Connect with us

Artykuły

Najlepsze europejskie stolice, bilety już od 82 zł w dwie strony

Najlepsze europejskie stolice, bilety już od 82 zł w dwie strony

Zastanawiasz się nad kolejnym city-breakiem? Która stolica jest najlepsza i najfajniejsza? Gdzie znajdują się najlepsze muzea? Gdzie będziesz miał wrażenie, że to idealne miasto do życia? Przedstawiamy subiektywną listę TOP 12 najlepszych europejskich stolic.

Lizbona, Portugalia

Lizbona to jedno z najfajniejszych miast w Portugalii.Żółte tramwaje, płytki azulejos i pastel de nata, do tego uliczki prowadzące jak w górę, raz w dół. Lizbona, stolica Portugalii jest miastem leżącym na siedmiu wzgórzach nad rzeką Tag. Jednym z symboli jest Most 25 Kwietnia (Ponte 25 de Abril), który przypomina Golden Gate w San Francisco.Podczas zwiedzania zajrzyj koniecznie do obiektów znajdujących się na liście UNESCO, Klasztoru Hieronimitów oraz znajdującej się nad brzegiem rzeki Tag Torre de Belém, XVI-wieczna forteca, która jest symbolem morskiej potęgi Portugalii. Coś nietypowego w Lizbonie? Różowa ulica!

 • Do Lizbony polecisz z Warszawy, Wrocławia, Katowic i Krakowa
WarszawaLot bezpośredniLizbonaLot bezpośredniWarszawa
od 258 Rezerwacja
Żółty tramwaj jest symbolem Lizbony
Żółty tramwaj jest symbolem Lizbony, fot. pixpoetry Unsplash
Lizbona, Portugalia
Lizbona, fot. Andreas Brücker Unsplash

Reykjavik, Islandia

Islandia to Kraina Lodu i Ognia. Zobaczysz tu zorze polarne, zapierające dech w piersiach wodospady i lodowce, które wyglądają jak z innej planety. A sama stolica? Reykjavik jest kameralny i ma swój specyficzny skandynawski klimat. Położone nad Zatoką Faxa miasto otoczone oblewane jest z trzech stron wodami oceanu. Nad Reykjavikiem góruje masyw Esja. spacerując po mieście z pewnością trafimy do portu skąd można wykupić wycieczkę, żeby obserwować wieloryby lub maskonury. Jednym z charakterystycznych budynków w Reykjaviku jest strzelisty kościół Hallgrímskirkja mający 73 m wysokości. Na jego wieży znajduje się punkt widokowy.

 • Do Reykjaviku polecisz z Katowic, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Warszawy
KatowiceLot bezpośredniReykjavikLot bezpośredniKatowice
od 218 Rezerwacja
Hallgrímskirkja, Reykjavik, Islandia
Hallgrímskirkja, Reykjavik, fot. Ferdinand Stöhr Unsplash
Widok z Hallgrímskirkja, Reykjavik Islandia
Widok z Hallgrímskirkja, fot. Tabea Damm Unsplash

Berlin, Niemcy

Romantyczne zamki, przemysłowe pamiątki, tajemnicze parki i zaczarowane ogrody. Niemcy mają wiele atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Stolica kraju, Berlin to idealne miejsce dla osób, które interesują się historią, sztuką, nowoczesną sceną teatralną i koncertową, zabytkami, ale również poszukujące nowych kulinarnych smaków (street food w Berlinie jest TOP). W sercu Berlina znajdziesz skarb w postaci Wyspy Muzeów, który znajduje się również na liście dziedzictwa UNESCO. Masz w czym wybierać, odwiedź: Muzeum im. Bodega, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową lub Stare Muzeum. Odwiedź miejsce, gdzie podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące państwa i jego obywateli. Reichstag jest znany również ze względu na swoją architekturę: szklaną kopułę, wewnątrz której znajdują się schody prowadzące na sam szczyt.

 • Do Berlina polecisz z Krakowa
KrakówLot bezpośredniBerlinLot bezpośredniKraków
od 82 Rezerwacja
Reichstag, Berlin, Niemcy
Reichsstag, fot. AC Almelor on Unsplash
Brama Brandenburska, Berlin
Brama Brandenburska, fot. Dan VisanUnsplash

Wiedeń, Austria

Bogactwo zabytków, muzeów i atrakcji dla dzieci powoduje, że we Wiedniu nie można się nudzić. Wiedeń jest według The Economist najlepszym miastem do życia. Dobrze się tu mogą czuć również turyści. Pałac Schönbrunn , “Wiedeński Wersal” jest najpopularniejszą atrakcją w mieście. Pałac został zbudowany w XVII-XVIII wieku i został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Przygotowane są różne trasy zwiedzania, dzięki którym można dowiedzieć się więcej o historii miejsca i zobaczyć m.in. prywatne apartamenty cesarza Franciszka Józefa i Sisi. Najlepsze miejsce dla rodzin z dziećmi we Wiedniu? Prater! To jeden z największych parków publicznych, ma powierzchnię 1700 hektarów. Jego malownicze położenie między Dunajem a Kanałem Dunajskim powoduje, że odwiedzają go mieszkańcy Wiednia i turyści uciekający przed zgiełkiem miasta. Atrakcją dla dzieci (oraz dorosłych) jest lunapark, gdzie można się przejechać na Diabelskim Młynie.

 • Do Wiednia polecisz z Warszawy i Gdańska
WarszawaLot bezpośredniWiedeńLot bezpośredniWarszawa
od 70 Rezerwacja
Prater, Wiedeń
Prater, fot. Innviertlerin Pixabay
Belweder, Wiedeń,
Belweder, Wiedeń, fot. daniel plan Unsplash

Budapeszt, Węgry

Budapeszt może wzbudzać mieszane uczucia. Niektórzy mogą uważać je za brzydkie i rozległe, inni interesujące i mające specyficzną atmosferę. Turyści zaglądają głównie do centrum, te jest jednak na tyle duże i pełne atrakcji, że zwiedzanie zapełni kilka dni. Buda i Peszt jeszcze w XIX wieku były osobnymi miastami. W dzisiejszych czasach tworzą jedno miasto, Budapeszt. Za najbardziej turystyczną część miasta uznaje się prawą stronę, Peszt, ale z drugiej strony w Budzie znajduje się obowiązkowy punkt zwiedzania stolicy Węgrzech – góra Gellerta. Wzgórze ma wysokość 235 metrów, na szczycie znajduje się Statua Wolności oraz cytadela. Niedaleko góry Gellerta znajduje się Zamek Królewski z XIII wieku. W ramach zamku możesz odwiedzić Węgierską Galerię Narodową, Muzeum Historii Budapesztu i Bibliotekę Narodową. Z wzniesienia rozpościera się niesamowity widok na drugą stronę Dunaju.

 • Do Budapesztu polecisz z Poznania i Warszawy
PoznańLot bezpośredniBudapesztLot bezpośredniPoznań
od 151 Rezerwacja
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie,
Bazylika św. Stefana w Budapeszcie, fot. Free-Photos Pixabay
Parlament w Budapeszcie nocą,
Parlament w Budapeszcie nocą, fot. Erich Westendarp Pixabay

Praga, Czechy

W Pradze znajduje się jeden z najpiękniejszych europejskich mostów, Most Karola. Miasto jest pełne interesujących zabytków i miejsc, które mają niepowtarzalny klimat. Hradczany, “Królewska” dzielnica położona jest na zachodnim brzegu Wełtawy. W ramach kompleksu można zobaczyć m.in. Zamek Królewski. Gotycka Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha jest symbolem Pragi. Można ją zobaczyć nie tylko z zewnątrz, ale również w środku. Dostępne są dwie trasy zwiedzania: płatna i bezpłatna, która umożliwia zwiedzanie Katedry św. Wita po fragment nawy głównej. Najlepszy widok na Pragę? Wejdź na Wzgórze Petřín i zobacz przy okazji replikę wieży Eiffla mającą 65 m wysokości.

 • Do Pragi polecisz z Krakowa
KrakówLot bezpośredniPragaLot bezpośredniKraków
od 133 Rezerwacja
Hradczany i Most Karola, Praga
Hradczany i Most Karola, fot. Anthony DELANOIX Unsplash

Londyn, Wielka Brytania

Londdonium, Ludenwic albo Ludenburg, tak wcześniej nazwy nosił Londyn. Fish&Chips, pudding, śniadanie angielskie składające się z jajek, grzybów, kiełbasy, ziemniaków i toastu. Obowiązkowe menu dla każdego turysty, który wybierze się na Wyspy. Interesujesz się muzeami? Sprawdź najlepsze londyńskie muzea i nie płać za wejście ani pensy! Przespaceruj się po Piccadilly Circus, spójrz na miasto z wieżowca The Shard, gdzie z 69 piętra rozpościera się piękny widok na Londyn, w tym Big Bena, Tower Bridge, Tower of London, Katedrę św. Pawła lub London Eye (Londyńskie Oko). West End to punkt obowiązkowy dla miłośników teatru. Jeden z najlepszych angielskich teatrów łączy nową i klasyczną produkcję, zarówno znaną na całym świecie, ale również tą lokalną. Wieczorny spacer po Leicester Square, gdzie mieszczą się budynki teatrów będzie niezapomnianym wrażeniem.

 • Do Londynu polecisz z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia
12 miastLot bezpośredniLondynLot bezpośredni12 miast
od 85 Rezerwacja
Tower Bridge, Londyn,
Tower Bridge, Londyn, fot. Raul Varzar Unsplash
Muzeum Historii Naturalnej to jedna z głównych atrakcji w Londynie, bezpłatne wejście
Muzeum Historii Naturalnej to jedna z głównych atrakcji w Londynie, fot. Yeo Khee Unsplash

Warszawa, Polska

Stolica naszego kraju to miasto, które jest ciekawym miejscem turystycznym. W licznych muzeach i galeriach zobaczysz ciekawe kolekcje sztuki polskiej i zagranicznej. Przespaceruj się po Starym Mieście i zobacz Zamek Królewski oraz kolumnę króla Zygmunta III Wazy, zrób zdjęcie z Syrenką i zwróć uwagę na klimatyczne kamienice. Podziwiaj miasto z 30. piętra Pałacu Kultury. Chcesz odpocząć od zgiełku miasta? Wybierz się do Łazienek Królewskich. Spacerując uliczkami trafisz na pomnik Fryderyka Chopina (latem odbywają się tu koncerty chopinowskie), Biały Domek, Pałac Myślewicki oraz cztery ogrody. Latem wybierz się obowiązkowo nad Wisłę, gdzie możesz się wykąpać w rzece i leżąc na hamaku poczuć wakacyjną atmosferę.

Warszawa, loty do warszawy z bydgoszczy
Warszawa, fot. Rudy and Peter Skitterians Pixabay

Rzym, Włochy

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu! Fascynujące zabytki, muzea i galerie, atmosfera i włoskie jedzenie. Fontanna di Trevi to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych fontann na świecie. Znajduje się na Placu Trevi. Zachwyca swoim barokowym stylem. Są tu rzeźby przedstawiające cztery pory roku oraz kobiece postacie-alegorie Zdrowia i Obfitości. Panuje tu zwyczaj dotyczący wrzucania monet. Jeśli wrzuci się jedną, zapewni to, że się wróci do Rzymu, jeśli dwie – romans, trzy oznaczają ślub. Każdego wieczoru wyłowione monety przekazywane są na cele charytatywne (czasami uzbiera się w ten sposób kilka tysięcy złotych). Wybierasz się do stolicy Włoch? Sprawdź bezpłatne atrakcje w Rzymie.

 • Do Rzymu polecisz z Berlina, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia
6 miastLot bezpośredniRzymLot bezpośredni6 miast
od 97 Rezerwacja
Rzym
Rzym, fot. Christopher Czermak Unsplash
Fontanna Trevi w Rzymie
Fontanna Trevi w Rzymie, fot. Christopher Czermak Unsplash

Amsterdam, Holandia

Kanały, rowery, tulipany, wiatraki, sery i noc w botelu… Amsterdam przyciąga rocznie setki tysięcy turystów, którzy niestrudzenie próbują odnaleźć się w gęstwinie kanałów, ścieżek rowerowych i uliczek z wąskimi kamienicami. W Amsterdamie znajdziesz najlepsze muzea i kolekcje sztuki w m.in. Muzeum van Gogha, Rijksmuseum i Muzeum Sztuki Współczesnej Stedelijk. Jak poznać miasto z tej najlepszej perspektywy? Zwiedź je podczas rejsu łodzią po kanałach lub wypożycz rower i poczuj się jak obywatel Amsterdamu. Nie zapomnij zajrzeć na targ w poszukiwaniu kolorowych tulipanów i spróbować tych najlepszych holenderskich serów!

 • Do Eindhoven polecisz z Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Poznania, Warszawy i Wrocławia

Inspiracja podróżnicza: 16 miejsc w Holandii, które mogą Ci się bardziej spodobać niż Amsterdam.

7 miastLot bezpośredniEindhovenLot bezpośredni7 miast
od 81 Rezerwacja
Damrak w Amsterdamie, fot. Aquiles Carattino Unsplash
Rowery na stałe wpisały się w krajobraz Amsterdamu, fot. Antonio Molinari Unsplash
Rowery na stałe wpisały się w krajobraz Amsterdamu, fot. Antonio Molinari Unsplash

Ryga, Łotwa

Leżąca nad rzeką Dźwiną Ryga to klimatyczne miasto, które z roku na rok zyskuje na popularności. Centrum miasta to przede wszystkim malownicza starówka, która została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu m.in. Katedra, Plac Teatralny oraz Plac Ratuszowy i Dom Czarnogłowych. Dobrym punktem widokowym jest wieża kościoła św. Piotra. W Rydze jest wiele parków, które zachęcają do spacerów. Jedną z atrakcji jest rejs po rzece Dźwinie. Chcesz poczuć nadmorski klimat? Wybierz się pociągiem do Jūrmala, znanego w kraju uzdrowiska.

 • Do Rygi polecisz z Berlina
BerlinLot bezpośredniRygaLot bezpośredniBerlin
od 84 Rezerwacja
Ryga,Łotwa
Ryga, fot. Makalu Pixabay
Dom Czarnogłowych w Rydze, Łotwa
Dom Czarnogłowych w Rydze, fot. Makalu Pixabay

Kopenhaga, Dania

Kopenhaga jest miastem, które zapewnia swoim mieszkańcom wysoki poziom życia. Jest też jednym z kilku miejsc na świecie, gdzie mieszka najwięcej szczęśliwych ludzi. Dołącz do nich i obierz kierunek: Kopenhaga. Zobacz Den Lille Havfrue, Małą Syrenkę, która jest symbolem miasta. Pół kobieta, pół ryba jest postacią z baśni Hansa Christiana Andersena. Jej fundatorem był Carl Jacobsen, syna założyciel lokalnego browaru Carlsberg. Został odsłonięty w 1913, znajduje się na promenadzie nabrzeża Langeline. Udaj się do Nyhavn, Nowego Portu, które jest miejscem znanym ze sztucznego kanału i kolorowych budynków. W swoim czasie w części budynków znajdowały się domy publiczne. Obecnie miejsce jest często odwiedzane przez turystów ze względu na panujący tam klimat. Podziwiaj miasto z wieży ratuszowej oraz udaj się do Parku Tivoli Gardens. To drugi najstarszy park rozrywki na świecie, został otwarty w 1843 roku. Idealne miejsce zarówno dla najmłodszych oraz starszych. Znajduje się tu dużo atrakcji, diabelskich młynów, karuzeli, rollercoasterów.

 • Do Kopenhagi polecisz z Krakowa i Gdańska
Kraków/GdańskLot bezpośredniKopenhagaLot bezpośredniKraków/Gdańsk
od 83 Rezerwacja
Nyhavn, Kppenhaga Dania
Nyhavn, fot. Christian Möller Unsplash
Kopenhaga to raj dla miłośników jedzenia i street foodu,
Kopenhaga to raj dla miłośników jedzenia i street foodu, fot. Nick Karvounis Unsplash

Specjalne znizki dla naszych czytelników

 • Zniżka 45 zł na bilety - pobierz naszą nową aplikację, zamów bilety na Flipo.pl za minimalnie 100 zł, podaj kod FLIPOHITY i oszczędź 45 zł w ramach zamówienia.
 • Wypożycz auto przez Flipo.pl. Kliknij, wybierz destynację, porównaj ceny, wybierz model samochodu i zarezerwuj. Auto odbierzesz po przylocie na lotnisku. Jesteśmy partnerem Rentalcars.com.
 • Dołącz do naszej grupy VIP podróżników - kliknij na zielony przycisk CHCĘ motrzymasz #flipohity notyfikacje na najlepsze oferty:

 • Nasz ulubieniec - podróżniczy newsletter, który odbierają tysiące podróżników:
5/5 - (3 votes)
//
To Top