Connect with us
Symbole Amsterdamu: rowery i kanały oraz charakterystyczne krzywe budynki, Holandia

Artykuły

Najlepsze europejskie stolice, bilety już od 77 zł w dwie strony

Najlepsze europejskie stolice, bilety już od 77 zł w dwie strony

Zastanawiasz się nad kolejnym city-breakiem? Która stolica jest najlepsza i najfajniejsza? Gdzie znajdują się najlepsze muzea? Gdzie będziesz miał wrażenie, że to idealne miasto do życia? Przedstawiamy subiektywną listę TOP 12 najlepszych europejskich stolic.

Advertisement

Lizbona, Portugalia

Lizbona to jedno z najfajniejszych miast w Portugalii.Żółte tramwaje, płytki azulejos i pastel de nata, do tego uliczki prowadzące jak w górę, raz w dół. Lizbona, stolica Portugalii jest miastem leżącym na siedmiu wzgórzach nad rzeką Tag. Jednym z symboli jest Most 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril), który przypomina Golden Gate w San Francisco.Podczas zwiedzania zajrzyj koniecznie do obiektów znajdujących się na liście UNESCO, Klasztoru Hieronimitów oraz znajdującej się nad brzegiem rzeki Tag Torre de Belém, XVI-wieczna forteca, która jest symbolem morskiej potęgi Portugalii. Coś nietypowego w Lizbonie? Różowa ulica!

  • Do Lizbony polecisz z Warszawy, Wrocławia, Katowic i Krakowa.
Warszawa Lot bezpośredni Lizbona Lot bezpośredni Warszawa
od 272 Rezerwacja
Panorama Lizbony o zmroku
Panorama Lizbony o zmroku, fot. Tomas1111 Dreamstime.com

Reykjavik, Islandia

Islandia to Kraina Lodu i Ognia. Zobaczysz tu zorze polarne, zapierające dech w piersiach wodospady i lodowce, które wyglądają jak z innej planety. A sama stolica? Reykjavik jest kameralny i ma swój specyficzny skandynawski klimat. Położone nad Zatoką Faxa miasto otoczone oblewane jest z trzech stron wodami oceanu. Nad Reykjavikiem góruje masyw Esja. spacerując po mieście z pewnością trafimy do portu skąd można wykupić wycieczkę, żeby obserwować wieloryby lub maskonury. Jednym z charakterystycznych budynków w Reykjaviku jest strzelisty kościół Hallgrímskirkja mający 73 m wysokości. Na jego wieży znajduje się punkt widokowy.

  • Do Reykjaviku polecisz z Katowic, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Warszawy.
Katowice Lot bezpośredni Reykjavik Lot bezpośredni Katowice
od 218 Rezerwacja
Kościół Hallgrímskirkja w Reykjaviku
Kościół Hallgrímskirkja, fot. Izanbar Dreamstime.com

Berlin, Niemcy

Romantyczne zamki, przemysłowe pamiątki, tajemnicze parki i zaczarowane ogrody. Niemcy mają wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Stolica kraju, Berlin to idealne miejsce dla osób, które interesują się historią, sztuką, nowoczesną sceną teatralną i koncertową, zabytkami, ale również poszukujące nowych kulinarnych smaków (street food w Berlinie jest TOP). W sercu Berlina znajdziesz skarb w postaci Wyspy Muzeów, który znajduje się również na liście dziedzictwa UNESCO. Masz w czym wybierać, odwiedź: Muzeum im. Bodega, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową lub Stare Muzeum. Odwiedź miejsce, gdzie podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące państwa i jego obywateli. Reichstag jest znany również ze względu na swoją architekturę: szklaną kopułę, wewnątrz której znajdują się schody prowadzące na sam szczyt.

  • Do Berlina polecisz z Krakowa.
Kraków Lot bezpośredni Berlin Lot bezpośredni Kraków
od 100 Rezerwacja
Wnętrze Reichstagu
Wnętrze Reichstagu, fot. Hakan Can Yalcin Dreamstime.com

Wiedeń, Austria

Bogactwo zabytków, muzeów i atrakcji dla dzieci powoduje, że we Wiedniu nie można się nudzić. Wiedeń jest według The Economist najlepszym miastem do życia. Dobrze się tu mogą czuć również turyści. Pałac Schönbrunn , “Wiedeński Wersal” jest najpopularniejszą atrakcją w mieście. Pałac został zbudowany w XVII-XVIII wieku i został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Przygotowane są różne trasy zwiedzania, dzięki którym można dowiedzieć się więcej o historii miejsca i zobaczyć m.in. prywatne apartamenty cesarza Franciszka Józefa i Sisi. Najlepsze miejsce dla rodzin z dziećmi we Wiedniu? Prater! To jeden z największych parków publicznych, ma powierzchnię 1700 hektarów. Jego malownicze położenie między Dunajem a Kanałem Dunajskim powoduje, że odwiedzają go mieszkańcy Wiednia i turyści uciekający przed zgiełkiem miasta. Atrakcją dla dzieci (oraz dorosłych) jest lunapark, gdzie można się przejechać na Diabelskim Młynie.

  • Do Wiednia polecisz z Warszawy i Gdańska.
Warszawa Lot bezpośredni Wiedeń Lot bezpośredni Warszawa
od 140 Rezerwacja
Widok na Wiedeń z Prater Riesenrad,
Widok na Wiedeń z Prater Riesenrad, fot. Alessandro Cristiano Dreamstime.com

Budapeszt, Węgry

Budapeszt może wzbudzać mieszane uczucia. Niektórzy mogą uważać je za brzydkie i rozległe, inni interesujące i mające specyficzną atmosferę. Turyści zaglądają głównie do centrum, te jest jednak na tyle duże i pełne atrakcji, że zwiedzanie zapełni kilka dni. Buda i Peszt jeszcze w XIX wieku były osobnymi miastami. W dzisiejszych czasach tworzą jedno miasto, Budapeszt. Za najbardziej turystyczną część miasta uznaje się prawą stronę, Peszt, ale z drugiej strony w Budzie znajduje się obowiązkowy punkt zwiedzania stolicy Węgrzech – góra Gellerta. Wzgórze ma wysokość 235 metrów, na szczycie znajduje się Statua Wolności oraz cytadela. Niedaleko góry Gellerta znajduje się Zamek Królewski z XIII wieku. W ramach zamku możesz odwiedzić Węgierską Galerię Narodową, Muzeum Historii Budapesztu i Bibliotekę Narodową. Z wzniesienia rozpościera się niesamowity widok na drugą stronę Dunaju.

Do Budapesztu polecisz z Poznania i Warszawy.

Poznań Lot bezpośredni Budapeszt Lot bezpośredni Poznań
od 151 Rezerwacja
Panorama Budapesztu, w tle Parlament
Panorama Budapesztu, w tle Parlament, fot. Europhotos Dreamstime.com

Praga, Czechy

W Pradze znajduje się jeden z najpiękniejszych europejskich mostów, Most Karola. Miasto jest pełne interesujących zabytków i miejsc, które mają niepowtarzalny klimat. Hradczany, “Królewska” dzielnica położona jest na zachodnim brzegu Wełtawy. W ramach kompleksu można zobaczyć m.in. Zamek Królewski. Gotycka Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha jest symbolem Pragi. Można ją zobaczyć nie tylko z zewnątrz, ale również w środku. Dostępne są dwie trasy zwiedzania: płatna i bezpłatna, która umożliwia zwiedzanie Katedry św. Wita po fragment nawy głównej. Najlepszy widok na Pragę? Wejdź na Wzgórze Petřín i zobacz przy okazji replikę wieży Eiffla mającą 65 m wysokości.

  • Do Pragi polecisz z Krakowa.
Kraków Lot bezpośredni Praga Lot bezpośredni Kraków
od 134 Rezerwacja
Most Karola i Hradczany, Praga
Most Karola i Hradczany, fot. Emicristea Dreamstime.com

Londyn, Wielka Brytania

Londdonium, Ludenwic albo Ludenburg, tak wcześniej nazwy nosił Londyn. Fish&Chips, pudding, śniadanie angielskie składające się z jajek, grzybów, kiełbasy, ziemniaków i toastu. Obowiązkowe menu dla każdego turysty, który wybierze się na Wyspy. Interesujesz się muzeami? Sprawdź najlepsze londyńskie muzea i nie płać za wejście ani pensy! Przespaceruj się po Piccadilly Circus, spójrz na miasto z wieżowca The Shard, gdzie z 69 piętra rozpościera się piękny widok na Londyn, w tym Big Bena, Tower Bridge, Tower of London, Katedrę św. Pawła lub London Eye (Londyńskie Oko). West End to punkt obowiązkowy dla miłośników teatru. Jeden z najlepszych angielskich teatrów łączy nową i klasyczną produkcję, zarówno znaną na całym świecie, ale również tą lokalną. Wieczorny spacer po Leicester Square, gdzie mieszczą się budynki teatrów będzie niezapomnianym wrażeniem.

  • Do Londynu polecisz z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.
Gdańsk Lot bezpośredni Londyn Lot bezpośredni Gdańsk
od 77 Rezerwacja
Tower Bridge, City Hall i Tower of London,
Tower Bridge, City Hall i Tower of London, fot. Zoltan Gabor Dreamstime.com

Warszawa, Polska

Stolica naszego kraju to miasto, które jest ciekawym miejscem turystycznym. W licznych muzeach i galeriach zobaczysz ciekawe kolekcje sztuki polskiej i zagranicznej. Przespaceruj się po Starym Mieście i zobacz Zamek Królewski oraz kolumnę króla Zygmunta III Wazy, zrób zdjęcie z Syrenką i zwróć uwagę na klimatyczne kamienice. Podziwiaj miasto z 30. piętra Pałacu Kultury. Chcesz odpocząć od zgiełku miasta? Wybierz się do Łazienek Królewskich. Spacerując uliczkami trafisz na pomnik Fryderyka Chopina (latem odbywają się tu koncerty chopinowskie), Biały Domek, Pałac Myślewicki oraz cztery ogrody. Latem wybierz się obowiązkowo nad Wisłę, gdzie możesz się wykąpać w rzece i leżąc na hamaku poczuć wakacyjną atmosferę.

Stare Miasto, Warszawa
Stare Miasto, fot. Tomas1111 Dreamstime.com

Rzym, Włochy

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu! Fascynujące zabytki, muzea i galerie, atmosfera i włoskie jedzenie. Fontanna di Trevi to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych fontann na świecie. Znajduje się na Placu Trevi. Zachwyca swoim barokowym stylem. Są tu rzeźby przedstawiające cztery pory roku oraz kobiece postacie-alegorie Zdrowia i Obfitości. Panuje tu zwyczaj dotyczący wrzucania monet. Jeśli wrzuci się jedną, zapewni to, że się wróci do Rzymu, jeśli dwie – romans, trzy oznaczają ślub. Każdego wieczoru wyłowione monety przekazywane są na cele charytatywne (czasami uzbiera się w ten sposób kilka tysięcy złotych). Wybierasz się do stolicy Włoch? Sprawdź bezpłatne atrakcje w Rzymie.

  • Do Rzymu polecisz z Berlina, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.
Warszawa Lot bezpośredni Rzym Lot bezpośredni Warszawa
od 141 Rezerwacja
Fontanna di Trevi w Rzymie
Fontanna di Trevi, dot. Imaengine Dreamstime.com

Amsterdam, Holandia

Kanały, rowery, tulipany, wiatraki, sery i noc w botelu… Amsterdam przyciąga rocznie setki tysięcy turystów, którzy niestrudzenie próbują odnaleźć się w gęstwinie kanałów, ścieżek rowerowych i uliczek z wąskimi kamienicami. W Amsterdamie znajdziesz najlepsze muzea i kolekcje sztuki w m.in. Muzeum van Gogha, Rijksmuseum i Muzeum Sztuki Współczesnej Stedelijk. Jak poznać miasto z tej najlepszej perspektywy? Zwiedź je podczas rejsu łodzią po kanałach lub wypożycz rower i poczuj się jak obywatel Amsterdamu. Nie zapomnij zajrzeć na targ w poszukiwaniu kolorowych tulipanów i spróbować tych najlepszych holenderskich serów!

  • Do Eindhoven polecisz z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Inspiracja podróżnicza: 16 miejsc w Holandii, które mogą Ci się bardziej niż Amsterdam.

Katowice Lot bezpośredni Eindhoven Lot bezpośredni Katowice
od 103 Rezerwacja
Rowery i kanały w Amsterdamie
Symbole Amsterdamu: rowery i kanały oraz charakterystyczne krzywe budynki, fot. Digikhmer Dreamstime.com

Ryga, Łotwa

Leżąca nad rzeką Dźwiną Ryga to klimatyczne miasto, które z roku na rok zyskuje na popularności. Centrum miasta to przede wszystkim malownicza starówka, która została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu m.in. Katedra, Plac Teatralny oraz Plac Ratuszowy i Dom Czarnogłowych. Dobrym punktem widokowym jest wieża kościoła św. Piotra. W Rydze jest wiele parków, które zachęcają do spacerów. Jedną z atrakcji jest rejs po rzece Dźwinie. Chcesz poczuć nadmorski klimat? Wybierz się pociągiem do Jūrmala, znanego w kraju uzdrowiska.

Dom Czarnogłowych w centrum Rygi,
Dom Czarnogłowych w centrum Rygi, fot. Rosshelen Dreamstime.com

Kopenhaga, Dania

Kopenhaga jest miastem, które zapewnia swoim mieszkańcom wysoki poziom życia. Jest też jednym z kilku miejsc na świecie, gdzie mieszka najwięcej szczęśliwych ludzi. Dołącz do nich i obierz kierunek: Kopenhaga. Zobacz Den Lille Havfrue, Małą Syrenkę, która jest symbolem miasta. Pół kobieta, pół ryba jest postacią z baśni Hansa Christiana Andersena. Jej fundatorem był Carl Jacobsen, syna założyciel lokalnego browaru Carlsberg. Został odsłonięty w 1913, znajduje się na promenadzie nabrzeża Langeline. Udaj się do Nyhavn, Nowego Portu, które jest miejscem znanym ze sztucznego kanału i kolorowych budynków. W swoim czasie w części budynków znajdowały się domy publiczne. Obecnie miejsce jest często odwiedzane przez turystów ze względu na panujący tam klimat. Podziwiaj miasto z wieży ratuszowej oraz udaj się do Parku Tivoli Gardens. To drugi najstarszy park rozrywki na świecie, został otwarty w 1843 roku. Idealne miejsce zarówno dla najmłodszych oraz starszych. Znajduje się tu dużo atrakcji, diabelskich młynów, karuzeli, rollercoasterów.

  • Do Kopenhagi polecisz z Krakowa.
Kraków Lot bezpośredni Kopenhaga Lot bezpośredni Kraków
od 152 Rezerwacja
Nyhavn Kopenhaga
Nyhavn, fot. Mapics Dreamstime.com
Click to comment
//
To Top