiej.Turyści będą mogli wyboru: iść na dwutygodniową kwarantannę, poddać się testowi na koronawirusa lub przedstawić zaświadczenie mówiące o stanie zdrowia.

Litwa, Łotwa, Estonia

Od 1 czerwca obywatele 16 krajów strefy Schengen, w tym Polski bez 14-dniowej kwarantanny.

Niemcy

Od 15 czerwca obywatele krajów Unii, Wielkiej Brytanii będą mogli swobodnie podróżować po Niemczech – wtedy też zostaną też zniesione kontrole na granicach.

Portugalia

Granice powietrzne w Portugalii kontynentalnej są otwarte dla lotów z krajów strefy Schengen, czyli również dla Polski (wyjątki dotyczą m.in. Włochów).

Serbia

Otwarte granice.

Szwajcaria

Od 15 czerwca Szwajcaria chce otworzyć swoje granice dla obywateli Unii Europejskiej i strefy Schengen. Nie ma obowiązku kwarantanny i przedstawienia negatywnego wyniku testu.

Szwecja

Otwarte granice.

Węgry

Od 18 czerwca obywatelom Unii, w tym Polski przywrócono prawo nieograniczonego wjazdu na terytorium Węgier. Obywatele państw UE są zwolnieni z obowiązku kwarantanny.

Włochy

3 czerwca mają otwarte granice dla obywateli Unii Europejskiej. ie ma obowiązku kwarantanny i przedstawienia negatywnego wyniku testu.

Wielka Brytania/Irlandia 

Otwarte granice. W przypadku podróży do Wielkiej Brytanii i Irlandii obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Zapowiadane otwarcie granic dla Polaków

Austria

16 czerwca Austria ponownie otworzy swoje granice dla obywateli 31 państw europejskich, w tym Polski. Nie ma obowiązku kwarantanny i przedstawienia negatywnego wyniku testu. Lotniska w Austrii obsługują loty do wybranych krajów.

Cypr

Cypr otwiera swoje lotniska od 9 oraz od 20 czerwca br. W pierwszej kolejności mogą lądować na wyspie samoloty z krajów z lepszą sytuacją epidemiologiczną. Należą do nich: Grecja, Malta, Bułgaria, Norwegia, Austria, Finlandia, Słowenia, Węgry, Izrael, Dania, Niemcy, Słowacja i Litwa. Pasażerowie muszą przedstawić negatywny wynik testu. W drugiej kolejności, od 20 czerwca Cypr otwiera się na podróżnych z Szwajcarii, Polski, Rumunii, Chorwacji, Estonii i Czech. Podróżujący z “pierwszej grupy” od 20 czerwca nie będą musieli przedstawiać wyników testu.

Gruzja 

1 lipca Gruzja chce otworzyć swoje granice dla turystów. Aktualnie władze Gruzji informują, że obcokrajowcy będą musieli przedstawić negatywny wynik testu.

Hiszpania

Od 1 lipca cudzoziemcy, którzy będą przekraczać granicę Hiszpanii nie będą musieli odbyć 14-dniowej kwarantanny. 

Malta

Malta dodała Polskę do listy bezpiecznych krajów (z wyjątkiem Śląska), umożliwi podróże od 1 lipca (bez testów i kwarantanny).

Słowacja

Słowacja otworzy granice z Polską 20.06 o 6 rano.

Słowenia

Polska nie znalazła się na liście bezpiecznych krajów, po przybyciu do kraju obowiązuje kwarantanna. Możliwy jest jednak tranzyt.

Granice Polski otwarte w nocy z 12 na 13 czerwca

W nocy z piątku na sobotę (z 12 na 13 czerwca) Polska zniesie kontrole na swoich wewnętrznych granicach (z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą) dla obywateli Unii Europejskiej. Od 16 czerwca mogą zostać wznowione również loty międzynarodowe.


Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
Click to comment
//
To Top