Connect with us
Tablica przylotów i odlotów na lotnisku

Artykuły

Pierwszy lot samolotem. Praktyczne rady

Pierwszy lot samolotem. Praktyczne rady

Pamiętasz na swój pierwszą podróż samolotem? W dzisiejszych czasach może się wydawać, że samolotem leciał już chyba każdy. Jeśli jednak dopiero Cię pierwszy i nie wiesz jak się do tego przygotować, o czym pamiętać – sprawdź nasz przewodnik, Twoja podróż będzie mniej stresująca.

Przed wylotem

Znajomi namówili Cię na kupno tanich biletów lotniczych? Szef wysyła Cię w podróż służbową na drugi koniec świata? Bilet lotniczy już masz. Co dalej? Na podstawie biletu lotniczego, który jest wystawiony na podstawie potwierdzonej (opłaconej) rezerwacji musisz dokonać jeszcze jednego potwierdzenia o chęci odbycia lotu. Mowa tu jest o odprawie, spotkasz się tu często z angielskim określeniem – check-in.

Dokumenty

Podróżując za granicę musisz posiadać ważny dokument podróży. Jest nim dowód osobisty lub paszport. Podczas podróży w ramach Unii Europejskiej i granicy Schengen wystarczy dowód osobisty. Do innych krajów musisz mieć paszport. W zależności od umów międzynarodowych będziesz musiał ubiegać się o wizę lub ETA (elektroniczne potwierdzenie podróży). Swoje obowiązki wizowe możesz sprawdzić na stronie rządowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ubezpieczenie

Przezorny zawsze ubezpieczony – koszty ubezpieczenia podróży są niewielką sumą w porównaniu z kosztami całej podróży. W zależności od pakietu ubezpieczenia firma ubezpieczeniowa może pokryć koszty anulacji biletu, zapłacić za najpotrzebniejsze rzeczy po zagubieniu bagażu czy też zapewnić pomoc w szpitalu i pokryć koszty leczenia. 

Szczepienia przed podróżą

O ile w przypadku lotów w ramach Europy ubezpieczenie nie jest konieczne to lecąc do Azji lub Afryki miałbyś sprawdzić listę szczepień na choroby pojawiające się w danym regionie.

Odprawa – check-in

W trakcie odprawy, która ma miejsce wcześniej przez internet lub na lotnisku przy stanowisku/kiosku odprawy podajesz numer rezerwacji, dane osobowe, często również dane z dowodu osobistego lub paszportu. Po zakończeniu procesu zostaje wygenerowana karta pokładowa na której widoczne są dane pasażera, informacje o locie, jest też kod kreskowy i QR kod. Bez karty pokładowej nie będziesz wpuszczony do strefy wolnocłowej i później do samolotu.

Każda linia lotnicza ma inne zasady dotyczące odprawy. Niektóre wymagają wcześniejszej odprawy przez internet a za tą na lotnisku pobierają opłatę, inne zaś umożliwią odprawienie się bezpłatnie na lotnisku przy stanowisku lub specjalnym kiosku. Zapoznaj się z obowiązującymi zasadami lub skontaktuj się z działem pomocy. Jeśli bilety były zakupione przez Flipo.pl – zadzwoń, napisz: Flipo.pl / Kontakty.

Bagaż

W zależności od regulaminów linii lotniczych, klasy podróży (ekonomiczna, biznes, pierwsza) pasażer ma określony limit bagażu, który może ze sobą zabrać do samolotu. Wyróżniamy dwa rodzaje bagaży: podręczny i rejestrowany. Bagaż podręczny to standardowo mała walizka lub plecak, rejestrowany – duża walizka na kółkach, która jest nadawana do luku bagażowego. Jaki jest Twój limit bagażu? Informacje znajdziesz na potwierdzeniu biletu. Nie jesteś pewien jakie Twój bagaż może mieć wymiary? Skontaktuj się z działem pomocy klienta: Flipo.pl / Kontakty.

Bagaż podręczny, co można przewieźć w bagażu podręcznym
Bagaż podręczny, fot. Have a nice day Photo Shutterstock

Co można przewieźć w bagażu podręcznym

Jeśli już znasz limit swojego bagażu podręcznego, zwróć uwagę na płyny – kosmetyki, wodę. Pamiętaj, że w bagażu podręcznym nie możesz przewieźć więcej niż maksymalnie 10 100-mililitrowych buteleczek kosmetyków. Chcesz zabrać ze sobą telefon, tablet, laptop? Nie zostawiaj ich w bagażu rejestrowanym, ale spakuj do podręcznego.

Limit płynów w bagażu podręcznym,
Limit płynów w bagażu podręcznym, fot. Nevada31 Shutterstock

Co można przewieźć w bagażu rejestrowanym

Jeśli podróżujesz z bagażem rejestrowanym, zwróć uwagę na kilka kwestii. Najważniejsze z nich opisaliśmy w artykule:

Na lotnisku

Karta pokładowa wydrukowana, bagaż spakowany, teraz czas na podróż na lotnisko. Kiedy pojawić się w porcie lotniczym? Starczy godzina, a może dwie? Każdy doświadczony podróżny ma już opracowany własny system – konkretny czas pojawienia się na lotnisku zależy np. od jego wielkości, samego lotu, posiadania/nieposiadania bagażu rejestrowanego. Ogólnie – w przypadku lotów w ramach Europy poleca się być na lotnisku 1,5 godziny przed planowanym odlotem, poza Europę – 2,5-3 godziny.

Tablica lotów na lotnisku,
Tablica lotów na lotnisku, fot. Matthew Smith Unsplash

Odprawa na lotnisku, nadanie bagażu rejestrowanego

W zależności od zasad przewoźnika, który realizuje Twój może się zdarzyć, że będziesz mógł odprawić się na lotnisku. W hali odlotów udaj się do specjalnego kiosku do odprawy lub stanowiska odprawy. Przedstaw ważne dokumenty podróży i bilet. Informacja o tym do którego stanowiska miałbyś się udać wyświetlona jest na specjalnej tablicy – na podstawie miejsca docelowego, linii lotniczej zlokalizujesz konkretny punkt. W tym miejscu nadasz również bagaż rejestrowany.

Kontrola bezpieczeństwa

Co po nadaniu bagażu czeka Cię kontrola bezpieczeństwa. Umieść w specjalnych plastikowych pojemnikach ubranie wierzchnie, urządzenia elektroniczne, kosmetyki, pokaż kartę pokładową. Twój bagaż oraz ty będzie prześwietlony w poszukiwaniu zakazanych przedmiotów. 

Boarding

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa znajdziesz się w strefie bezcłowej. W hali znajdziesz specjalne oznaczenia terminali, bramek (gates) i czasów tzw. boardingu. Boarding to czas, kiedy najpóźniej miałbyś pojawić się przy bramce w oczekiwaniu na swój samolot. Przy stanowisku pracownicy zeskanują Twoją kartę pokładową, sprawdzą dowód tożsamości. 

Do samolotu przejdziesz przez tzw. rękaw (specjalną platformę między bramką a samolotem) lub zostaniesz przewieziony do niego autobusem.

W samolocie

Zasady obowiązujące w samolocie

Członkowie załogi przed i w trakcie lotu czuwają nad sprawnym przebiegiem przygotowania do wylotu, ale też reagują w różnych sytuacjach. Przed rozpoczęciem wylotu stewardzi przedstawiają zasady dotyczące bezpieczeństwa, zwróć uwagę na to, gdzie znajduje się wyjście ewakuacyjne. Jeśli cokolwiek zwróci Twoją uwagę, zgłoś to załodze.

Siedzenie 

Na karcie pokładowej widnieje informacja o siedzeniu, które zajmujesz. Nad głową znajdują się schowki do umieszczenia bagażu. Mały bagaż podręczny możesz umieścić również pod poprzedzającym siedzeniem. Pamiętaj o włączeniu trybu samolotowego w swoim telefonie.

Zajmowanie miejsc w samolocie,
Zajmowanie miejsc w samolocie, fot. Chris Brignola Unsplash

Jedzenie

Czy podczas lotu serwowane są posiłki? Wszystko zależy od linii lotniczych, klasy podróży, długości lotu. Z zasady tanie linie lotnicze w cenie swoich biletów oferują posiłki za opłatą, tradycyjne linie lotnicze mogą serwować przekąski lub ciepłe posiłki. Skontaktuj się z działem pomocy klienta: Flipo.pl / Kontakty i dowiedz się, czy w czasie lotu przysługuje Ci posiłek.

W bagażu podręcznym możesz przewozić kanpki, owoce, przekąski,
W bagażu podręcznym możesz przewozić kanpki, owoce, przekąski, fot. Markus Spiske Unsplash

Turbulencje w czasie lotu

Nieprzyjemne “rzucanie” samolotem zdarza się  podczas prawie każdego lotu. Burzliwe prądy powietrza powodują, że samolot może się trząść, drgać, może się wydawać, że “spada”. Zjawisko jest bardzo częste, ale nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo lotu. Jest po prostu nieprzyjemne. W trakcie lotu pilot koryguje wysokość lotu w taki sposób, żeby ich uniknąć. 

Po wylądowaniu

Po bezpiecznym wylądowaniu pozostaje Ci dostać się do hali przylotów i kontynuować swoją drogę dalej, do wybranej destynacji. W niektórych przypadkach trzeba ponownie przejść kontrolą dokumentów tożsamości. Podążając za strzałkami i tablicami dotrzesz do budynku lotniska i taśm na której odbierzesz swój bagaż rejestrowany.

Jeśli się on nie pojawi, udaj się do specjalnego punktu w którym możesz to zgłosić. Po wypełnieniu formularza linia lotnicza, która zagubiła Twój bagaż będzie Cię informować o jego znalezieniu i kwestii dostarczenia. Jeśli po odebraniu bagażu będzie on uszkodzony – również to zgłoś, wyślij potem wniosek przez stronę linii lotniczych, która po zbadaniu sprawy może Ci wypłacić odszkodowanie (istnieje wiele firm, które w Twoim imieniu mogą Cię zastępować i wnioskować o nie).

https://flipohity.pl/podrozowanie-z-dzieckiem/

Specjalne znizki dla naszych czytelników

  • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
  • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
  • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

  • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (3 votes)
//
To Top